Přeskočit na hlavní obsah

Případ 'Pippa Bacca'

UPDATE-1: Víš, kdo je (či byla) Pippa Bacca?
Ne, to jsem v životě neslyšel.
To byla umělkyně, která se vydala stopem z italského Milána za snoubencem do Jeruzaléma.
Stopem? To je docela štreka. Moment, Itálie... takže Slovinsko, Balkán, Řecko, Turecko... pak Sýrie? To už trochu hádám.
Tak nějak ta trasa vypadala. Vydala se v bílém, tedy ve svatebních šatech.
No nevím, to musela mít dost špinavý, ne? Když nějakou dobu stojíš u dálnice, tak toho prachu...
To je možné. Ale kvůli tomu se o ní nemluvilo a nepsalo.
A proč? Že to není zrovna super nápad?
To psali hlavně v komentářích. Ale byla tam ještě jedna věc. Po cestě totiž byla znásilněna a zabita.
Ale fuj... Tak proto se o ní psalo.
Ano, proto. Bylo to v Gebze.
Gebze? Moment, to mi něco... není to tady hned za Istanbulem na asijské straně?
Ano, to je 'TO' Gebze. Z Milána se vydala na Mezinárodní den žen, tedy 8. března 2008. Do Turecka se dostala 20. března. Zmizet měla 31, března. V ten den se našlo její tělo.
Hrůza. A chytli ho?
Ano, chytili, soudili, odsoudili. Jsou ale pořád otázky, jako jestli tam bylo více pachatelů a tak.
Raději nepřemýšlet.
No svět byl zděšen. Dokonce si i volali prezidenti Turecka a Itálie. Turecká média i Turci sami se měli cítit zostuzeni tím případem. V Turecku byl tento tragický příbeh zfilmován, a to hned dvakrát:
  • 2010: Pippa'ya Mektubum (Můj dopis Pippě), režie Bingöl Elmas (60 minut) (Youtube trailer)
  • 2014: Kemik (Kost), režie Volkan Güney Eker (5-minutový dokument) (CSFd)

Pippa'ya Mektubum (ukázka)
Pippa'ya Mektubum (ukázka)

Další vznikly i mimo Turecko:
  • 2012: La Mariée, režie Joël Curtz (40 minut; Francie; IMDb)
  • 2019: Sono innamorato di Pippa Bacca, režie Simone Manetti (76 minut; Itálie, IDFd)
Po celé Evropě informace o tomto hrůzném činu prolétly mediálním světem jako tsunami. To se vždy opakovalo s dalším a dalším dokumentem o tomto hrůzném činu.
A Česko? Protože jsem o tom doteď neslyšel, nečetl.
To je další tragedie. Do dnešního dne (tedy víc jak 10 let od tragédie) nemají žádná média žádnou odezvu, ani televize, ani rozhlas, ani noviny. Kde jsem hledal, tam nic. Mediální ticho. Poprvé se příběh do domény .CZ dostal díky blogu na Lajkit.cz roku 2016. Dva roky nato se to dočetli další (bylo desáté výročí), takže se o to začali otírat ve svých blozích (jako Jita SplítkováMartin Weiss, nebo Alexander Tomský) s chytrými poznámkami jak to bylo naivní, hloupé, komické, někdy s viditelným či skrytým útokem na islám. Ani si kolikrát nezjistili aspoň základní informace (Gebze s počtem obyvatel někde mezi Ostravou a Brnem by se těžko dalo nazvat vesnicí). Snad jen blog Petry Dvořákové se díval na problematiku zdravým úhlem pohledu.
To je beze slov...
Schválně jsem si udělal strašně hrubou analýzu citace v národních doménách napříč Evropou. Poprvé jsem to dělal asi před 8 lety, to bylo opravdu jen pár. Nyní je to 89, ale spadá tam i použití těch slov jako takových s jinou vazbou (jako jména fotbalistů apod.). Ani jednou se tam neobjevilo jediné médium, ať mainstreamové, nebo alternativní. Ale tady je to v mapkách:


Tady jsou všechny evropské země. Z toho vysloveně svítí Itálie.
No bodejť, když byla zavražděna jejich občanka.
Samozřejmě. Tak zrušme Itálii, ať vidíme, co další.


Teď zase svítí Turecko.
Samozřejmě, když se to v Turecku stalo, tak se o tom mluví, píše.
Že to nechtěli ututlat.
Evidentně nechtěli. To je dobře, ne? Tak zrušme Turecko, abychom viděli jenom 'nezainteresované' země.Tady už je dobře vidět přístup jednotlivých zemí, tedy jejich médií, blogů, diskusí. Zatímco západní Evropa diskutuje, východní Evropa včetně Česka je zticha. Čestnou výjimku z východního bloku dělá Polsko a Maďarsko.
Na tom je vidět, že asi pořád patříme na východ. Až budeme přijímat fakta, pak začneme mířit na západ.

AKTUALIZACE: 2. dubna 2020 Bingöl Elmas, autorka a režisérka dokumentárního filmu Pippa'ya mektubum (Můj dopis Pippě  uvolnila při výročí tento film k volnému shlédnutí na Youtubu na dobu 10 dnů
https://www.youtube.com/watch?v=n_WbiFrZOH8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1D62NTsKm08slt9babKGFEW0OqNxN8n11NpSauWQfwTvdOozX9JLKFydg

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…