Přeskočit na hlavní obsah

Který operátor má pro iPhony nejvíc služeb?

AKTUALIZOVÁNO: Nejen každý stát, ale i každá společnost má vlastní náhled na poskytované služby. Ať už přímo bydlíte v Turecku nebo se chystáte jen na dovolenou, je dobré vědět co vlastně lze očekávat. Jak je na tom volání přes Wi-Fi, nebo nová automatická lokalizace při nouzovém volání AML (Advanced Mobile Location)?

Přímo společnost Apple uvádí na svých stránkách které konkétní služby fungují v té či oné zemi napříč zeměkoulí. V Česku i Turecku fungují tři skuteční operatoři (a na ně navázané spousty operátorů virtuálních).

Kdo je zvyklý na rozsah jejich služeb, nebude v Turecku zklamán. Co poskytuje O2, To mají všichni turečtí operátoři. Trpět asi mohou ti, co chtějí rozsah české verze T-Mobile. Těm bude v Turecku chybět eSIM, nebo Visual Voicemail.

Zajímavý je rozkol mezi českým a tureckým Vodafonem. Služby jsou sice do značné míry shodné, přece jen se najde rozdíl. Zatímco v Česku je možné použít eSIM, v Turecku tato možnost chybí. Podle informací by měli od roku 2020 i turečtí zákazníci možnost používat eSIM (bez ohledu na operátora), ale zatím to ještě není zprovozněno.

Tabulka: Porovnání služeb operátorů TR a CZ (únor 2020)

Je třeba připomenout, že stále jsou služby, které se neobjevily ani v Turecku, ale ani v Česku. Patří mezi ně někdy i životně důležitá automatická lokalizace při nouzovém volání AML. To by se ale od letošního roku mělo měnit.

Tabulka: Porovnání služeb operátorů TR a SK (únor 2020)

A co Slovensko?
To je na tom podobně. Kromě Orange nemá zatím nikdo eSIM. Na rozdíl od Česka ale žádný slovenský operátor nepodporuje podle Applu službu Visual Voicemail. Na rozdíl od Česka i Turecka nikdo na Slovensku nepodporuje Wi-Fi Calling.

Co že to je to AML?
Když se zavolá na 112, tak se automaticky odešle i přesné místo odkud se volá. To usnadní lokalizaci volajícího a tudíž i se rychleji může poslat pomoc.

AKTUALIZACE [13:40]: Od včerejška by AML mělo fungovat i v Česku, jen Applu o tom ještě neřekli. Podle server CNews.cz to funguje jen v Praze a jen na Androidu, ale v příštích týdnech se to má změnit. Má to fungovat s operačními systémy Android 2.3.7 a novější, nebo iOS 11.3 a novější. AML vygeneruje SMS a zadarmo ji odešle, aniž by musel člověk cokoli udělat. Dokonce si funkce AML sama umí zapnout satelitní navigaci a Wi-Fi, i kdyby to bylo zrovna vypnuté.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…