Přeskočit na hlavní obsah

Který operátor má pro iPhony nejvíc služeb?

AKTUALIZOVÁNO: Nejen každý stát, ale i každá společnost má vlastní náhled na poskytované služby. Ať už přímo bydlíte v Turecku nebo se chystáte jen na dovolenou, je dobré vědět co vlastně lze očekávat. Jak je na tom volání přes Wi-Fi, nebo nová automatická lokalizace při nouzovém volání AML (Advanced Mobile Location)?

Přímo společnost Apple uvádí na svých stránkách které konkétní služby fungují v té či oné zemi napříč zeměkoulí. V Česku i Turecku fungují tři skuteční operatoři (a na ně navázané spousty operátorů virtuálních).

Kdo je zvyklý na rozsah jejich služeb, nebude v Turecku zklamán. Co poskytuje O2, To mají všichni turečtí operátoři. Trpět asi mohou ti, co chtějí rozsah české verze T-Mobile. Těm bude v Turecku chybět eSIM, nebo Visual Voicemail.

Zajímavý je rozkol mezi českým a tureckým Vodafonem. Služby jsou sice do značné míry shodné, přece jen se najde rozdíl. Zatímco v Česku je možné použít eSIM, v Turecku tato možnost chybí. Podle informací by měli od roku 2020 i turečtí zákazníci možnost používat eSIM (bez ohledu na operátora), ale zatím to ještě není zprovozněno.

Tabulka: Porovnání služeb operátorů TR a CZ (únor 2020)

Je třeba připomenout, že stále jsou služby, které se neobjevily ani v Turecku, ale ani v Česku. Patří mezi ně někdy i životně důležitá automatická lokalizace při nouzovém volání AML. To by se ale od letošního roku mělo měnit.

Tabulka: Porovnání služeb operátorů TR a SK (únor 2020)

A co Slovensko?
To je na tom podobně. Kromě Orange nemá zatím nikdo eSIM. Na rozdíl od Česka ale žádný slovenský operátor nepodporuje podle Applu službu Visual Voicemail. Na rozdíl od Česka i Turecka nikdo na Slovensku nepodporuje Wi-Fi Calling.

Co že to je to AML?
Když se zavolá na 112, tak se automaticky odešle i přesné místo odkud se volá. To usnadní lokalizaci volajícího a tudíž i se rychleji může poslat pomoc.

AKTUALIZACE [13:40]: Od včerejška by AML mělo fungovat i v Česku, jen Applu o tom ještě neřekli. Podle server CNews.cz to funguje jen v Praze a jen na Androidu, ale v příštích týdnech se to má změnit. Má to fungovat s operačními systémy Android 2.3.7 a novější, nebo iOS 11.3 a novější. AML vygeneruje SMS a zadarmo ji odešle, aniž by musel člověk cokoli udělat. Dokonce si funkce AML sama umí zapnout satelitní navigaci a Wi-Fi, i kdyby to bylo zrovna vypnuté.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de