Přeskočit na hlavní obsah

Korona dostala v Turecku asi pomlázkou

Víkendový zákaz vycházení se zřejmě osvědčil. Proto se nikoli ministr vnitra, ale přímo prezident rozhodl, že si to Turecko zopakuje. Takže v pátek 17. dubna od 24:00 (resp. sobota 0:00) do neděle 24:00 bude opět zákaz vycházení. Prezident tím sňal případnou možnost rezignace či tlak na osobu ministra vnitra a převzal to sám. Že by sám prezident nabídl svou funkci při případné kritice víkendového zákazu vycházení, to není zrovna pravděpodobné. Sám ministr vnitra dnes také potvrdil, že ve funkci setrvává, když si to pan prezident přeje. Svůj názor také vyjádřil deník Sabah / Daily Sabah v duchu svého zaměření. Nechám zcela bez komentáře:


Předsedkyně opoziční strany İYİ Meral Akşener vyzvala prezidenta Erdoğana, aby vyhlásil 15denní povinnou karanténu po celé zemi: "Vyhlásit patnáctidenní povinnou karanténu po celé zemi, s programem, který bude připraven v rámci kapacit státu, v rámci doporučení vědecké rady a proveden s váhou státu. Souběžně rozšiřte balíček ekonomické podpory na nejméně 7 procent HDP, včetně přímé hotovostní pomoci našim občanům, kteří jsou nákazou postiženi nejvíce." uvedla. Zároveň kritizovala 'výkon státu'. "Dvě hodiny před začátkem zákazu. Obce nevěděly o situaci. Ministerstvo zdravotnictví o situaci nevědělo. Jeden z členů vědecké rady v ten večer řekl v televizi: 'Říkali jsme, že by zákaz vycházení měl být vyhlášen, ale neřekli jsme to.' Takže to ani nevěděli."

Mě ta celá situace s rouškami a maskami připomíná ORL – ušní, krční, nosní.
Jak jsi na tohle přišel?
Někdo má zakrytý i nos, někdo má masku jen na krku, někdo dělá hluchého, když mu říkají ať si tu masku použije pořádně.
A víš, kdo 'zaútočil' už první minuty po ukončení zákazu vycházení na benzínky?
No nevím, kdo? Kdo byl tak netrpělivý?
Kuřáci.
A co chtěli koupit?
No co asi... miňonky to asi nebyly.
Díky nebo kvůli všem opatřením ohledně koronaviru se změnila doprava v Istanbulu. Hlavně ve špičkách se rapidně zvýšila průměrná rychlost. Istanbul se tak stal městem, kterým se lze pohybovat autem bez větších problémů (tedy pokud není nutné zaparkovat).


Další zajímavou a přitom oficiální statistikou je velikost domácnosti, resp. počet bydlících v bytech.
Čím tmavší barva, tím více lidí v jedné domácnosti. Zajímavou souvislostí může být nejvyšší koncentrace COVID-19 v Istanbulu, jak jsme o tom před několika dny psali. Právě v té oblasti je poměrně vysoký počet lidí.


Najděte si své sousedství či lokalitu která vás zajímá na https://geo.bimtas.istanbul/portal/apps/webappviewer/index.html?id=be4ad00f8abb44748ce53273f61e2da6

Guvernér pátrá, radí, informuje

Guvernéři provincií Istanbul a Ankara oznámili nová pravidla pro městskou hromadnou dopravu. Pro Istanbul to znamená používat masku. (Neuvedla to ale již předtím radnice Istanbulu? Není to podle pozdějšího nařízení také povinné? No pokračujme dál.) Metro má ode dneška jezdit každých 7 minut od 7 do 9:30 dopoledne, poté zase mezi 16:00 a 20:30. Mimo tuto dobu má být rozestup vlaků metra 15 minut.

Istanbulská lékařská asociace není zcela spokojena s postupem vlády a ptá se: "Má Turecko zásadní plán na boj proti pandemii? Nelze říci, že vládne věda a racionalita; nezbytná opatření přijímána nejsou. Ministerstvo zdravotnictví nekoná transparentně."

Film pro tento pocit: Bílá paní (1965) (ČSFDYoutube)


Radnice Istanbulu

Internet zdarma IBB WiFi je znám veřejností hlavně z veřejné dopravy. Nově je zdarma poskytován nemocnicím, aby zdravotníci a jejich příbuzní mohli snadno komunikovat. IBB WiFi službu lze  používat v nemocničních kavárnách Beltur.

Radnice velkoměsta Istanbul varuje všechny lidi dobré vůle, kteří jsou kontaktováni jménem radnice Istanbulu s prosbou o finanční dar. Je to podvod. Radnice nepožaduje dary od obyvatel Istanbulu žádným způsobem, ani za tím účelem nevolá ani neposílá SMS.

Pondělí, pomlázka

Dnes jsou podle lidového zvyku velikonoce, také se říká Červené pondělí.
Červené? To podle červených pruhů na zadečcích po koledování?
To ne. Ale mělo by jít o symboliku. Někteří ale zapomínají a ukážou své skryté emoce, takže každou sukni v okolí sešvihají, že si nesednou.
U nás se to prý kdysi dělalo jen do poledne, pak mohly chodit holky. Mám to akorát od babičky, jinak jsem o tom neslyšel.
U nás chodí někdy kluci i holky. Je to trochu jako výpalné.
My chodili, řekla se nějaká koleda, párkrát se symbolicky ťuklo pomlázkou, dostali jsme malované vajíčko a stuhu na pomlázku a šlo se dál.
Ale to jste byli kluci a asi dost dávno, že!
Jakože jsme nedostali panáka? No to jasně. Ale dnes to jsou spousty koupených sladkostí, to už není jenom symbolické vajíčko a pentle. A děti chodí ode dveří ke dveřím, je jim jedno, jestli je znají, nebo neznají.
V Praze se prý nechodí vůbec.
Co jsem v Praze bydlel, tak jsem opravdu koledníky neviděl. Ale také se hodně jezdí na venkov. Ale Praha je velká a každá čtvrť či ulice může mít vlastní příběh a pravidla.
Někde se polévá, ale je to dost krajové.
A co v Istanbulu?
Tady můžeš vidět barvená nebo jen červená velikonoční vajíčka třeba u Arménů. 
Proč červené?
Protože to je symbolické vyjádření krve, kterou Ježíš Kristus prolil. Ale nejde jen o Armény. Také v evropské části Turecka barvení vajíček znají.
To nějaká křesťanská menšina, ne?
Ale to by ses divil. I etničtí Turci a muslimové barvili vajíčka na velikonoce, obzvlášť u bulharských hranic. Ale postupem času tato tradice mizí, nebo zcela vymizela.
Muslim barví velikonoční vajíčka, mě trefí.
Nezapomeň, že barvení vajíček je tradice starší, než křesťanství. Na jaře barvili vajíčka na červeno třeba ve starověkém Egyptě, nebo v Persii. Odtud to mohli Arméni jako první oficiální křesťané převzít.
Jak se vlastně u vás říká pomlázce?
Stařeček říkali šibačka.
Ale ne, já myslím pomlázku, také se někde říká prut, nebo karabáč.
Aha, tohle. Korbáč.
Víš, že to je asi tureckého původu?
To snad ne? To je ze slovenštiny, ne?
To ano. Ta to má odkud?
No... že by z maďarštiny?
To určitě, tam se pomlázce říká korbács.
No vidíš, kde máš tu turečtinu?
Maďarština jednak podle některých patří částečně do turkických jazyků, jednak ta oblast byla pod Osmanskou říší.
Takže v turečtině je slovo korbáč?
Turečtina zná slovo kırbaç, které zvukem je téměř shodné s korbáč.
A co to v turečtině znamená?
Znamená to 'bič'.
Tak to je opravdu pomlázce hodně blízké. Tak teď už mi to půjde, jak když korbáčem mrská.

Turecká korona a ty další

Za posledních 24 hodin bylo provedeno celkem 34456 testů (pokles, po dlouhé době). Přibylo 4093 nových diagnóz (výrazný pokles). Přesto jde o nárůst (jen) o 7 % na 61049. Procento infikovaných v rámci dne je 11,88 % (opět viditelný pokles).

Ode dneška grafy začínají prvním údajem po tisícovce nakažených.





Turecká křivka zřejmě opravdu zpomaluje. Lze vypozorovat zhruba čtyřdenní cyklus, kdy je drobný nárůst prvního dne cyklu a poté pozvolný pokles. Dnes podle této logiky je poslední den poklesu (tedy čtvrtý den od posledního poklesu) a zítra by mohl být právě nárůst 'prvního dne'.


Denní křivky u všech zemí začaly mířit dolů (konečně), jen Slovensku dnes 'juklo' směrem nahoru. Zatímco Turecko má zřejmě čtyřdenní cyklus celkového nárůstu, Slovensko má asi pětidenní cyklus denního. Snad poslední mírný vzestup je špička a pak opět bude padat dolů.

Česko padá také dolů. Nelze si nevšimnout, že neděle je typicky dnem, kdy je minimum denního přírůstku nakažených.


Turecká raketa se snad už konečně začíná lámat, ale počkejme si na další údaje. Česko se poprvé dostalo za dlouhou dobu pod hodnoty Íránu. Slovensko vypadá docela optimisticky, pokud dnešní vzestup bude jen výjimkou.


Zemřelo dalších 98 pacientů (celkově 1296). Tím se sice dorovnal rekord z před několika dny, ale je to jen o jednu osobu víc, než včera; drobný vzestup (procentuální vzestup jen o 8 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost nepatrně stoupla na 2,12 %.


Turecká křivka se již výrazně oddělila od íránské a drží se pod 12 zemřelých na 10 milionů. Česko se přes 12 zemřelých dostalo, ale poté počet klesl na polovinu. Doufejme, že se tyto hodnoty dodatečně nezmění, jak se to stalo zvykem. Pokud se ale trend udrží, je to velmi dobrá zpráva.

Při porovnání s Itálii je již zcela jasné, že Turecko i Česko co se týče úmrtí jsou zcela odlišné od Itálie.


Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
  • datum 11.4. > 12.4. > 13.4.
  • otestovaných denně 33170 > 35720 > 34456
  • z toho procento infikovaných 15,49 > 13,41 > 11,88
  • otestovaných celkově 340380 > 376100 > 410556
  • nakažených denně 5138 > 4789 > 4093
  • nakažených celkově 52167 > 56956 > 61049
  • nakažených - procento přírůstku [%] 11 > 9 > 7
  • zemřelých denně  95 > 97 > 98
  • zemřelých celkově 1101 > 1198 > 1296
  • zemřelých - procento přírůstku [%] 9 > 9 > 8
  • smrtnost [%] 2,11 > 2,10 > 2,12
Turecko je stále na 9. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
  1. [1] USA
  2. [2] Španělsko
  3. [3] Itálie
  4. [4] Francie
  5. [5] Německo
  6. [6] Spojené království 
  7. [7] Čína
  8. [8] Írán
  9. [9] Turecko
  10. [10] Belgie
  11. [11] Nizozemsko 
  12. [12] Švýcarsko
  13. [13] Kanada
  14. [14] Brazílie
  15. [??] Rusko
  16. [15] Portugalsko
Růst = červená, sestup = modrá, setrvalý stav = černá

Dnes vypadala statistika staticky. Ale pak bylo Portugalsko opět vyřazeno z patnáctky, a to Ruskem. Na světě je 1,9 milionu nakažených.

Zvířátko nakonec nebude jedno. A bude mít hlad. Není to děsivé? Fotil Bülent Ersöz, zveřejnila agentura AA.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Mapa Turecka s aktuální pozicí požárů

 Agentura AA zveřejnila souhrn aktuálních informací k současné vlně požárů, tedy počínaje 28. červencem, tedy z před šesti dny. Dosavadní skóre po půl dnech je následující: 85 požárů, 74 pod kontrolou, 11 hoří (30.7.) 98 požárů, 88 pod kontrolou, 10 hoří (31.7., viz  článek s detailním seznamem ) 107 požárů, 98 pod kontrolou, 9 hoří (31.7. v noci) 112 požárů, 107 pod kontrolou, 5 hoří (1.8. dopoledne) 129 požárů, 122 pod kontrolou, 7 hoří (v noci z 1. na 2. srpna) 132 požárů, 125 pod kontrolou, 7 hoří (2. srpna) zdroj: hurriyet.com.tr Jen v okresu Manavgat shořelo 30632 hektarů, jak bylo změřeno ze satelitních snímků. Teplota na povrchu dosahovala 95 stupňů. Snímky pořídily satelity Landsat-8 OLI (Operational Land Imager) z USA a Sentinel-2 (EU) 31. července 2021. Přestože na mapě není zakreslen požár v Manavgatu, jiné zdroje hovoří o tom, že požár stále není dohašen (včetně informací samotného ministerstva). Kde je neustále aktuální mapa požárů v Turecku, Řecku a okolí? ...

Dvě budovy se v Istanbulu po výbuchu zřítily, hlášena zranění a pohřešovaní

[ aktualizováno v 20:28 ] Opět v Istanbulu se zřítily dokonce dva sousední domy najednou. Stalo se v oblasti, kde domy padají každoročně ( za poslední rok je dnešní případ dokonce již třetí ). Stalo se tak dnes v neděli 22. března 2026 v poledne. Informace o výbuchu plynu coby pravděpodobné příčiny neštěstí dokreslují snímky z okolí, kde řada budov má rozbitá okna. Na místě jsou záchranné složky. Prozatím bylo podle oficiálních informací do nemocnic dopraveno 7 osob ( nyní již devět ). Pátrání po dalších osobách pokračuje. Prozatím nejsou informace o tom, že by se v daných budovách nacházeli cizinci. Finální zpráva říká, že bylo z trosek zachráněno 9 osob s lehkým zraněním, 1 s těžkým zraněním, jedna osoba bohužel nepřežila. Záchranné práce ztěžují podmínky. Uličky v dané oblasti jsou z velkých kostek a navíc velmi úzké, takže se záchranná technika k místu dostává obtížně. Navíc již několik dnů prší a teploty se pohybují jen pod +10 stupni. zdroj: GazeteOksijen.com Guvernér Davut Gül ...

Kouzlo tureckých příjmení: Jak poznat jméno a příjmení?

Velmi neznámé jazyky dovedou zamotat hlavu. Co je jméno, co je příjmení? Jak oslovovat danou osobu? Sice se říká "neber jméno Boží nadarmo", ale toto pravidlo dnes porušíme tím, že použijeme všem známé jméno tureckého prezidenta i jména jeho konkurenta v boji o prezidentský post. Jméno + příjmení Turečtina sice patří s maďarštinou mezi turkické jazyky, ale přece jen jsou mezi nimi opravdu velké odlišnosti. Turečtina na rozdíl od maďarštiny používá stejné pořadí, jaké máme také my, tedy jméno + příjmení ( maďarština má příjmení + jméno, například Orbán Viktor ). Ale zatímco z maďarštiny přece jen řadu křestních jmen známe a rozpoznáme tedy co je jméno a co příjmení, u turečtiny selháváme. Naštěstí ale příjmení bývá na konci. MIMOCHODEM : Protože je řada příjmení příliš častých, volí někteří rodiče pro své děti dvě jména pro lepší rozpoznání. Například turecký prezident se jmenuje Recep Tayyip Erdoğan. Odlišení příjmení Aby se ale přece jen neudělala chyba, používají Turci čast...