Přeskočit na hlavní obsah

Lety z Turecka do zahraničí: kam a od kdy?

Naši přátelé z Isztambuli Idegenvezetők (nagyon szépen köszönöm!) si dali tu práci a prošli podmínky jak Turecka, tak i cílových zemí a vytvořili tabulku pro následující měsíc*. Jejich informace jsme upravili, přeložili do češtiny a doplnili. Jak to tedy (zřejmě) bude? A co opatření Slovenska?

Tu je seznam podle data uvolnění:

1. červen (pondělí)

Severokyperská turecká republika

10. červen (středa)

Bulharsko
Řecko
Bahrajn
Katar

Toto je logický krok (sousední země), další krok je zajímavý zahrnutím dvou malých zemí ze Perského zálivu. Nesmíme zapomenout, že odtamtud pochází část turistů, že jde o skoro sousední země (jen přeskočit Irák) a že to jsou často přestupní země při cestování do řady dalších zemí.

SunExpress ale na svých stránkách uvádí, že do Bulharska lze až od 15. června. Stránky Konzulátu Bulharska v Istanbulu mají sice hezčí grafiku než česká, na čerstvé informace ale asi nezbyl prostor.

15. červen (pondělí)

Ázerbájdžán
Česko
Japonsko
Litva
Maďarsko
Německo
Polsko
Rakousko
Rumunsko
Severní Makedonie
Srbsko
Švýcarsko

Česko může těšit, že patříme do druhé vlny (Severní Kypr nepočítám). Navíc se při příhraničí dá započítat Německo, Polsko a Rakousko. Slovensko může také těžit i z Maďarska, resp. Budapešti. Takže Česko i Slovensko je vlastně v centru povolených zemí, a tak se dá plně využít i potenciál okolních států. Buďme za to rádi. Ale může to mít háček. Pro použití letiště v jiné zemi (viz Německo, Rakousko) je nutné vědět, jestli je možné přiletět i přesto, že pasažér nemá ani trvalé ani přechodné bydliště v dané zemi (tady "vždyť jsme také z EU" nemusí být dostatečné).

20. červen (sobota)

Kazachstán
Nizozemsko

22. červen (pondělí)

Albánie
Bosna a Hercegovina
Dánsko
Estonsko
Finsko
Irsko
Jižní Korea
Kyrgyzstán
Lotyšsko
Norsko
Slovensko


1. července (středa)

Austrálie
Belgie
Bělorusko
Čína (pouze Peking)
Švédsko
Kanada
Kolumbie
Kosovo
Malajsie
Moldavsko
Uzbekistán
Tchaj-wan
Turkmenistán
Ukrajina

10. července (pátek)

​​Indie
Indonésie
Pákistán

15. července (středa)

Alžírsko
Filipíny
Gruzie (pouze pro město/města Gruzie)
Izrael
Jižní Afrika
Jordánsko
Kuvajt
Libye
Libanon
Maroko
Rusko
Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Trochu zmatená může připadat poznámka o Gruzii. Neznám pozadí, ale vysvětluji si to narážkou na letiště Batumi a speciální režim s tureckým městem Nopa, které toto letiště v sousední zemi používá jako vlastní (tedy vnitrozemské).

1. srpna

Arménie
Brazílie
Egypt
Francie
Irák (vzdušný koridor)
Írán
Itálie
Saúdská Arábie
Španělsko
Tunisko

1. září

USA

Samozřejmě jde o postoj států. Jednotlivé aerolinky nemusí obnovit provoz hned v první den, je to na jejich uvážení.

Poznámka: Vzhledem k rychlé možné změně situace a tudíž podmínek nepovažuji za vhodné brát informace o měsíci dopředu a dál za pevný plán, ale spíš za zbožné přání (viz aktuální situace v Brazílii versus plán otevřít spojení od 1. srpna).

Co na to aerolinky?

Turkish Airlines uvádí na webu, že chtějí začít obnovovat domácí linky 4. června a mezinárodní 10. června. Stejné termíny uvádí na svém webu také AnadoluJet. Pegasus Airlines mají podle svého webu v plánu obnovovat v rozpětí od 1. do 14. června. Společnost SunExpress na svém webu uvádí, že pozastavil všechny mezinárodní lety do Turecka a z Turecka do 3. června 2020 včetně včetně všech mezinárodních letů do Dalamanu a Bodrumu, které byly pozastaveny do 15. června 2020. Jinými slovy se kromě oněch dvou letovisek začne létat od 4. června.

Poznámka na konec: některé společnosti připomínají, že vzhledem k současné situaci je lepší být na letišti o 3,5 hodiny dříve (slovy tři a půl) namísto dříve doporučovaných dvou hodin.

Co na to Slovensko?

Podle informací Slovenského Ministerstva zahraničných vecí jsou nyní v platnosti následující nařízení: Smart karanténa – domáca izolácia ako alternatíva štátnej karantény
Informácie o spustení a podmienkach smart karantény je potrebné pred príchodom na hranice preveriť na webovej stránke

korona.gov.sk/ekarantena/

Podľa platného opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR sa nariaďuje všetkým osobám, ktoré od 22. mája 2020 od 20.00 hod vstúpia na územie SR, izolácia v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia COVID-19 alebo preukázania sa aktivovanou mobilnou aplikáciou na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie. Potvrdenie aktivácie mobilnej aplikácie eKaranténa zabezpečí príslušník Policajného zboru v zariadení určenom štátom. Následne po zistení negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19, alebo po potvrdení aktivovania mobilnej aplikácie eKaranténa, sa tejto osobe nariaďuje izolácia v domácom prostredí v celkovej súhrnnej dobe 14 dní.

S cieľom plánovať voľné kapacity v karanténnych centrách čo najbližšie k miestu pobytu na Slovensku je potrebné sa vopred, najneskôr 72 hodín pred plánovaným príchodom na slovenskú hranicu, zaregistrovať v registračnom formulári:

https://navraty.mzv.sk/

Izolácia v štátom určenom zariadení je povinná pri akejkoľvek forme cestovania, či individuálnej alebo organizovanej. Izolácia v štátom určenom zariadení trvá po dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní. Po dobu takejto domácej izolácie je nariadená domáca izolácia i osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti.

Pro další podrobnosti prosím navštivte stránky Generálneho konzulátu SR v Istanbule.

*tedy okopírovali první část tabulky z článku, ale i tak se to počítá

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de