Přeskočit na hlavní obsah

Sbírejte čaj za 6.900 lir

Turecko již několik dnů žije prostým oznámením, že v čajové oblasti Turecka je takový nedostatek pracovních sil, že měsíčně vyplatí až 6900 lir (asi 24.300 Kč). V zemi s nezaměstnaností v řádu desítek procent to vyvolalo vlnu emocí.

Pokud se v Turecku hovoří o platu, jde obvykle o čistou mzdu, tedy to, co zaměstnanec dostane 'na ruku'. Minimální mzda je pro letošní rok stanovena na 2943 TL (asi 10.300 Kč). Nabízený výdělek je tedy více než dvojnásobkem minimální mzdy. To je na Turecko velmi slušný výdělek, natož na chudší oblast severovýchodu země. Sezóna sběru čajových lístků netrvá jeden měsíc, jak se občas píše, ale půl roku.

Kde je tedy zádrhel? Z mnoha provincií (v Česku by se řeklo krajů) se nesmí vycestovat (tedy 30 velkoměst a jedna provincie). Také se zahraniční pracovní silou nelze tuto sběrnou sezónu počítat, protože má zákaz přicestovat do země. Sezónní pracovníci jsou pro sběr čaje klíčoví.


Není fixní plat, ale je závislý na množství nasbíraného čaje:

  • 300 kg čaje denně > 4.650 TL
  • 350 kg čaje denně > 5.750 TL
  • 400 kg čaje denně > 6.900 TL

turecké regiony produkující čaj (hodnoty z roku 2013)
(zdroj: http://cografyaharita.com/haritalarim/4cturkiye-yas-cay-uretim-haritasi.png)

Že jde o vážný problém potvrzuje už to, že je to společná aktivita obecního úřadu Fındıklı (provincie Rize), tamní zemědělské komory, sdružení rychtářů a okresní městské rady. Sám starosta Fındıklı Ercüment Şahin Çervatoğlu již před dvěma týdny slavnostně otevřel čajovou sezónu, velmi důležitou pro daný kraj.

ZAJÍMAVOST: Víte, že Turecko má nejvyšší spotřebu čaje na hlavu na světě s 3,5 kilogramy! Velká Británie je až na druhém místě.

sběr čaje v Rize (zdroj: https://turkishfoodie.com/wp-content/uploads/2018/07/Tea-Harvesting-in-Rize.jpg)

Severovýchod Turecka (Rize, Trabzon, Artvin, Giresun) je znám pěstováním čaje, který většinou končí v podobě černého čaje. Jde o region s podobnými klimatickými podmínkami, jako nedaleký Kavkaz. Je to velmi hornatý kraj s velkým množstvím srážek, a to i v létě. Tradice pěstování čaje je v Turecku velmi mladá a souvisí s nedostatkem kávy po 1. světové válce. Nyní je Turecko 6. největším spotřebitelem čaje na světě. Produkuje přes 6 % světové produkce čaje (o třetinu méně, než Srí Lanka). Zhruba polovina postačí pro zásobování vlastní země, polovina se exportuje. V oblasti je 205 tisíc farmářů, pěstujících čaj na 760.000 dekarech = 76.000 hektarech.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de