Přeskočit na hlavní obsah

Ministr Petříček přináší další detaily o Turecku i semaforu

Takzvaný semafor bezpečnosti neboli červeno-žluto-zelené označení evropských zemí bylo Českou republikou představeno v pondělí a hned se stalo příčinou mnoha názorových bouří. Jaká jsou oficiální vyjádření?

Ministr zahraničí Tomáš Petříček doplnil informaci o případném výjezdu z Turecka do ČR (a zpět): "ČR od 1.6. vycestování neomezuje, pouze nedoporučuje do některých zemí jezdit. Můžete vycestovat už dnes, jen při návratu potřebujete test. Ale skutečně si v Turecku každý úřad a každé město vládní opatření vykládá jinak."

informace o cestování (původní kvalita z MZV.cz)

Velvyslanectví České republiky v Ankaře (děkujeme!) má trvale aktuální informace o situaci v Turecku na stránce https://www.mzv.cz/ankara/cz/info_ke_covid_19/souhrnna_aktulizace_opatreni_opatreni_v.html

Skvělý výzkum situace prezentoval server Aktualne.cz v článku Přehledně - kam můžete bez omezení na dovolenou. Tu je výňatek z nejbližšího okolí Turecka:

  • Bulharsko: Vstup do země je povolen, s výjimkami, není třeba dodržet ani povinnou karanténu.
  • Řecko: Řecko neomezuje vstup, do 15. června platí povinnost podrobit se testu a domácí karanténě. Do 30. 6. bude vstup možný bez testu a karantény pouze při příletu na mezinárodní letiště v Athénách a Soluni. Od 1.7. by mělo být možné přistávat i na dalších letištích, včetně ostrovů.
  • Kypr: Od 9.6. musí turisté a krátkodobí návštěvníci předložit při vstupu negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin.
Problematická situace je nejen v Turecku, nejen v okolních zemích, ale i jinde. Je výjimečně je možné cestovat bez jakéhokoli omezení a nebezpečí, natož oboustranně.

Informace serveru vlastně tvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček:
"Semafor bezpečnosti neinformuje o tom, zda se dá do dané země cestovat. Informuje o tom, jak velké je tam riziko nákazy #COVID19. Informace o cestování najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví, nebo Ministerstva zahraničních věcí. Nyní jde v seznamu o země v EU, ostatní státy budou přibývat snad rychle, ale bylo by dobré, aby se země Schengenského prostoru dohodly na jednotném opatření, chceme tedy takový EU semafor."

Mapa - viz ministerstvo zdravotnictví (4.6. přítomna verze z 1.6.)

Prakticky každý den je ministrem Petříčkem uvedena další a další doprovodná informace o vycestování z České republiky do řady zemí díky intenzivním jednání. Logicky mají prioritu sousední země, potom další země Evropské unie, potom státy, ze kterých přijíždí nejvíce pracovníků (viz jednání s Ukrajinou). Turecko tedy v pořadí priorit není zrovna na špici důležitosti pro Českou republiku (ať se nám to líbí, nebo ne).

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…