Přeskočit na hlavní obsah

Může vůbec asijské Turecko pomýšlet na členství v Evropské unii?

Jen debaty o členství či ne-členství Turecka v Evropské unii by vydaly na celou knihovnu. Přesto jsme se také pustili do debaty, která se na konec stočila na geografii ve spojitosti s členstvím v Evropské unii.

Klíčové tedy jsou hranice Evropy. Ty jsou z části velmi jasně definované. Je to oddělení průlivy, takže Gibraltar, Bospor, Dardanely.
Tak vidíš, Turecko prostě ne.
Aha! Mimochodem – v které zemi jsme teď?
To jsi zapomněl? No v Turecku přece!
A město?
Istanbul. Ty už nepij.
A co to támhle teče?
No Bospor přece.
A kontinent?
No evropská část Istanbulu. Fakt už nepij.
Ano, děkuji, sám jsi to řekl, evropská. EVROPSKÁ!


Nojo, ale…
Copak? Nemůžeš chytit dech? Došly ti slova? No, zatlač!
…ale co hlavní město?
Aha, takže najednou ani nestačí, že je stát taky na evropském kontinentě, ještě tam musí mít hlavní město. Takže – Turecko je také v Evropě, dokonce tu bylo po staletí hlavní město. Ale protože se evropské mocnosti chtěly zmocnit právě Bosporu a Dardanel, tak Turecko bylo nuceno statut hlavního města přesunout do asijské Angory, tedy dnes Ankary.
Takže si za to vlastně můžeme sami?
I tak se to dá říct.
Ale většinou území je mimo Evropu, tak to není evropská země a hotovo!


ZDROJhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Map_of_Europe_%28political%29.png
Vysvětlivky:
[ zelená ] evropské území
[ světle modrá ] asijské území evropských států (tedy část v Evropě, část v Asii)
[ tmavě modrá ] mimoevropské státy, ovšem kulturně a historicky zařazované do Evropy

A co Rusko?
Co s ním?
Je to evropská, nebo asijská země?
No evropská přece!
Já jen, že má většinu území v Asii, dokonce až k Aljašce (a kdy včetně Aljašky, takže euro-asijsko-americký stát). A totéž se dá říct také o Ázerbájdžánu, nebo Gruzii.
Nojo, ale...
Prostě ti vadí Turecko a hledáš jakékoli pravidlo, které pak posadíš na Turecko, jenom na Turecko. Ale zapomeňme na Turecko. Již dávno započala přístupová jednání se dvěma zeměmi mimo evropský kontinent. První je Maroko.
Jo? To jsem ani netušil, že Maroko chtělo do EU.
Ano, ale je to moc dávno. A oficiálně jim nakonec bylo řečeno, že jako fajn, ale že nejsou vůbec na evropském kontinentě, takže mají smůlu. Tohle neříkej Francii, Španělsku a dalším zemím, které mají dodnes kolonie po všech možných kontinentech zeměkoule. A tam je taky Evropská unie, dokonce tam můžeš platit eurem.
Ale, ale...
Ale, ale. Jak je vidět, pravidla jsou měkčí, pokud jde o "naše" zájmy.
A co ta druhá země, o které jsi hovořil?
To byl Kypr.
Ale ten přece v Evropské unii je!
Ano, je. Právě.
A co je tam za problém?
První problém byl, že se měl ostrov Kypr sjednotit, a až jako jednotný měl vstoupit do EU. To ale jižní Kypr v referendu odmítl (sever byl pro).
To jsem nevěděl. Ale členy jsou i přesto.
A je tam ještě jedna drobnost.
A to?
Kypr vůbec není v Evropě. Ostatně ve stejné situaci je také Arménie.
Co to povídáš? Vždyť na Kypru žijí Řekové, takže je to Evropa!
Takže pokud někde žijí Řekové, tak se z toho stává Evropa? To by se za Evropu dalo označit třeba Sydney, New York, Boston, Chicago, nebo Los Angeles, nebo rovnou celé USA, Kanada, Austrálie, nebo Nový Zéland! Prostě je vidět, že pravidla jsou poněkud pružná, pokud je řekněme politická vůle. Asijský Kypr ano, ale euroasijské Turecko nikoli.
Asi máš pravdu.
Ne asi, ale určitě. Ale i ty máš vlastně pravdu, nebo spíš oba. Kypr se řadil do Evropy, když se to politicky hodilo. Třeba na této mapě z roku 1916 je Kypr v Evropě.
Tohle je taky zajímavé. Jeden ostrov se nachází na africké tektonické desce, takže je to čistě africký ostrov.
Když o tom mluvíš takhle záhadně, tak mluvíš o ostrovu Malta?
Ano!
Takže spolu s Českou republikou vstoupily do Evropské unie jeden čistě africký stát (Malta) a jeden čistě asijský (Kypr)?
Vlastně ano. Africké Maroko je fuj, ale africká Malta je mňam.
Jen Malta se bere tak automaticky jako skupina evropských ostrovů, že se ani neřadí do afrických států, kam podle geografického členění patří. Kulturně je to Evropa.

ZDROJhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/1916_physical_map_Europe.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Copenhagen_criteria#Geographic_criteria
https://en.wikipedia.org/wiki/Morocco%E2%80%93European_Union_relations
https://en.wikipedia.org/wiki/Accession_of_Turkey_to_the_European_Union

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de