Přeskočit na hlavní obsah

Istanbul je zaplaven invazním broukem

Globalizace způsobuje šíření nepůvodních druhů všude možně po světě jinou než přirozenou cestou. Pokud začnou ohrožovat, stávají se invazivní, jako například kapři nebo králíci v Austrálii. Tito brouci se spolu se dřevem, ovocem nebo zeleninou šíří bleskurychle po světě, včetně Turecka nebo Česka.

Český názvem kněžice mramorovaná (latinsky halyomorpha halys) patří mezi ploštice, čeleď kněžicovití. Původně se vyskytovala v Japonsku, Koreji, Tchaj-wanu, nebo Číně. Od roku 1998 se začal šířit mimo své původní teritorium, a to jak na sever Ameriky, tak do Evropy. Ve Spojených státech amerických se poprvé vyskytl v září 1998, v Evropě v listopadu 1998, a to při opravě Čínské zahrady v Curychu ve Švýcarsku. Stalo se tak kvůli zásilce, která přišla z čínského Pekingu. V dalších zemích Evropy se kněžice mramorovaná začala objevovat až po roce 2010. Výrazné zrychlení šíření měly napomoci přípravné práce na zimní olympijské hry v ruském Soči roku 2014, kdy se měl brouk touto cestou dostat na Kavkaz. Ve Vídni se brouk poprvé objevil po roce 2016, v Česku roku 2018 (tedy přede dvěma roky).


kněžice mramorovaná

V Turecku se poprvé vyskytl v Istanbulu roku 2017, roku 2018 v provincii Artvin, roku 2019 v provincii Ordu (konkrétně okresy Göktürk a Tozlu), a konečně letošního roku (2020) Kemalpaşa, Hopa, Arhavi (Artvin), Fındıklı, Ardeşen (Rize), Trabzon, Giresun. Jak napovídá pohled do mapy šíření, do Turecka se zřejmě dostal dvěma cestami. První je zřejmě z Balkánu do Istanbulu, druhá z Kavkazu (potažmo z Ruska). Černomořský region Turecka se mohl zamořit z obou směrů.

Istanbul je sice zaplaven spíš asfaltem a betonem než stromy, pro kněžici ale postačí málo. Velký výskyt je hlášen od října 2020 například z Kadıköy (asijská strana), osobně potvrzuji z Bayrampaši (evropská strana).


Invazní druhy v Česku

Když se řekne invazní, nebo invazivní druh, obvykle pozornost zamíří kamkoli, ale mimo Evropu. Přitom právě v Evropě známe celou řadu případů. V Česku je to například trnovník akát nebo rak signální, nebo plzák španělský, ale nejnebezpečnější je rostlina zvaná bolševník velkolepý. Tato rostlina dokáže dorůst až pěti metrů na výšku a i pouhý dotyk může vyvolat kožní potíže. Při jeho likvidaci je vhodné mít ochranný oděv, ochranné brýle, rukavice, případně i respirátor. Kvůli nebezpečnosti byla dokonce na našem území k jeho likvidaci nasazena armáda.


Zničená úroda lískových oříšků (Turecko)

Turecky se brouk jmenuje „kahverengi kokarca“ [kahverengi kokárdža] (hnědý smraďoch, i když „kokarca“ se říká také skunkovi), lze také narazit na jméno „Kahverengi pis kokulu böcek“ [kahverengi pis kokulu bödžek] (hnědý špinavý smradlavý brouk). Tím se naráží na to, že tato kněžice po vzoru svých příbuzných vydává při vyrušení výrazný zápach.

Přestože je v Turecku jen chvíli, způsobuje velké škody na úrodě kukuřice, fazolí, kiwi a lískových ořechů. Právě v nich je Turecko s velkým odstupem největším producentem na světě (3/4 světové produkce je z Turecka; někdy se exportuje do USA a odtamtud coby americký produkt například do Česka, ale už to není ono jako originál. Doby, kdy v kdejakém kousku každé vesnice v Česku byly keře lískových oříšků jsou dávno pryč). Na produkci lískových oříšků je (tedy kromě jiného) závislá černomořská oblast Turecka. Dokonce byla zavedena bezplatná linka 444 0208, kam se má hlásit výskyt. Lískové oříšky totiž pro turecké zemědělství znamená 2 miliardy dolarů, což rozhodně není málo.



No dobře, tak je tu tenhle brouk – a co s tím? Jak již bylo naznačeno, způsobuje velké škody v zemědělství. Proto se příslušné orgány mnoha zemí rozhodly nasadit přirozeného nepřítele z jeho domoviny. Začali tedy nasazovat parazitickou vosičku trissolcus japonicus (má velikost jen asi 3 milimetry), která má přirozenou cestou pomoci ke kontrole kněžice mramorované. Boj s pomocí chemie (typicky pesticidy) není dlouhodobě udržitelný (kromě řady dalších nevýhod).

ZDROJE:
http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key=%22b21112d2b07499080a7a408403e5b4c8%22#rlp|so|skudci|detail:b21112d2b07499080a7a408403e5b4c8|popis
https://www.haber48.com.tr/ekonomi/kahverengi-kokarca-bocegine-care-samuray-aricigi-h29845.html
https://www.cnnturk.com/turkiye/findiga-kahverengi-kokarca-tehdidi
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/kadikoyde-kahverengi-kokarca-bocegi-kabusu-41642178

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,