Přeskočit na hlavní obsah

Turecký úprk od WhatsAppu: stát zasahuje

[aktualizováno] Zprvu živelný útěk od služby WhatsApp kamkoli začal mít v Turecku jasnější obrysy. Jednak se ukázalo kolik je hráčů na trhu, jednak se do věci vložilo Turecko samo. Směr se začíná rýsovat. A Turecko má víc vlastních řešení, než se zdálo.

Turecko jako stát balancuje při zahraniční politice mezi vzdálenou velmocí USA a blízkou velmocí, Ruskem. Tento boj se promítl také sem, protože se utíká buď k americkému Signalu, nebo původně ruskému Telegramu. Jaké jsou lokální turecké možnosti?

Laff. Začněme nejméně známým z dílny firmy Argela (Sarıyer / İstanbul). Ta je profesionálem v oblasti telekomunikací, program Laff vypadá spíš jako boční projekt, navíc začátek (pro Android je to beta verze 1.5). Program si stáhlo 50 tisíc uživatelů. https://laff.com.tr/

Dedi. Tvůrcem je BTİDer neboli Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (Sdružení pro informační technologie a internetovou bezpečnost) z Ankary. Podobně jako YaaY je na Google Play v kategorii 500K+ neboli, že si jej stáhlo přes 500 tisíc uživatelů. S odkazem na jejich stárnky http://www.dedi.link/ je možné mít problém, protože nepodporují zabezpečený protokol HTTPS. Mají podobně ochráněnou i komunikaci vlastního projektu Dedi? Naštěstí mají také https://btider.org.tr/dedi, kde už ochrana je.

YaaY. Tento systém pochází z dílny TT Ventures A.Ş. (plným jménem TT Ventures Proje Geliştirme A.Ş.). Existuje od února 2018 a 100% vlastníkem je místní gigant Türk Telekom se sídlem ve čtvrti Beşiktaş, İstanbul (provozovatel telefonních linek v Turecku a po pohlcení firmy AVEA také mobilní operátor). Pro přiblížení lze přirovnat příběh k T-Mobilu v Česku (poté, co nakoupil Paegas + České radiokomunikace). Program si stáhl půl milion uživatelů. Protože je poslední verze 1.5, lze to označit jako začínající službu. Toto řešení začala používat například agentura THA (Türk Haberler Ajansı = Turecká zpravodajská agentura). https://yaay.com.tr/ #YAAYdayiz #yaayda

BiP. To je s odstupem nejpoužívanější řešení s největším zázemím. Společnost Türkcell jako mobilní operátor řady zemí vyčlenil BiP do samostatné akciové společnosti (Maltepe / İstanbul). jen z Google Play si program stáhlo přes 10 milionu uživatelů. Na rozdíl od předchozích řešení tento údaj zahrnuje jen menší část uživatelů. Stejně jako ostatní podporuje také Apple iOS, ale navíc i Huawei, dokonce má vlastní cestu jak program instalovat. Google Play tedy není hlavním zdrojem, ale spíš jedním z mnoha. Přímo BiP hovoří o 55 milionech po celém světě. Program byl také lokalizován do více než sta jazyků. #bipegeciyoruz #bipegecelim



Uživatelé se světovým rozhledem odcházeli spíš k mezinárodním řešením, zatímco turečtí patrioté si vybírají mezi místním řešením. Z bezpečnostního hlediska se příliš velká změna nemusí konat. Meta data uživatelů sice mohou končit u poskytovatelů služeb, ale ti jsou místní, turečtí, takže srdce patriotů je uspokojeno; hlavně, že to není Facebook, nebo cokoli v zahraničí.

Šéf Úřadu pro digitální transformaci tureckého prezidentského úřadu Ali Taha Koç zdůraznil, že zahraniční aplikace představují vážná bezpečnostní rizika, a vyzval uživatele, aby se rozhodli pro BİP a Dedi (obě z Turecka). Ostřejší bylo nakonec vyjádření Prezidentské kanceláře (Cumhurbaşkanlığı) a  MSB (Milli Savunma Bakanlığı = Ministerstvo národní obrany Turecka), když přímo vyzvaly k přechodu na BiP. Protože jsou obě poměrně vlivné, nechá se očekávat, že se tím spustí lavina přechodu tureckých státních organizací na BiP.

Je nutno přiznat, že na rozdíl od YaaY a Dedi je BiP opravdu profesionálním řešením s mohutným technologickým zázemím.

Aplikaci BiP si jen za čtvrtek 7. ledna stáhlo 100.000 uživatelů, což bylo jen na začátku davového šílenství. V neděli 10. ledna již kdejaká zpravodajská televizní stanice měla pořady o WhatsApp, rozbory bezpečnosti s experty a podobně.

Existují tedy (alespoň) čtyři lokální řešení. Jedno je z Ankary, tři jsou z různých čtvrtí Istanbulu (Sarıyer, Beşiktaş, Maltepe). Budou se podle toho rozhodovat patrioti oněch měst a čtvrtí? Asi těžko (stejně nevědí odkud ty firmy jsou).

Je Turecko paranoidní, nebo naopak jedná logicky? To v tuto chvíli nelze jednoznačně rozhodnout. Rozhodně není samo. Například Indie uvažuje dokonce o zákazu WhatsAppu. Mnozí argumentují případem prezidenta USA Donalda Trumpa, kterému byl několikrát pozastaven účet na mnoha sociálních sítích.

Turecký úřad pro hospodářskou soutěž zahájil v dnes vyšetřování týkající se Facebooku a WhatsApp a pozastavil jejich nová pravidla pro sdílení údajů. Úřad pozastavil sdílení údajů, i když uživatelé přijali pravidla, z důvodu možného nenapravitelných ztrát, až do ukončení vyšetřování. Facebook musí rovněž pozastavit sdílení dat a oznámit svůj přesun všem uživatelům.

Nová pravidla budou platit od 8. února, tedy přesně za 4 týdny.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,