Přesně od slunce západu začínají oslavy nanebevstoupení Mohameda. Je to prostřední z celé řady náboženských svátků, odehrávajících se v rámci Tří svatých měsíců, což vyvrcholí postním měsícem ramadánem.
Obvykle se rozlišuje pět svátků:
- Mevlid Kandili (Mawlid an-Nabi) – narození Mohameda
- Regaip Kandili (Laylat al-Raghaib) – Začátek Tří měsíců. Noční modlitby jsou zodpovězeny a Mohamedovo pojetí
- Miraç Kandili (Lailat al Miraj) – Nanebevstoupení Mohameda
- Berat Kandili (Mid-Sha'ban) – Odpuštění hříchů a určení osudu pro příští rok
- Kadir Gecesi (Laylat al-Qadr) – první odhalení Koránu Mohamedovi
Mirač kandili je označení pro tu část Noční cesty, kde prorok Mohamed vystoupal do nebe. Tam se postupně setkal s Adamem (Adem), Abrahámem (Ibrahim) s Bohem (Allah), bylo mu oznámeno, že ho čeká podobný osud a Bůh mu předal pět modliteb islámu. Na cestě zpět se setkal s Mojžíšem (Musa). Tyto postavy jsou zmiňované a uctívané všemi abrahámovskými náboženstvími (judaismus, křesťanství, islám) a poukazuje na jejich velkou blízkost a vzájemné propojení.
Roku 2021 / 2022 jsou či budou budou tyto významné dny:
- Regaib Kandili – pátek 12.2.2021 / středa 2.2.2022 (1. Rajab 1443)
- Miraç Kandili – středa 10.3.2021 / neděle 27.2.2022 (26. Rajab 1443)
- Berat Kandili – sobota 27.3.2021 / čtvrtek 17.3.2022 (14. Şaban 1443)
- Začátek ramadánu – úterý 13.4.2021 / sobota 2.4.2022 (1. Ramadán 1143)
- Kadir Gecesi – sobota 8.5.2021 / sobota 27.4.2022 (26. Ramadán 1443)
Pro lepší porozumění časování svátků v rámci dne je vhodné přihlédnout k blízkovýchodnímu chápání dne (viz židovský kalendář). Ten totiž začínal západem slunce, a tak se ony svátky slaví právě ve večerních hodinách. Podobné to bylo i v Česku ve středověku, kdy existoval tzv. italský čas. Tehdy den začínal setměním (nikoli západem slunce). Odkaz na toto chápání dne se zachoval při oslavě svátků, jako je Štědrý večer. V křesťanském světě se den počítal od nešpor, což jsou večerní chvály neboli večerní poděkování za právě skončený den. Na rozdíl od islámu se zde postupem času tolik nelpí na přesném čase. Svátky proto začínají západem slunce, ale nekončí půlnocí, nýbrž až ránem dalšího dne.
Kandili simidi
Je zvykem na tento svátek kupovat speciální simit. Na rozdíl od klasického je výrazně menší (řekněme o průměru asi 7 centimetrů), křupavý a s bohatším sypáním. Prodává se v typických podlouhých krabičkách 8*8*17 cm, které jsou obvykle vyskládané před obchody (hlavně před pekárnami).
![]() |
od Dr. Oetkera (link) |
Přání
V Turecku se objevují různá přání, obvykle s nápisem "Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun", nebo "Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun" (ovšem může se lišit). Tentokrát patří mezi nejaktivnější politická strana AKP, ale přání se posílalo napříč stranami. Například starosta Istanbulu Ekrem İmamoğlu z opoziční CHP posílal všem v Istanbulu SMS "Maneviyatın derinden hissedildiği bu mübarek gecede ibadetleriniz makbul, Miraç Kandili'miz mübarek olsun." Shodné přání na sociálních médiích uvedly také některé organizace spadající pod istanbulskou radnici (viz Metro İstanbul, İstanbul Enerji A.Ş. apod.).
Tu je sbírka přání #miraçkandili
Komentáře
Okomentovat