Velikonoce jsou křesťanskou oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jenže křesťanů je mnoho skupin, ne všichni mají stejná pravidla. Tento rok jsou pravoslavné Velikonoce posunuty až do května. A protože právě Istanbul je vlastně historicky centrem pravoslaví, je zvykem slavit tento svátek i zde. V Istanbulu dodnes sídlí Ekumenický konstantinopolský patriarchát, který již není jedinou hlavou pravoslavné církve, ale je jednou ze čtrnácti autokefálních neboli samostatných pravoslavných církví. I přesto lze říci, že Istanbulský patriarcha, který má symbolickou autoritu nad řeckými pravoslavnými církvemi, je od 6. století považován za duchovního vůdce všech pravoslavných křesťanů na světě jako kumenický patriarcha. Počátky patriarchátu se datuje k roku 38, kdy v tehdejším Byzantiu kázal svatý Ondřej (řecky Ανδρέας neboli Andreas, Mužný, v pravoslavné tradici zvaný Πρωτόκλητος neboli Prótoklétos, První povolaný). Na místě Byzantia dal císař Konstantin I. Veliký zbudovat Konstantinopol, dnes Istanbul.
![]() |
zdroj: viz archiv Nektarie Anastasiadou |
Starosta velkoměsta Istanbulu Ekrem İmamoğlu rozeslal symbolický dárek v podobě tradičního pečiva a červeného vajíčka. To ostatně potvrdila například významná spisovatelka z řecké minority v Istanbulu Nektaria Anastasiadou. Ono pečivo nám připomíná českou vánočku nejen tvarem, ale také složením. Právě v tyto dny lze koupit především v pekařstvích ve čtvrti Kurtuluš na evropské straně, případně v části Fatihu.
![]() |
ašure (zdroj: sweetly.gr) |
Velký pátek připadl tedy na 30. dubna 2021, kdy je zvykem připravit pudding bez mléka, založený na velkém množství kousků ovoce a oříšků. Řecky se jmenuje ασουρές nebo βαρβάρα, turecky se mu říká aşure [ašure] (v náboženských textech lze vidět i verzi aşûre). Stalo se to místní tradicí nejen pro řeckou ortodoxní komunitu, ale pro všechny. Veřejnost mimo ortodoxní komunitu ale připravuje ašure jindy a trochu jinak. Často vidíme zvrchu granátové jablko, jehož červené kuličky jsou typickou ozdobou, ale lze jej také nasypat dokola (dle vkusu tvůrce). V islámském světě se ašure připravuje 10. den prvního měsíce islámského kalendáře, kterým je Muharram (v turečtině Muharrem). To bývalo po dlouhou dobu na podzim, ale kvůli posunu kalendářů ročně o 11 dnů se nyní nachází v srpnu. Roku 2020 to bylo 29. srpna, letos to vyjde na středu 18. srpna.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat