Fotbal je sport, který zná v Evropě snad každý. Ale variantu pro osoby s amputovanou končetinou, o tom asi slyšel málokdo. Přesto život nevzdávají, naopak se snaží, což dokládá i tento sport. V říjnu roku 2022 se má konat v Turecku, což dnes řekl ministr mládeže a sportu Mehmet Muharrem Kasapoğlu [kasapólu]. Místo konání zatím nebylo upřesněno, ovšem původně se mělo jednat o Gaziantep (právě včera měl být začátek), takže je pouze posunutý termín na říjen.
Turecko má s pořádáním tohoto sportovního stánku své zkušenosti. Roku 2007 hostila toto mistrovství světa turecká Antalya. Závěrečný zápas roku 2017 se odehrával na istanbulském Vodafone Park stadionu ve čtvrti Bešiktaš, což sledovalo 41 tisíc diváků.
Antalya je vůbec časté místo pro speciální fotbal. Roku 2019 se tam odehrávalo Mistrovství světa ve slepém fotbale, resp. v kategorii B2 / B3 pro částečně vidoucí.
Poznámka k ministrovi: Protože má dvě jména a jedno příjmení (Mehmet Muharrem Kasapoğlu), různá média je zkracují různě. Podle (nejen) anglických pravidel je upřednostňováno první, takže pak je to v podobě Mehmet Kasapoğlu. Turecko ale upřednostňuje poslední jméno, takže potom je zkrácená podoba Muharrem Kasapoğlu.
ilustrační foto (zdroj: amputeefootball.eu) |
Fotbal amputářů
Mýtus a legenda říká, že asi v roce 1980 jistý amputář, kterého pojmenovali Don Bennett, šel z domova (bydlel v Seattlu, Washington, USA) ke svému automobilu. Jak se přiblížil k automobilu, zakutálel se k němu basketbalový míč a zastavil se o jeho garáž. Než aby volal na děti, že tam mají míč, tak se jednoduše opřelo svoje berle a kopnul jim míč zpět. Pár let poté, co se stal ten "basketbalový incident", se Bill Barry, kanadský a americký trenér fotbalového týmu, stal trenérem tělesně postižených sportovců v Seattlu a založil SHSRA (Seattle Handicapped Sports and Recreation Association).
Bill Barry byl sice se svou prací spokojen, ale pro další rozvoj tohoto sportu potřeboval přestavit tento sport i v dalších zemích. Po roce 1997 tuto situaci pro osoby po amputaci dramaticky změnila fotbalová dílna ve Philadelphii. Jeden rekreační a jeden soutěžní tým vznikly téměř ihned. Asociace byla vytvořena velmi brzy a potom pomáhala v šíření fotbalu amputářů k osobám po amputaci. Asociace pomáhala osobám po amputaci dozvědět se něco o tomto sportu,a že tento sport mohou provozovat bez velkých výdajů a předchozích zkušeností. Nyní asociace přijímá všechny takto postižené lidi, aby poznali tuto hru, nalezli v ní zábavu a spoustu nových přátel (Ampsoccer.org, 2003). V zemích bývalého Sovětského svazu hraje něco málo přes 20 týmů. Mistrovství Evropy je pořádáno každým rokem. V těchto zemích je rozšíření tohoto sportu v první řadě národní priorita.
Pravidla fotbalu amputářů ve zkratce
Základní pravidla vycházejí z pravidel F.I.F.A. s vymezením některých specifikací. Fotbal amputářů na mezinárodní úrovni mohou hrát hráči amputované třídy A2/A4 (hráč v poli): A6/ A8 (brankář).
- V průběhu zápasu je zakázáno používat protetické pomůcky.
- Hraje 7 hráčů na každé straně z nichž jeden je brankář.
- Doba utkání je 2x25 minut s desetiminutovou přestávkou mezi poločasy.
- Brankář se smí po celou dobu zápasu pohybovat pouze ve vymezeném brankovém území.Může hrát nohama i zdravou rukou. Pahýlem není dovoleno míč zasáhnout.
- Hráč v poli smí zasáhnout míč pouze zdravou nohou. Hraní pahýlem je zakázáno.
- Rovněž úder berlí do míče během hry není dovolen.
- Pravidlo o ofsajdu se nepoužívá.
(opět zdrojem je Centrum APA)
původní materiál |
EAFF
Anglické "European Amputee Football Federation" se do turečtiny překládá jako "Ampute Futbol Dünya Şampiyonası". Nyní jsou členy následující země:
- Albánie
- Anglie
- Ázerbájdžán
- Belgie
- Francie
- Gruzie
- Irsko
- Itálie
- Izrael
- Německo
- Nizozemsko
- Polsko
- Rusko
- Řecko
- Skotsko
- Španělsko
- Turecko
- Ukrajina
Ano, je přítomno také Turecko, naopak chybí jak Česko, tak Slovensko. Ze zemí Visegradské čtyřky je členem pouze Polsko. Zajímavostí je, že i zde je Velká Británie rozdělena, stejně jako v běžném fotbalu.
Patrik Veselík
ZDROJ: agentura AA
Komentáře
Okomentovat