Česká média vzrušila zpráva, že ve Spojených státech kavárna CUPS Coffee & Tea zavedli pravidlo, že čím je zákazník slušnější vůči obsluze, tím větší dostane slevu. Kvůli tomu nemusela média až za oceán, stačilo nahlédnout do Turecka, kde se podobný styl používá již řadu let na řadě míst.
Takový ceník pak vypadá třeba následovně (míra neslušnosti):
- 2,00 TL Çay ver. / Dej čaj.
- 1,75 TL Çay gönder. / Dones čaj.
- 1,50 TL Çay versene. / Podej čaj.
- 1,25 TL Çay alabilir miyim? / Mohu dostat čaj?
- 1,00 TL Çay verirmisin? / Dáte mi čaj?
- 0,75 TL Müsaitseniz çay alabilir miyim? / Pokud jste volný (nemáte-li co na práci), mohu dostat čaj?
Nejen Turgut Erdoğan, majitel a provozovatel čajovny měl dost rozkazovacího způsobu hostů, a tak (stejně jako stovky jiných) začal praktikovat slušnostní ceník. Konkrétně jde o Guricanın Hamit'in Kıraathanesi ve vesničce Zigana v okrese Torul v černomořské provincii Gümüşhane. Nejde o čajovnu v našem pojetí, ale o kıraathane; něco obdoba pivnice, jen bez piva, s čajem. Článek o něm vyšel v Milli gazete již roku 2018.
![]() |
zdroj: milligazete.com.tr |
Ve stejném roce proběhlo Tureckem více takových článků. Kdejaké médium si našlo svého čajově-ceníkového hrdinu. Lokální noviny Yeni Asır si našly také vlastního, kterým je Nevzat Adıgüzel (a má pěkné jméno) z provincie Manisa (to je pro změnu u Egejského moře), okresu Şehzadeler. Ten to vylepšil o jedno nepsané pravidlo "Nevzatçım, sen zahmet etme ben alırım." (Drahý Nevzate, neobtěžuje se, sám si vezmu) za 50 kurušů = 0,50 liry. Objevil se také ve stejný den v Habertürk TV.
![]() |
zdroj: yeniasir.com.tr |
Takových vývěsek existuje mnoho. Celostátní deník Hürriyet roku 2016 vydal článek o svém hrdinovi (Mustafa Özdilek) z provincie Tokat.
![]() |
zdroj: hurriyet.com.tr |
Internetové noviny T24 uvedly podobný článek o vlastním hrdinovi (Oğuzhan Korkmaz z istanbulského Üsküdaru) již roku 2015. Ten se motivoval obdobným případem, který viděl ve zprávách na CNN Türk. Následující ceník je z roku 2014.
![]() |
odkaz: sohbetche.net |
Mimochodem: dovedeme si představit, že by například v pivnici namísto "pivo" nebo "dej sem pivo" obsluha byla ráda za "Můžeme prosím dostat pivo?", nebo si zakládáme na tom, že je to místo "jen pro tvrdý chlapy?"
A tak je to ve světě se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat