Česko zažívá tyto dny ne zrovna horké počasí. Mnozí by se rádi zahřáli a podívali se i za hranice všedních dnů. Tak co třeba Istanbul? Je na jihu, takže sluníčko, dvě moře, dva kontinenty. Jenže chyba lávky. Je tam ještě chladněji, než třeba v Praze, pro dnešek o pět stupňů.
Přestože se Istanbul nachází na 41 stupních severní šířky jako Řím, Barcelona, nebo Chicago (Praha na 50° severní šířky, stejně jako třeba Brusel), očekává se, že tam bude tepleji. Místní sluníčko ale může ovlivnit jen tehdy, není-li zataženo, jako v těchto dnech. Na rozdíl od Prahy v Istanbulu většinou fouká silnější vítr, navíc od Černého moře, takzvaný poyraz. Ten je vlhký a podobně chladný, jak je chladná voda v Černém moři.
Přepokládá se, že jde o poslední záchvěv istanbulského jara, takže se už konečně začne vyjasňovat a oteplovat. A to bude poměrně rychlé.
...a jak je dnes v Praze?
Je opravdu Istanbul tak chladný? Ano, hlavně na jaře. Průměrné roční teploty jsou porovnatelné či dokonce nižší, než v západní Francii.
![]() |
průměrné roční teploty (zdroj: Reddit) |
Situace se prohodí na podzim, kdy voda v Černém moři bude od léta ještě vyhřátá. Podzimní Istanbul je dlouho relativně teplý, zlomí se to obvykle až koncem listopadu. První sníh přichází obvykle až v lednu. Počasí v Istanbulu je díky (nebo kvůli) vodě v Černém moři posunuté o nějaký ten měsíc, takže může sněžit v březnu, výjimečně i v dubnu. To nemá vliv na sluneční svit případně znásobený okolním betonem či asfaltem. Největší přísun srážek spadne v Istanbulu typicky od ledna do dubna, kdy je také nejvíc zataženo.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat