Turecko je svědkem neuvěřitelné katastrofy. Přestože to přes den vypadalo, že je problém zažehnán, nakonec se noční můra vyplnila. Požár okolního lesa se přiblížil a přeskočil do areálu hnědouhelné elektrárny Kemerköy (37°02′08″N 27°54′03″E), která se nachází na břehu mořského zálivu Gökova, asi 50 km na východ od města Bodrum. Elektrárna Yeniköy, o které jsme psali v minulých dnech (37°08′28″N 27°52′22″E u vesnice Bağdamlari), se nachází asi 10 km na sever od elektrárny Kemerköy. Elektrárnu v Yeniköy se zachránit podařilo, výkonnější v Kemerköy bohužel ne. Elektrárny jsou v okrese Milas, v provincii Muğla. Elektrárna je evakuována a ponechána na pospas ohni, který v bitvě zvítězil.
Jmenovitý výkon elektrárny je 653 MW, což je jen o trochu méně, než dovede dodávat česká hnědouhelná elektrárna Tušimice (5 km na východ od Kadaně, okres Chomutov).
Výpadky dodávek elektřiny byly v Turecku v minulých dnech již tak velké, že jsou znát i při měření připojení Turecka k internetu. Zničení velké elektrárny situaci jen zhorší.
Ekologická katastrofa
Co to vlastně znamená, že hoří elektrárna? Beton se moc k hoření nemá, takže to může hořet vše kolem, tedy od elektroizolace přes vybavení kanceláří až po zásoby uhlí. Používá se fráze "nekontrolované hoření uhlí", což si moc lidí s něčím konkrétním nespojí.
Elektrárna byla spolu s dalšími v okolí kritizována (kromě jiného) za velkou produkci oxidu siřičitého kromě jiného i proto, protože používá nejméně kvalitní hnědé uhlí, lignit, které se v okolí těží. A to hoření probíhá za optimálních podmínek, za kontroly a snaze o co nejefektivnější spalování. Následně se kouř čistí a až poté je vypouštěn do okolí. Přesto má v sobě stále nepříjemně moc splodin.
Bez optimalizace a filtrování spalin bude do atmosféry unikat opravdu velké množství jak oxidu siřičitého, tak dalších jedovatých plynů. Nekontrolované hoření bude znamenat, že není jistota optimálního spalování, takže už jen z tohoto důvodu může generovat i další, jako oxid uhelnatý apod.
Nerušte zájezdy!
Starosta turistického letoviska Datča prosí na Twitteru i jiných sociálních médiích, aby turisté nerušili svoje zájezdy, nýbrž je jen posunuli na později, protože na nich jsou závislé tisíce a tisíce lidí. Ti by byli postiženi současnými požáry vlastně dvakrát.
Na přiložené mapě jsou důležití hráči těchto dnů: právě hořící elektrárna, město a zároveň vyhlášené turistické letovisko Bodrum, stejně tak jako Marmaris, Datča, stejně tak jako centrum provincie, město Muğla. Na západě je řecký ostrov Kos, který je také sužován vlnami požárů.
Česko k Turecku stále mlčí, mluví a dokonce pomáhá Albánii
Ostuda České republiky pokračuje. Snad je současná katastrofa v podobě hořící elektrárny pobídne alespoň k symbolickému gestu vyjádření účasti. Česko je jediný stát střední Evropy, který se ke současné vlně požárů v Turecku doposud nijak nevyjádřil.
Naproti tomu Turecko se prostřednictvím svého konzulátu v Praze hned soustrastně vyjádřilo ke dnešní smrtelné srážce dvou vlaků u Domažlic. Zprávu vydalo česky, turecky a anglicky.
PROSÍM VŠECHNY LIDI DOBRÉ VŮLE, ABY SE ZÚČASTNILI PETICE ZA VYJÁDŘENÍ SOUSTRASTI TURECKU ČESKOU REPUBLIKOU, VIZ PETIČNÍ ARCH NA https://www.petice.com/soustrast_turecku
Dnes by si asi nikdo ani při cestě na severní pól nechtěl (byť s ideou se zahřát) aspoň ve vzpomínkách si povídat o požáru Národního divadla...
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat