Turecké ministerstvo kultury a cestovního ruchu ve snaze oživit ikonickou istanbulskou Dívčí věž zahájilo projekt její obnovy pod názvem "Dívčí věž znovu otevírá oči". Ministr kultury a cestovního ruchu Mehmet Nuri Ersoy na tiskové konferenci v sobotru 4. září 2021 uvedl, že Dívčí věž byla po staletí využívána k různým účelům: "Dívčí věž, která kdysi sloužila k řízení dopravy na Bosporu, po dobytí jako hrad, pak opět jako maják řídicí námořní dopravu, pozorovací a radarová stanice a krátce i jako sklad kyanidu; byla zajímavá i tím, že sloužila jako karantenní místo při morové nákaze. Po restaurátorských pracích provedených v letech 1995 až 2000 sloužil až donedávna jako restaurace."
Dívčí věž pro karanténu
Zatímco ostatní účely jsou relativně jasné, je vhodné rozvést tento způsob využití. Epidemií bylo víc, nešlo pouze o mor (zmíněný panem ministrem):
- 1830 až 1831 epidemie cholery
- 1836 až 1837 epidemie moru
- 1847 cestující z Trabzonu (kde vypukla epidemi cholery)
Dívčí věž měla v té době ještě podobu hradu.
Co a kde je Dívčí věž?
Dívčí věž (turecky Kız Kulesi) je malá stavba na samostatném ostrůvku v Bosporském průlivu poblíž asijského břehu. Spadá pod čtvrť Salacak v rámci městského obvodu Üsküdar.
![]() |
lokace Dívčí věže (Mapy.cz) |
Zajímavost: Qız Qalası neboli Dívčí věž (též Panenská věž) se nachází také v centru Baku v Ázerbájdžánu. Stávávala na břehu Kaspického moře, ale od toho byla oddělena silnicí a parkem.
Řada podob i přestaveb
Za svou přebohatou historii měnila Dívčí věž svou podobu jak podle dobových vzorů, tak podle svého účelu. Poslední razantní přestavba proběhla v letech 1943 až 44. Rekonstrukce probíhala později v letech 1995 až 2000. Velké zemětřesení roku 1999 ji poškodilo, takže se oprava protáhla.
![]() |
Dívčí věž (1760) |
![]() |
Dívčí věž (1848; Ivan Aivazovský) |
![]() |
Dívčí věž (1900; fotoalbum sultána Abdülhamida II.) |
V rámci restaurátorských prací bude odstraněna střecha nad nádvořím Dívčí věže, cementové spáry na původních zdech městských hradeb a věže budou očištěny a provedeny nové spáry chorasánskou maltou a nádvoří a venkovní podlahy budou obnoveny podle původního materiálu zjištěného v historických záznamech. Dojde i na technické detaily, jako je zpevnění kopule uhlíkovými vlákny.
Práce mají pokračovat do dubna 2022.
Patrik Veselík
Snímky pocházejí z webu www.kizkulesi.com
Komentáře
Okomentovat