Příroda si někdy pohraje s počasím neuvěřitelně. Včerejší vichřice od Černého moře přes Istanbul a Marmarské moře připravila velkému pásu pobřeží nečekané překvapení. Přestože je mořská voda u břehu teplá asi 20 až 25 stupňů, najednou klesla až na pouhých 9 stupňů. Odkud se vzala?
Na mapě teploty povrchové vody kolem Turecka z dnešního rána je jasně vidět teplotní rozdíly. U města Zonguldak dokonce teplota oproti včerejšku ještě o jeden stupeň klesla.
![]() |
teplota vody z rána 8. září 2021 (zdroj: MGM) |
Detail jihozápadního pobřeží Černého moře a směr vichřice ze včerejška, která má pokračovat ještě dnes (ve středu 8. září).
![]() |
teplota vody z rána 8. září 2021 (zdroj: MGM) |
Poznámka: Jestliže na velké mapě vidíte z města Akçakoca [akčakodža] deset stupňů a na detailní 24 stupňů, vidíte dobře. Meteorologická služba na největším přiblížení dokonce obě hodnoty hned vedle sebe.
Příčinou je jev zvaný upwelling, což je odborně řečeno výstup hlubinné oceánské vody v rámci termohalinní cirkulace. Jde o dočasný vzestupný pobřežní proud, zde vyvolaný vichřicí, protože vanula rovnoběžně s pobřežím a odvanula teplou pobřežní vodu. Namísto ní se z hlubin Černého moře objevil proud velmi studené hlubinné vody. Proto mohla teplota při pobřeží klesnout o 10 až 15 stupňů v rozmezí několika hodin.
![]() |
upwelling (zdroj: NOAA) |
Tento jev se obvykle spojuje s oceánem, hodně s Tichým a Atlantským oceánem, kde se kombinuje se studenými oceánskými proudy, jako je Peruánský, Benguelský, Kanárský a Kalifornský proud (o napětí řeč není).
V případě Černého moře nejde o vysloveně hlubinnou vodu, protože jde o malé moře a nikoli oceán. Ty mívají teplotu vody v hloubkách pod 1000 metrů v rozpětí 2 až 4 stupně Celsia.
Podobné případy se dějí často i v Egejském moři. Turisté ze zahraničí i z Turecka jsou potom překvapeni jak je to možné, že na "té jejich" pláži je najednou tak studená voda, když ještě včera byla jako kafe (míněna teplota a nikoli barva a už vůbec ne chuť).
Ta zmínka o chuti kávy jako moře (tedy slaná káva) mě pobavila. Vždyť přece nikdo kafe nesolí, ledaže by to byl omyl, nebo špatný vtip.
A vidíš, v Turecku se káva solí tradičně.
To si ale děláš legraci, co! Byl jsem v Turecku na dovolené u moře snad stokrát, kamarád procestoval Turecko křížem krážem, ale slaný kafe ještě nikde nedali ani mě, ani kamarádovi.
Dovolenkář, klasika. A v rezortu pokud možno, viď! No jestli to nebude tím, že jste ani ty ani tvůj kamarád nebyli ženichem.
Nerozumím.
No budoucí nevěsta má podle tradice uvařit všem kávu, když se vyjednává o svatbě. A aby vyjádřila žadateli o její ruku svůj názor, udělá to prostřednictvím kávy. Jestliže bude normální, tak to znamená ne, odmítnutí. Jestliže bude káva osolená, znamená to, že budoucí nevěsta si onoho žadatele o její ruku chce vzít.
Takže jinde mají květomluvu, v Turecku mají kávomluvu? Zajímavé.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat