Současný příval horkého vzduchu do Istanbulu a západní části Turecka vystřídal naopak příval velmi chladného vzduchu společně s deštěm a větrem. Včerejší horké a skoro jasné bezvětří se dnes ráno změnilo na chladno a zataženo s čerstvým a svěžím (a chladným) mořským větrem.
Istanbul chladnější než Praha
Střední Evropa zažívala v posledních dnech a týdnech příval chladného vzduchu i oproti obvyklému počasí v této době. Naopak Turecko si v posledním týdnu užívalo nadstandardně teplého počasí.
Podle Weather.com včera (v pondělí 20. 9.) byly v Istanbulu bouřky a pršelo. Pravda, Istanbul je velký, nelze vyloučit, že někde bylo i takové počasí. Ovšem většina města měla krásné počasí.
Pobřežní oblasti Turecka včetně Istanbulu mají teplý podzim, protože je omývají teplé mořské vody, ohřáté letním sluncem. Střední Evropa takovou zásobárnu tepla nemá, a tak teploty od srpna mohou padat rapidně dolů.
Podle předpovědi má být ten slavný den ve čtvrtek 24. září. Středoevropské teploty mají mírně vzrůst, istanbulské rapidně klesnout.
Tu je předpověď na sedm dní od 20. do 26. září (tedy na celý týden od pondělí do neděle).
Tu je předpověď maximálních denních teplot pro stejné období.
Předpověď maximálních denních teplot pro celou Evropu také na sedm dní od 20. do 26. září (tedy na celý týden od pondělí do neděle).
A pro milovníky ladných křivek synoptická mapa právě pro čtvrtek 23. září.
![]() |
zdroj: chmi.cz |
Když už tu máme informaci z Českého hydrometeorologického ústavu, co nám pěkného říkají o severní části Turecka včetně Istanbulu?
Výhled počasí pro rekreační oblasti Středozemního a Černého moře od úterý 21. 9. do soboty 25. 9. 2021. Většinou oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné. V závěru období ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 17 až 22 °C. Teplota moře 21 až 23 °C.
A co na to turecký ekvivalent?
![]() |
zdroj: mgm.gov.tr |
Zatímco ČHMÚ slibuje maximální teploty 17 až 22 stupňů, turecký MGM pro střed Istanbulu (Fatih) slubije 19 až 25 stupňů. Na nejaktuálnějších datech to vypadá, že nejchladnější ráno se postupně přesouvá ze čtvrtku na pátek a snižuje se (již se píše o 12 stupních).
Mimochodem: pranostika "Svatá Anna, chladna z rána", vztahující se k 26. červenci viz katolický kalendář; v ortodoxním jde o 9. září). Islám Svatou Annu zná pod jménem حنة = Hanna. Přece jen je to babička Ježíše Krista, kterého uznává coby světce jak křesťanský svět, tak muslimský. Svatá Anna se v Turecku řekne Hanne, někdy také jako Anne. To se ale jazykově pere se slovem "anne" (matka), protože matkou Ježíše Krista je Panna Marie (a tahle "Anne" byla babičkou). V turecké Thrákii je to jedno jestli chtějí říci Hanne nebo Anne, protože pod vlivem řečtiny nevyslovují písmeno H.
Lodos, to zní jako jeden z mušketýrů.
Cože? Turecké slovo lodos?
No určitě! Lodos, Atos, Aramis!
To už můžeš rovnou říct Lodos ve toz aramış.
Co to znamená?
Totální nesmysl, že lodos a prach ti telefonovali. Ale jsou to turecká slova.
No ještě, že se toho neujal žádný ajťák. Ti starší by z lodosu udělali Loď OS, operační systém pro lodě.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat