Přeskočit na hlavní obsah

Generální konzulát v Istanbulu nebo Velvyslanectví v Ankaře?

Čas od času je nutno navštívit zástupnou organizaci státu, jako třeba kvůli volbám. Která turecká provincie ale spadá pod Istanbul, která pod Ankaru? Česká republika má odlišné rozdělení Turecka v porovnání se Slovenskou republikou. A jak jsou na tom další země Visegradské čtyřky, Maďarsko a Polsko?

Občan může samozřejmě v případě potřeby navštívit kterýkoli úřad, firma by ale měla kontaktovat ten, pod který spadá. Proto například Generální konzulát České republiky v Istanbulu informuje o aktivitách českých firem v černomořské oblasti Turecka, přestože je to blíž do Ankary.

Jak to vlastně dělit? Čistě teoreticky by to mohlo být podle toho kam je to blíž z hlavních měst provincií. Ale už tady je otázka jak to měřit. Je to vzdálenost vzdušná, nebo po silnici? Zohledňuje se snadnost dopravy? Podívejme se jakou logiku dělení používají čtyři státy střední Evropy.


Česká republika

Dělení mezi centrálu v Ankaře a pobočku v Istanbulu je orientováno severojižně. Sever spadá pod Generální konzulát v Istanbulu, ostatní pod Velvyslanectví v Ankaře.




Konzul Generálního konzulátu České republiky Jan Ondřejka k dotazu ohledně minulosti sdělil toto:

Generální konzulát v Istanbulu má mnohaletou tradici. Československá republika otevřela generální konzulát v Istanbulu dne 31. března 1927. Po omezení činnosti v letech 1939-1944 byla jeho práce plně obnovena v říjnu 1944. Generální konzulát  v Istanbulu působil na základě Konzulární úmluvy mezi ČSSR a Tureckou republikou, která byla podepsána v Ankaře dne 15. listopadu 1977. Úmluva byla publikována pod č. 33/1980 Sb. Stávající Generální konzulát České republiky v Istanbulu zahájil činnost současně se vznikem samostatné České republiky dne 1. ledna 1993. Konzulární obvod generálního konzulátu je v současné době tvořen následujícími provinciemi: Istanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüshane, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak.

Slovensko

Dělení mezi centrálu v Ankaře a pobočku v Istanbulu je orientováno západovýchodně. Západ spadá pod Generální konzulát v Istanbulu (oblasti Egejského a Marmarského moře), ostatní pod Velvyslanectví v Ankaře. Je tam ale jedna výjimka, kterou je provincie Düzce. Ta je nejnovější provincií (podzim 1999) a zřejmě z toho důvodu spadá pod Velvyslanectví v Ankaře, přestože původní provincie Bolu patří pod Istanbul. Bylo také oficiálně potvrzeno, že i přes historické vazby spadá nejnovější turecká provincie pod Ankaru.





Zatímco v Česku vlastně platí, že letní jižní destinace spadají pod Ankaru, Slovensko to tak jednoduché nemá. Provincie Muğla totiž spadá pod Istanbul, takže i letoviska jako Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Ölüdeniz a další.

Slovensko má poměrně velké množství honorárních konzulátů napříč Tureckem, kde až na výjimky mají "na starosti" hned několik provincií.



Česká republika jich má výrazně méně, bez informací o konzulárních obvodech. Honorární konzuláty ČR jsou v İzmiru, Antalyi a Mersinu (viz Velvyslanectví ČR v Ankaře).

Obě země kopírují přibližně logiku tureckých regionů. Pod Generální konzulát ČR spadají regiony marmarský a černomořský, pod Generální konzulát SR spadají pro změnu regiony marmarský a egejský. Nejde o shodu stoprocentní, ale přibližnou (viz článek Kde jsou hranice Egejského moře?).


Maďarsko

Pokud půjdeme zkoumat další země V4, tak můžeme začít Maďarskem, které má podobné rozložení, jako Slovensko.



Zatímco Slovensko má přece jen Istanbul trochu více jako středobod (takže má o trochu více provincií pod něj i z oblasti západního Černomoří), Maďarsko se drží striktně příslušnost k Marmarskému moři.


Polsko

Náš severní soused používá logiku poněkud vyjímající se ostatním zemím V4. Pod Istanbul totiž spadá vše kromě Ankary a okolí (tedy poněkud širší okolí, pás od Černého po Středozemní moře). Západní část Egejského a Marmarského moře je velmi podobná Slovensku a Maďarsku, východ nikoli.



Co vedlo Polsko k takovémuto dělení, které na první pohled odporuje logice? Může jít o dopravní problém. Ať chceme nebo ne, Istanbul je středobod pro velmi široké a daleké okolí po staletí, Ankara pouze od vzniku Turecké republiky. A je přece jen snadnější se z řady lokalit se dostat do Istanbulu, než do Ankary.


Chci touto formou poděkovat všem pracovníkům velvyslanectví i generálních konzulátů, kteří spolupracovali při tvorbě tohoto článku i při ověřování dat, jako:

  • generální konzulka Slovenské republiky v Istanbulu paní Veronika Lombardini
  • konzul Velvyslanectví Slovenské republiky v Ankaře pan Matúš Cirák
  • konzul Generálního konzulátu České republiky pan Jan Ondřejka

Mnohokrát Vám všem děkuji!


A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

ODKAZY (ABECEDNĚ):

CZ: https://www.mzv.cz/istanbul/cz/o_generalnim_konzulatu/organizacni_struktura_uradu.html

HU: https://isztambul.mfa.gov.hu/tur/page/konzuli-keruelet

PL: https://www.gov.pl/web/turcja/konsulat-generalny-rp-w-stambule

SK: https://www.mzv.sk/web/cgistanbul/konzularne-obvody

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,