Čas od času je nutno navštívit zástupnou organizaci státu, jako třeba kvůli volbám. Která turecká provincie ale spadá pod Istanbul, která pod Ankaru? Česká republika má odlišné rozdělení Turecka v porovnání se Slovenskou republikou. A jak jsou na tom další země Visegradské čtyřky, Maďarsko a Polsko?
Občan může samozřejmě v případě potřeby navštívit kterýkoli úřad, firma by ale měla kontaktovat ten, pod který spadá. Proto například Generální konzulát České republiky v Istanbulu informuje o aktivitách českých firem v černomořské oblasti Turecka, přestože je to blíž do Ankary.
Jak to vlastně dělit? Čistě teoreticky by to mohlo být podle toho kam je to blíž z hlavních měst provincií. Ale už tady je otázka jak to měřit. Je to vzdálenost vzdušná, nebo po silnici? Zohledňuje se snadnost dopravy? Podívejme se jakou logiku dělení používají čtyři státy střední Evropy.
Česká republika
Dělení mezi centrálu v Ankaře a pobočku v Istanbulu je orientováno severojižně. Sever spadá pod Generální konzulát v Istanbulu, ostatní pod Velvyslanectví v Ankaře.
Slovensko
Dělení mezi centrálu v Ankaře a pobočku v Istanbulu je orientováno západovýchodně. Západ spadá pod Generální konzulát v Istanbulu (oblasti Egejského a Marmarského moře), ostatní pod Velvyslanectví v Ankaře. Je tam ale jedna výjimka, kterou je provincie Düzce. Ta je nejnovější provincií (podzim 1999) a zřejmě z toho důvodu spadá pod Velvyslanectví v Ankaře, přestože původní provincie Bolu patří pod Istanbul. Bylo také oficiálně potvrzeno, že i přes historické vazby spadá nejnovější turecká provincie pod Ankaru.
Zatímco v Česku vlastně platí, že letní jižní destinace spadají pod Ankaru, Slovensko to tak jednoduché nemá. Provincie Muğla totiž spadá pod Istanbul, takže i letoviska jako Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Ölüdeniz a další.
Slovensko má poměrně velké množství honorárních konzulátů napříč Tureckem, kde až na výjimky mají "na starosti" hned několik provincií.
Česká republika jich má výrazně méně, bez informací o konzulárních obvodech. Honorární konzuláty ČR jsou v İzmiru, Antalyi a Mersinu (viz Velvyslanectví ČR v Ankaře).
Obě země kopírují přibližně logiku tureckých regionů. Pod Generální konzulát ČR spadají regiony marmarský a černomořský, pod Generální konzulát SR spadají pro změnu regiony marmarský a egejský. Nejde o shodu stoprocentní, ale přibližnou (viz článek Kde jsou hranice Egejského moře?).
Maďarsko
Pokud půjdeme zkoumat další země V4, tak můžeme začít Maďarskem, které má podobné rozložení, jako Slovensko.
Zatímco Slovensko má přece jen Istanbul trochu více jako středobod (takže má o trochu více provincií pod něj i z oblasti západního Černomoří), Maďarsko se drží striktně příslušnost k Marmarskému moři.
Polsko
Náš severní soused používá logiku poněkud vyjímající se ostatním zemím V4. Pod Istanbul totiž spadá vše kromě Ankary a okolí (tedy poněkud širší okolí, pás od Černého po Středozemní moře). Západní část Egejského a Marmarského moře je velmi podobná Slovensku a Maďarsku, východ nikoli.
Co vedlo Polsko k takovémuto dělení, které na první pohled odporuje logice? Může jít o dopravní problém. Ať chceme nebo ne, Istanbul je středobod pro velmi široké a daleké okolí po staletí, Ankara pouze od vzniku Turecké republiky. A je přece jen snadnější se z řady lokalit se dostat do Istanbulu, než do Ankary.
Chci touto formou poděkovat všem pracovníkům velvyslanectví i generálních konzulátů, kteří spolupracovali při tvorbě tohoto článku i při ověřování dat, jako:
- generální konzulka Slovenské republiky v Istanbulu paní Veronika Lombardini
- konzul Velvyslanectví Slovenské republiky v Ankaře pan Matúš Cirák
- konzul Generálního konzulátu České republiky pan Jan Ondřejka
Mnohokrát Vám všem děkuji!
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ODKAZY (ABECEDNĚ):
CZ: https://www.mzv.cz/istanbul/cz/o_generalnim_konzulatu/organizacni_struktura_uradu.html
HU: https://isztambul.mfa.gov.hu/tur/page/konzuli-keruelet
PL: https://www.gov.pl/web/turcja/konsulat-generalny-rp-w-stambule
Komentáře
Okomentovat