Poslední dva roky zažívají velká města zásadní obrat v připojení domácností k internetu. Türk Telekom jako správce připojení plošně začal od roku 2019 vyměňovat dosavadní způsob připojení, aby se po dokončení změnila filozofie tarifů.
Neomezené... ale s omezením
Dosavadní praxe byla taková, že se neustále používal FUP. Poskytovatelé internetu se sice chlubili, že mají neomezené připojení, ale s dodatkem, že do určité kapacity (například 40 GB). Všude možně najdete slovo "limitsiz" (neomezeně) s dodatkem kolika gigabajtů. To se jaksi mezi sebou pere. Přece neomezeně znamená nekonečno datové kapacity, ne? V tureckém pojetí nikoli (tedy až dosud).
FUP (Fair Use Policy) neboli turecky Adil Kullanım Kotası (AKK) nebo Adil Kullanım Noktası (AKN) začaly používat v březnu 2012 společnosti TTNet a Superonline, pak i další. V České republice bylo FUP pro ADSL firmy O2 zrušeno v roce 2008. Ovšem pro mobilní účely se FUP používá v Česku nebo na Slovensku dodnes (viz Telekom.sk), nebo je čerstvě zrušili. Například již zmíněný Slovak Telekom zrušil všem klientům s ADSL a VDSL měsíční FUP (Fair Use Policy) limit od 26. září 2019.
TurkNet podle vlastního vyjádření zavedl svá vlastní zařízení s LLU (Local Loop Unbundling) do stanic Türk Telekom, což má poskytovat podle jejich mínění významnou úsporu velkoobchodních nákladů na data. Díky této úspoře TurkNet v dubnu 2017 odstranil Fair Usage Quota (FUQ) od všech zákazníků v aktivní infrastruktuře TurkNet. V září 2017 se společnost TurkNet stala prvním operátorem tím, že všem svým zákazníkům Fair Usage Quota odstranila.
A co se stane, když uživatel danou kvótu vyčerpá? Rapidně se mu sníží přenosová rychlost, případně se poté internet zcela odpojí (vyzkoušeno za vás).
![]() |
deník Metro, 17. září 1999, téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny |
Že by již opravdu bez omezení?
Poslední dobou se rapidně změnily ceny, vystoupaly skoro na dvojnásobek, takže se nyní (říjen 2021) pohybují kolem 100 lir výše (samozřejmě bez úvodních slev). Ovšem informace o omezení zmizely.
Poslední míle
Touto frází se popisuje poslední část, kdy se kovový kabel ("metalika"; neplést s kapelou Metallica) nebo optické vlákno v jednom kuse natáhne z telefonní ústředny do zásuvky v bytě či firmě. Jak název napovídá, jde obvykle o kilometry.
Turecko ale začalo zavádět decentralizovanou formu ústředen, kdy před každým druhým třetím domem v patrové městské zástavbě se postavila malá kovová krabice, kde je elektronika, která teprve dělá požadované internetové připojení. Potom nejde o poslední kilometry, ale o poslední desítky metrů. To není specialita Turecka; stejný postup používají i další státy. Odborně se tomu říká serving area interface nebo service area interface (SAI). Pro velmi vysoké rychlosti se někde používá fráze video-ready access device (VRAD).
Proč je to důležité? Protože metalická spojení typu ADSL či VDSL jsou přímo závislá na kvalitě a délce právě tohoto vedení. Čím je delší a čím je méně kvalitní, tím je maximální dosažitelná rychlost nižší. Turecko tím chce docílit toho, aby maximální možnou rychlost VDSL měl každý. Poslední norma VDSL2 (ITU-T G.993.2) umožňuje rychlost až 100 Mbit/s pro upload (download 300 Mb/s) s podmínkou, že kvalitní kabel má délku maximálně 300 metrů. O plánovaném přechodu jsme psali.
Nelze si nevzpomenout na legendární reklamu s Petrem Čtvrtníčkem "lekce reklamštiny" pro firmu Vodafone na téma "neomezeně".
A tak je to v Turecku se vším. A na pořád, a na pořád, a na pořád...
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat