Přeskočit na hlavní obsah

Turecko: Blíží se čas zimních pneumatik

Když se řekne zima ve smyslu ročního období, vybaví se sníh, mráz, jinovatka, sáňky, lyžařský výcvik, pololetní vysvědčení - a motoristé si vybaví zimní pneumatiky. Jak je to v Turecku? Znají tam vůbec něco takového? Jsou povinné?

Začněme poslední otázkou. Turecko je velká země a má řadu klimatických pásem. Povinné používání pro celou zemi by asi byl právě z těchto důvodů nesmysl. Vezměme si, že například v Antalyi by museli povinně používat zimní pneumatiky v zimě, přestože v nejchladnějším měsíci lednu mají průměrnou ranní teplotu +5,9 stupňů, průměrnou odpolední teplotu +15 stupňů. Takže používání není povinné plošně.


zdroj: hurriyet.com.tr


Kde se musí používat?

Turecko nařizuje použití zimních pneumatik:

  • od 1. prosince do 1. dubna
  • při poklesu teplot pod 7 stupňů
  • pro vymezených 54 provincií (İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Isparta, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat a Zonguldak)

Pro zbylých 27 provincií povinnost zimních pneumatik pro 4 měsíce v roce neplatí. To je rozdíl od třeba České republiky, která zavedla na celém svém území od 1. listopadu (tedy o měsíc dřív) do 31. března, Slovensko od 15. listopadu do 31. března. Časový rozdíl na podzim a naopak shoda na jaře jsou dalším důkazem toho, že na podzim se v Istanbulu potažmo v Turecku na podzim ochlazuje pomaleji (oproti střední Evropě), na jaře se ohřívá také pomaleji (ovšem je na jihu a má do určité míry vliv okolních moří a silnějšího "sluníčka").

Poznámka: uvedený seznam pochází od arabaincele.net či zhaber.com.tr nebo výrobce pneumatik Goodyear (a shodují se). Původní státní zdroj informací jsem ale nenašel.



Na mapě zaujme několik provincií, které se z toho poněkud vyjímají, například Yalova (na jih od Istanbulu), či (na první pohled) jihovýchod země. Tamní zimy ale použití zimních pneumatik vyžadují.

Povinnosti provincií se ale postupem času mění. Pro zimní sezónu 2012/13 například povinnost platila pro provincii Edirne (nyní vyjmuta), naopak neplatila pro provincii Gümüşhane (nyní zahrnuta).

Turecké Ministerstvo dopravy a infrastruktury (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı) doslova uvádí:

Hloubka běhounu v hlavních drážkách vnějších povrchů pneumatik používaných ve vozidlech s méně než 4 koly musí být nejméně 1 mm u vozidel a nejméně 1,6 mm u vozidel se 4 nebo více koly. Hlavní drážky jsou drážky ve střední části styčné plochy pneumatik, které pokrývají přibližně ¾ plochy styčné plochy pneumatik.

Minimální hloubka je pro automobily 1,6 milimetrů, stejně jako v Česku. Ovšem pro zimní pneumatiky je minimum 4 milimetry v Česku.


Jsou v Turecku pokuty?

Ale jistěže. Za nedodržení povinnosti zimních pneumatik (či jejich nedostatečného stavu) je nyní stanovena pokuta na 846 lir (předtím 776 TL; pro rok 2014 byla pokuta 80 TL a 20 bodů). Ovšem sankce bude aktualizována k 1. lednu 2022 v rozsahu přeceňovací sazby, kterou vyhlásí Ministerstvo financí a financí.

A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,