Přeskočit na hlavní obsah

Prasečí chřipka v Istanbulu

Oficiální zdroje mají tuto informaci buď obtížně dohledatelnou, nebo dobře skrytou, ovšem nám se podařilo jednoho nakaženého najít a udělat s ním interview.

Co je to vlastně ta "prasečí chřipka"? V angličtině se používá označení Swine influenza virus (SIV) or swine-origin influenza virus (S-OIV), také jako influenza A, subtyp H1N1. Česky se označuje buď jako prasečí chřipka, nebo jako mexická prasečí chřipka. Byla příčinou pandemie roku 1918 (zemřelo více lidí, než v celé první světové válce) pod názvem španělská chřipka. Poslední pandemie byla roku 2009 (odtud současný název), ale neměla zdaleka takové dopady, jako se zpočátku zdálo.


3D model viru H1N1 (zdroj: Visual Science)


Potřeba léku je ale širší, což dokládá opatření českého Ministerstva zdravotnictví z ledna 2017:

"Podle informací, které má ministerstvo zdravotnictví (MZ ČR) k dispozici, současné zásoby Tamiflu dostatečně pokrývají zvýšenou poptávku v České republice během chřipkové epidemie. Vývoz či prodej přípravku do zahraničí by nicméně mohl vést k omezení dostupnosti tohoto léčiva pro české občany. Držitelé distribučních práv jsou tedy od dnešního dne (9.1.2017) povinni poskytnout lék výhradně pro potřeby v rámci České republiky.

Léčivý přípravek Tamiflu patří do skupiny antivirotik a je možné jej podat jak dospělým, tak dětem, a to včetně novorozenců, u kterých se projeví příznaky typické pro chřipku. Odpovídající použití léčivého přípravku Tamiflu má vždy určit ošetřující lékař. Lék Tamiflu může být využit také s ohledem na preventivní ochranu určitých rizikových skupin pacientů, jakými jsou například děti či senioři."

Nyní se ale pusťme do slíbeného rozhovoru:

Žİ: Představte se našim čtenářům ve stručnosti.
PACIENT: Jméno vám neřeknu, ale žiju v Istanbulu, jsem ženatý, syn chodí do první třídy.
Žİ: Jak jste se vůbec s nemocí setkali?
PACIENT: Syn začal mít najednou až 40 stupňů horečku. Zašli jsme k doktorovi, dostali jsme pro něj léky.
Žİ: A jak jste věděli, že je to zrovna prasečí chřipka?
PACIENT: Nevěděli. Až ze synovy třídy jsme se dozvěděli, že velké množství jeho spolužáků má podobné příznaky, tak je testovali a tak přišli na to, že je to právě tohle.
Žİ: A jak víte, že i váš syn má tuto nemoc?
PACIENT: Když jsme to řekli jeho lékaři, donutil nás dojet se synem a nechat ho přímo na tuto nemoc otestovat. A byl pozitivní, takže jsme dostali všichni léky právě na prasečí chřipku.
Žİ: Všichni?
PACIENT: Mezitím jsme i my jako rodiče měli stejné příznaky, takže jsme i my dostali léky přímo na prasečí chřipku.
Žİ: A jaké to jsou léky?
PACIENT: Hlavním lékem je v Turecku Enfluvir firmy Atabay, který obsahuje oseltamivir (to je antivirotikum komerčně dostupné i pod názvem Tamiflu, vyvinuté firmou Gilead Sciences a vyráběné firmou Roche, pozn. red.). My dostali kapsule s 75 mg látky, syn dostal prášek, který jsme rozkloktali a pak podávali 12 mg/ml podle hmotnosti.
Žİ: Jak vlastně nemoc u vás probíhá?
PACIENT: Je to souboj s horečkou v prvních dnech, dále bolest hlavy, velká únava a ospalost, mozek moc nefunguje.
Žİ: Jak se k tomu postavili lékaři?
PACIENT: Řekl bych skvěle. Jen obvodní lékař se vyjádřil ve smyslu, že jsem evidovaný jako pacient s běžnou chřipkou, tak abych všude říkal právě tuto verzi.
Žİ: Takže skrývání faktů?
PACIENT: Nedovedu říct. Pravdou je, že jsme byli se ženou hned od začátku evidovaní jako pacienti s chřipkou. Až dodatečně se zjistilo co to je zač.
Žİ: Jak se vlastně turecky řekne prasečí chřipka?
PACIENT: Domuz gribi.
Žİ: Takže doslovný překlad. A může muslim dostat praseč... beru otázku zpět. Takže celý svět zná jen COVID-19, vy jste přišli s jinou nemocí.
PACIENT: No my, ta nemoc přišla k nám. A budu rád, až zase odejde, nebo spíš úplně zmizí.
MANŽELKA: Čau, co děláš? Povídáš si sám se sebou?

A tak je to v Istanbulu se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,