Dnes turecká společnost AFAD oznámila, že v 08:08:08 bylo zemětřesení síly 5,5 u jižních břehů Kréty. Nejde o první zemětřesení v oblasti jižních řeckých ostrovů tento měsíc s takovou intenzitou. Před několika dny na východ od Kréty bylo zemětřesení 5,5, předtím zase u Dodekanéských ostrovů.
Čas zemětřesení uvedený Tureckem není naprosto identický s tím, který uvádí evropská agentura EMSC. Řecko detekovalo zemětřesení v 07:08:09 místního času. Zatím se rozcházejí také informace o hloubce. Zatímco AFAD oznámil 15 kilometrů, EMSC tvrdí, že 68 km o síle Mw 5,7.
záznam daného zemětřesení |
Zemětřesení pocítilo a nahlásilo přes 320 lidí nejen z Kréty, ale také z kontinentálního Řecka, Egypta nebo Turecka. Že je ale v dané oblasti velmi živo, vykazuje následující mapka, která jasně označuje dvě ohniska.
mapa oblasti včetně sedmidenní historie zemětřesení |
Protože nejde o opravdu velké zemětřesení a protože zřejmě nebudou ztráty na životech, jde spíš o statistický údaj pro lovce zemětřesení. Zaujal ale čas. Je možné takové zemětřesení vyvolat uměle?
Na to není jednoznačná odpověď. Zemětřesení vyvolaná tektonickými pohyby jsou jevem přírodním a tudíž je nelze způsobit lidskou činností. Občas se objevují konspirační teorie, které šíří dokonce i bývalý starosta Ankary Melik Gökçek, který je tímto již pověstný. Pokaždé, když se v okolí Izmiru nebo Istanbulu objevilo zemětřesení, šlo (podle něj) o záškodnickou akci cizácké lodi, která se tam zrovna objevila (je nutno připomenout, že obě místa mají obrovské množství lodí, které tam kotví, nebo jen projedou kolem) (psali jsme).
Na druhou stranu jsou zemětřesení, které vyvolal člověk. Jde typicky o následek důlní činnosti, hloubení tunelů či stavba přehrad, demolice apod. (když vynecháme vojenskou techniku včetně atomových zbraní). Aby to bylo možné rozpoznat, jsou některé doly domluveny s organizacemi sledujícími zemětřesení a pomocné výbuchy provádějí v daný čas. To bylo možné vidět svého času v ostravsko-karvinském uhelném revíru. Nešlo o velké otřesy, intenzita se pohybovala velmi zhruba kolem dvou.
Mezi nejsilnější zemětřesení vyvolané lidskou činností patří:
- Mw 7,9 (Čína, S’-čchuan; 12. května 2008, skoro 70 tisíc obětí; stavba přehrady)
- Mw 5,8 (USA, Oklahoma, Pawnee; 3. září 2016; bez obětí na životech; frakování = hydraulické štěpění = pumpování vody a dalších látek pod vysokým tlakem do podloží; používá se např. při dolování břidlicového plynu)
- Mw 5,6 (Austrálie, New South Wales, Newcastle; 28. prosince 1989; 13 obětí, důlní činnost)
V těchto případech se jedná vždy o následek lidské činnosti, nehody.
A tak je to ohledně člověka se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat