Přeskočit na hlavní obsah

Svízelné používání mobilů z ciziny v Turecku

Turecko patří mezi státy, které povolují použití mobilního telefonu pro trvalé použití jen po registraci. Jak postupovat, když chcete v Turecku dlouhodobě používat mobilní telefon (zakoupený v zahraničí)?

Registrace mobilního telefonu (IMEI kayıt harcı / Cep Telefonu Harcı) znamená registraci jeho identifikačního čísla, tzv. IMEI. Tato registrace nemá nic společného se SIM kartami (skutečnými či virtuálními, e-SIM).

POZNÁMKA: Toto se týká pouze těch, kteří jsou v Turecku více než půl roku, takže turistů se evidence mobilů netýká.

Mobilní telefon můžete používat bez registrace po dobu maximálně 120 dnů od data příjezdu do Turecka. Chcete-li mobilní telefon používat déle než 120 dní, musíte si zaregistrovat číslo IMEI. Číslo IMEI si můžete zaregistrovat podle níže uvedeného oficiálního postupu:

  1. Musíte zaplatit "Poplatek za využití mobilního telefonu přivezeného s cestujícími" na kterémkoli finančním úřadě nebo v autorizované bance či pobočce PTT (turecká pošta). Poplatek činí 2732,40 TL pro rok 2022. Také pokud máte turecké identifikační číslo, nikoliv identifikační číslo cizince, můžete jej zaplatit na webových a mobilních aplikacích Interaktivního daňového úřadu (ivd.gib.gov.tr).
  2. Na Úřad pro informační a komunikační technologie nebo do registračních center předplatitelů operátorů, kteří poskytují mobilní komunikaci (společnosti GSM), byste se měli obrátit s dokladem o zaplacení včetně čísla IMEI za účelem registrace vašeho zařízení.

MIMOCHODEM: Turecko není jediné, která má povinnost registrace IMEI pro trvalé použití. Mezi další státy patří například Ázerbájdžán, Chile, Kolumbie, Nepál apod.


online formulář (ivd.gib.gov.tr)


Jaká je historie poplatku?

  • 2022 to je 2732,40 TL
  • 2021 to bylo 2006,20 TL
  • 2020 to bylo 1838,70 TL
  • 2019 to bylo 1500 TL
  • 2018 to bylo 500 TL
  • 2017 to bylo 149,2 TL
  • 2016 to bylo 138,5 TL
  • 2015 to bylo 131,5 TL
  • 2014 to bylo 119,5 TL
  • 2013 to bylo 115 TL
  • 2012 to bylo 100 TL

Obří nárůst začal roku 2018, kdy poplatek stoupl na více než trojnásobek. Následující rok se opět poplatek zvýšil, trojnásobně. Rozdíl jen mezi lety 2017 a 2019 je tedy desetinásobek (!). Nárůst minimální mzdy ale zdaleka tak prudký není.



Poplatek je tak vysoký, že za tu sumu lze koupit průměrný smartphone jak v Turecku, tak v zahraničí.


Jak zjistit IMEI? Je to sice napsáno typicky pod akumulátorem, ale lze to zjistit i bez rozebírání přístroje. Na telefonu se jen napíše *#06# a telefon na displeji vypíše IMEI (pro telefony pro víc SIM karet vypíše pro každý SIM slot zvlášť). Některé telefony dokonce to napíší i s čárovým kódem.

Čísla IMEI mobilních telefonů mobilní operátor ukládá do registru mobilních zařízení, EIR (Equipment Identity Register). To slouží kromě jiného také k zablokování odcizených telefonů, takže jsou potom odmítnuty sítí. Tuto službu ale každý operátor neposkytuje. V případě Turecka a některých dalších zemí je placené přidání přístroje na white list také prostředkem proti šedému dovozu mobilních telefonů ze zahraničí nez placení daní.

Co je IMEI? Identita mobilního zařízení. IMEI je zkratka z International Mobile station Equipment Identity number (turecky Uluslararası Mobil İstasyon Ekipman Kimlik Numarası).

A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

ZDROJ: gib.gov.tr

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,