Když se přihlédne pouze k zeměpisné šířce, pak co je na jihu, musí mít tepleji. To je jedna, ale nikoli jediná okolnost. Přímá souvislost teploty okolního moře s teplotou vzduchu v Istanbulu je činitel, který dovede měnit pravidla. A tak se podle dlouhodobých statistik v části roku ohřejeme víc v Praze, ještě častěji v Bratislavě, než v Istanbulu na jihu Evropy.
Právě dnes je první den za poslední měsíc, kdy se teplota v Istanbulu přehoupla přes dvacet stupňů. Ještě před týdnem byla maximální teplota jen kolem 12 stupňů. To je opravdu Istanbul v dubnu a květnu tak chladný?
Letos je to sice víc než obvykle, ale duben a květen chladné měsíce v Istanbulu bývají, a to i v porovnání se střední Evropou.
Překvapivě v Praze je v květnu tepleji, než v Istanbulu. Zatímco suchý středoevropský vzduch se snadno a rychle ohřeje, moře v okolí Istanbulu je ještě chladné. Navíc jsou časté přívaly arktického vzduchu.
Bratislava je na tom ještě jinak. Již v dubnu je výrazně teplejší než Istanbul, v květnu totéž. Překvapivě v červnu se bratislavská teplota zadrhává, takže je o trochu teplejší Istanbul. Ale zase v červenci je teplejší Bratislava. A je to nejvyšší teplota ze všech, takže Bratislava má teplejší léto, než Istanbul. Ten má nejvyšší teplotu až v srpnu, ovšem ani ta nepřekonala bratislavský červenec.
MIMOCHODEM: Věděli jste, že v prosinci je v Praze tepleji než v Bratislavě?
Na podzim jednoznačně vede Istanbul coby nejteplejší. Okolní moře je totiž ještě vyhřáté od léta (resp. nestihlo tak rychle vychladnout), proto má o tolik teplejší vzduch. Ze stejného důvodu má i teplejší zimy, protože moře se zastaví na určité teplotě. A na jaké?
Průměrná nejnižší teplota v Istanbulu neklesá pod +6 stupňů, průměrná nejvyšší neklesá pod 9 stupňů. Nejnižší ranní teploty vzduchu se v Istanbulu tedy odvíjejí právě od tohoto rozpětí. Samozřejmě čím je místo dál od moře, tím je ranní teplota nižší.
Průběh roku je velmi předvídatelný. Na jaře je teplejší vzduch, na podzim je zase teplejší voda. Ale nejnižší průměrná teplota vody se drží na zimních hodnotách dlouho. Ještě v dubnu je nejnižší průměr vody 7,5 stupně. Až v květnu se voda začíná viditelně oteplovat i v minimálních teplotách. Právě duben je zajímavý v tom, že je to jediný měsíc v roce, kdy nejnižší teplota vzduchu je vyšší než vody.
Dále je zajímavé léto, přesněji řečeno červenec. Nejvyšší průměrnou teplotu totiž nemá vzduch, jak by se nechalo předpokládat, ale voda.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat