Nejviditelnější je v rámci Turecka hlavně v provinciích Edirne a Kırklareli (severozápad u hranic s Bulharskem a Řeckem). Velké ohně, tance žen kolem nich, skoky přes oheň. Může to připomínat české pálení čarodějnic, které jsou jen o pět dnů předtím.
Noc z 5. na 6. května slaví hlavně Romové svůj svátek Ederlezi (turecky 'Hıdırellez'). V tento den se měli potkat proroci Hızır (Al-Khidr, v koránu zvaný "zelený muž") a Ilyas (Elijah, česky Eliáš). Je to svátek šíitského islámu, ale také dalších směrů včetně alevitů (tedy ne sunnitů). Postava Al-Khidra je zajímavá tím, že byla v průběhu času ‚synkretizována‘ s dalšími postavami, včetně Svatého Jiří v Malé Asii a Levantu či Jana Křtitele v Arménii, nebo také Samael či Samiel, archanděl v judaismu (též zvaný anděl smrti, nebo had z ráje). Také prorok Eliáš (též Elijáš) je shodný pro všechna tři abrahámovská náboženství, tedy judaismus, křesťanství a islám (viz súra 37:123-132). Jde ale také o oslavu jara.
MIMOCHODEM: Ázerbájdžánsky se tento svátek řekne ‚Xıdır İlyas‘ a napovídá význam tohoto pojmenování – sloučení jmen obou proroků. Turečtina to slučuje ještě víc, takže výsledkem je Hıdırellez. Česky bychom asi řekli svátek Hızıra (možná svatého Jiří) a Eliáše.
![]() |
toto nejsou čarodějnice v Česku, ale Hıdırellez v Turecku (foto: birgun.net) |
Někdy se svátek označuje také jako Hıdrellez Şenlikleri. V Edirne se pořádá Kakava festival. Romové říkají, že tím okamžikem "Otec Fingo přijde, všechny problémy skončí".
![]() |
radnice Edirne poskytuje velkou podporu, Kakava má velkou návštěvnost |
Na tento den se věří, že tito dva proroci se každý rok scházejí. A proč právě tito dva? Protože měli dosáhnout tajemství nesmrtelnosti a pomohli lidem v nesnázích, jeden na moři a druhý na souši. Tento svátek byl v roce 2017 zařazen na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
MIMOCHODEM: Na rozdíl od sunnitských svátků se tento neposouvá. Je tedy nastálo spojen s nocí z 5. na 6. května, bez ohledu na rok. V Juliánském kalendáři to je z 22. na 23. dubna.
Kdysi někteří dělili rok na dvě části, léto a zimu. Právě Hıdırellez byl začátek léta, které trvalo do 4. listopadu. Znalci počasí v Istanbulu a okolí mohou potvrdit, že na tom něco je.
![]() |
pentličky a větvičky - trochu to připomíná české Velikonoce |
V podvečer 5. května vyslovují lidé svá přání. Váže se přitom pentle na větvičku stromu, případně se zavěsí mince na růžový keř. Ráno 6. května se mince a přání zase sejmou, mince se vloží do peněženky na další rok.
Veselé svátky Hıdırellez! Ať Hıdırellez přijímá vaše přání.
Patrik Veselík
Moc moc pekne! Diky za pomoc se systemem v praci a ode dneska jsem Vase pravidelna ctenarka!
OdpovědětVymazat