Přeskočit na hlavní obsah

Zemřel turecký akční hrdina Cüneyt Arkın

Vlastním jménem Fahrettin Cüreklibatır, ovšem uměleckým jménem Cüneyt Arkın byl v Turecku jedním z nejznámějších herců. Zemřel dnes 28. června 2022 v nemocnici v istanbulské čtvrti Bešiktaš, a to na zástavu srdce.

Fahrettin Cüreklibatır se narodil 8. září 1937 v okresním městečku Alpu v provincii Eskişehir na severozápadě Turecka. roku 1961 dokončil střední zdravotnickou školu v Istanbulu a poté pracoval v okolí Adany jako fyzioterapeut.



Filmovou kariéru zahájil roku 1963 filmem Halit Refiğ. Jen o rok později svou rolí ve filmu Gurbet Kuşları (a především fight scénou) se jeho profesní dráha začala jednoznačně ubíhat do rolí, kde argumentem k vítězství bude tvrdá pěst a akrobatické kousky, kterým se učil v cirkusu Medrano.


Kara Murat

Když se v Turecku vysloví jeho jméno, vybaví se lidem postava jménem Kara Murat, což je něco mezi Johnem Waynem, Clintem Eastwoodem, Johnem McLanem (Bruce Willis), Jackie Chanem, Stevenem Seagalem a trochu z šílenství Martina Riggse (Mel Gibson), případně odvahy Čuka a Geka.

Kara Murat je komiksový hrdina, kterého vytvořil Rahmi Turan a nakreslil Abdullah Turhan. Kara Murat se narodil 5. prosince 1971, kdy vyšel jako kreslená příloha v tureckém deníku Günaydın. Příběhy se postupně transformovaly do filmové podoby.

Slavná scéna s neméně slavnou větou Kara Murat benim! (Já jsem Černý Murat!).



Postava je svou známostí srovnatelná například s (Kemal Sunal a "jeho" Šaban) a také si žije svým životem. Sám Cüneyt Arkın se objevil spolu se svým synem v reklamě Kara Murat Benim! firmy Turkcell (Dailymotion, Youtube), poté již jen připomínka postavy v reklamě na pojištění od Sigortam.net.



Dünyayı Kurtaran Adam

Když se řekne Cüneyt Arkın, tak to také znamená "turecké Star Wars" neboli film Dünyayı Kurtaran Adam (Muž, který zachránil svět) z roku 1982, někdy označovaný jako nejhorší sci-fi na světě (nebo nejlepší parodie, ovšem film byl míněn vážně), kde není nouze o vizuální i zvukové "výpůjčky" (něžně řečeno), takže chvíli máte dojem, že sledujete film Dobyvatelé ztracené archy, jindy zas Bondovku Moonraker, Ben-Hur, Flash Gordon a další a další. Film má ale víc z filmů 70. let s bojovým uměním a Planety opic než z Hvězdných válek. Sám Cüneyt Arkın ale nebyl pouhým hercem, ale k tomuto filmu napsal také scénář.



Film je v Turecku velmi znám a vlastně i populární (mnozí ho považují za národní ostudu). Přesto byl po letech digitalizován, vyčištěn a značně zrekonstruován (existovala jen dost nekvalitní kopie) a dokonce v říjnu 2021 se prodával jako velmi limitovaná edice na Blu-ray. Zde je k dispozici starší kopie na Youtube (turecky, ale s anglickými titulky). Vyzkoušejte, něco takového jste určitě ještě neviděli (první výbuch smíchu už v 5. minutě):




Umělecké jméno Cüneyt Arkın začal používat až po rozvodu se svou první ženou Güler Mocan (bývalá spolužačka) roku 1968.

Když se řekne Cüneyt Arkın, tak si to Turci také spojí s postavami Battal Gazi (turecký legendární válečník z 8. století; pohřben v Seyitgazi v provincii Eskišehir), nebo Malkoçoğlu (série postupně dospěla až do šesti filmů, uváděných v letech 1966 až 1973) podle skutečně existující historické postavy z první poloviny 16. století (velitel osmanské armády, vzal si dceru sultána Bájezída II., měl zásluhy v bitvě u Moháče 29. srpna 1526).

A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,