Podle turecké strany se jedná o světový unikát: Migros Deniz Market začal jako první na světě nabízet jídlo s konceptem "cloudové kuchyně na moři", který přináší na výlety lodí velký komfort díky kvalitním, chutným a bohatým alternativám menu. Migros Deniz Market také přidal novou možnost doručení pro online nákupy a začal doručovat objednávky potravin a jídla pomocí "bezpilotních doručovacích vozidel", což je poprvé na světě.
Nedávno jsme psali o projektu Migros Deniz Market, kdy loď v zálivu Fethiye na jihozápadě Turecka tvoří mořskou "pojízdnou prodejnu". Kuchařská novinka s rozvozem jak potravin tak hotového jídla spadá právě pod tuto divizi. Novinka se jmenuje Migros Virtual Market. V Turecku jsou běžné skútry, které jsou výborné ve městě, ale na moři daleko nedojedou. Dosavadní pojízdná lodní prodejna objížděla vesnice na pobřeží. Ovšem zákazníci mohou být nejen na břehu, ale také na spoustě kotvících lodí, případně turistické lodě s pasažéry. Nový systém pamatuje také na ně. Objednávky zadané prostřednictvím aplikace připnutím nebo zadáním názvu lodi a informací o poloze jsou doručeny přímo na loď.
Když se řekne dron, tak se automaticky myslí něco, co samo létá, bezpilotní letadlo, UAV (unmanned aerial vehicle), ale nemusí to být je létací forma. Právě zde se k doručování zásilek používají drony v podobě malých loděk.
Generální ředitel společnosti Migros One pan Orçun Onat uvedl, že jsou nesmírně potěšeni zájmem zákazníků, a řekl: "Se spuštěním aplikace Migros Virtual Market vzrostl objem objednávek Migros Deniz Market oproti začátku sezóny třikrát, zatímco objem prodeje vzrostl oproti červenci 2021 2,5krát."
Služba jídel se jmenuje První cloudová kuchyně na moři (Deniz üstü ilk bulut mutfak). Bližší detaily nejsou, kromě vyjádření Sinana Akdala, generálního ředitele společnosti Migros One Kitchen, řekl: "Jako Migros One Kitchen jsme naši cestu, která pokračuje s více než 10 značkami na centrálních místech v Istanbulu, přiblížili milovníkům moře v Göceku tím, že jsme ji podpořili prvenstvím. Našim zákazníkům přinášíme mnoho produktů od hamburgerů po předkrmy, od pizzy po sushi, od těstovin po saláty, od dezertů po kávu a čerstvě vymačkané studené nápoje s nejvyššími hygienickými standardy, rozumnými cenami a kvalitou Migros."
Všechny tyto novinky jsou tedy k dispozici v zálivu Fethiye.
![]() |
Kde že ten záliv Fethiye je? (zdroj: Google Maps) |
Cloud, dneska je všechno cloud. Ale jako co to je? Anglicky mrak, ano, ale to mi taky moc nepomáhá. Wikipedia mě tentokrát zrovna nepomohla.
To je jednoduché. Běžný tradiční způsob je, že nějakou službu máš na konkrétním serveru, jako souborový server přes FTP protokol (FTP server) nebo weby některých firem, které ho mají na vlastním serveru. Uvnitř firmy to může být třeba poštovní server. Pořád dobrý?
Jo, tohle i chápu. Z mýho počítače se připojím na nějaký vzdálený počítač, server. A co ten cloud?
Teď si představ co by se stalo, kdyby se ten server rozbil.
To by byl průšvih, kdybych třeba neměl najednou poštu.
No právě. Nebo co kdyby se od něj chtělo nárazově strašně moc a on nestíhal? A je i řada dalších případů, kdy mít jediný server (také počítačové one-man-show) není úplě nejideálnější. Proto se několik takových serverů spojí do pomyslné jedné party, ačkoli je každý server jinde. A takovou skupinu - partu, chceš-li - můžeme nazvat cloudem. Je nám jedno ke kterému konkrétnímu serveru nás ta služba připojí, když budeme mít výsledek.
Jo takhle! Jako je nám jedno z které části mraku nám naprší na zahrádku, hlavně když naprší.
No přesně. A tady to sice přímo nenapsali, ale už tím, že použijí slovo cloud, řekli dost. Představuji si to tak, že mají víc lodí, na kterých je kuchyně. A mě jako strávníkovi je jedno ze které konkrétní lodě mi jídlo připluje, hlavně když připluje a je to nejrychlejší.
A tak je to v zálivu Fethiye se vším.
Patrik Veselík
DALŠÍ ZDROJE: AA, migroskurumsal.com
Komentáře
Okomentovat