Přeskočit na hlavní obsah

Výročí upálení Artina Penika na istanbulském náměstí Taksim

Když se rozhodne někdo se na protest upálit, mívá k tomu velmi závažný důvod. Protestoval proti teroristickému útoku na letišti Esenboğa v Ankaře, kde zemřelo po výbuchu bomby a střelbě z automatických zbraní teroristů 9 lidí a 72 bylo zraněno. Útočníkem byla Arménská tajná armáda pro osvobození Arménie, která měla na svědomí již řadu dalších útoků včetně zavraždění 23 tureckých diplomatů či členů jejich rodin.

Organizace vznikla roku 1975 vytkla si za cíl kromě jiného, že Turecko musí odstoupit kus území pro velkou Arménii podle plánu z roku 1920 (viz Sèvreská smlouva). Toto území se mělo spojit s Arménskou sovětskou socialistickou republikou, tedy de facto připojení části Turecka k tehdejšímu Sovětskému svazu.

Jejich útoky za existenci organizace měly dohromady 46 úmrtí and 299 zraněných. Že o arménskou otázku ani Turecko či Turky nejde ukázal teroristický útok na pařížském letišti Orly 15. července 1983, kdy bylo zabito 8 lidí a 55 jich bylo zraněno, přičemž většina z nich nebyli Turci. Dokonce členové, kteří nesouhlasili s popravováním nevinných a s případem nesouvisejících lidí, byli popravováni. Řada zemí postupně uznala tuto organizaci jako teroristickou.


novinový článek neznámého původu


MIMOCHODEM: Zmíněný novinový článek není zcela přesný. Skupina již zaútočila na istanbulské letiště Esenyurt 30. prosince 1979.

Bombový útok na ankarském letišti vysvětlila Arménská tajná armáda pro osvobození Arménie tak, že odpovědnost leží "na bedrech nepřátel mírumilovných národů: turecké vlády, NATO a Spojených států." Také teroristické útoky byly vedené jen v západní Evropě ve členských zemích NATO včetně bombových útoků na letištích, zatímco tzv. východní blok zůstal ušetřen (pouze v Bulharsku byl zavražděn atašé tureckého konzulátu). Navíc některé bombové útoky prováděly spolu s dalšími organizacemi jako Palestinská osvobozenecká fronta nebo Islámský džihád. Také kvůli kontaktům s extrémně levicovými marxistickými organizacemi, které se samy ocitaly na seznamu teroristických organizací (viz PKK) vzniklo podezření, že mají vazby na Sovětský svaz a její mocenské složky.

Na protest proti takovému to zneužití arménské otázky se Armén žijící v Turecku 61letý krejčí Artin Penik na istanbulském náměstí Taksim 10. srpna 1982 upálil (tedy na den před 40 lety). Zemřel po pěti dnech 15 srpna a mohutný dav ho doprovázel až na Arménský hřbitov v Balıklı.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,