Přeskočit na hlavní obsah

Jaké jsou znaky fašismu?

Opět je velká vlna neofašismu v řadě států nejen v Evropě. Nejen v souvislosti s Ruskem a jeho chováním posledního půl roku se objevuje otázka co to vlastně fašismus je a jaké jsou jeho příznaky. Podle Wikipedie je fašismus označením typu politické ideologie, jejímiž typickými rysy jsou zejména autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, sociální darwinismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu chápaného korporativisticky, v němž soukromé vlastnictví musí sloužit kolektivnímu prospěchu.

Také se na sociálních sítích objevil následující seznam znaků fašismu:

  1. silný nacionalismus
  2. kontrola masmédií
  3. sexismus a šovinismus
  4. militarismus
  5. přesvědčení o nadřazenosti
  6. propojení církve a státu
  7. potlačování odborů
  8. obsese zločinem a jeho trestáním
  9. hledání vnějších nepřátel
  10. agresivní státní politika
  11. velká kontrola nad trhem
  12. systematické volební podvody
  13. potlačování lidských práv
  14. potlačování umění a inteligence
  15. obsese symboly
  16. věznění a vraždění opozice


POZNÁMKA: Existuje mnoho různých klasifikací režimů (tedy způsobů škatulkování, zjednodušeně řečeno) podle různých politologů, historiků či sociologů, jako Raymond Aron, Fareed Zakaria, Joseph Alois Schumpeter, Hannah Arendt (-ová, pokud někdo chce), Juan José Linz, Guillermo O'Donnell, E. F. Smidak, Wolfgang Merkel, Robert Alan Dahl, Carl Joachim Friedrich a Zbigniew Kazimierz Brzeziński, Atilla Ágha a řada dalších. Pro další zkoumání a různé úhly pohledů doporučuji tedy díla (nejen) zmíněných autorů.

Znakem některých nedemokratických režimů je nadužívání slova "nový". Příkladem je někdejší portugalský diktátor António Salazar, který svůj režim nazýval Estado Novo = Nový stát (1933 až 1974). Potom také řada novin může nést také slovo "nový" (to není případ zmíněného Portugalska).

MIMOCHODEM: V Česku se často vytváří rovnítko mezi fašismem a hnědou barvou ("Evropa hnědne"). Barvou původního italského fašismu je ale černá. Hnědá barva je spojena s košilemi SA (Sturmabteilung), paramilitární organizace z Německa, kde ale byl nacismus. Fašismus může být v řadě zemí, nacismus jen v Německu, protože kombinuje fašistický stát s nadřazením árijské rasy, spojené s podrobením až likvidací nižších ras. Česko se ale setkalo spíš s německým nacismem než s italským fašismem, proto se v Česku typicky volí barva hnědá.

Ten, kdo souhlasí s výše uvedenými body nemá právo označovat své odpůrce za fašisty, protože je jím sám.

Zamysleme se nad všemi body, porovnejme s lidmi, politickými stranami či se státy, které známe (a případně komentujte jen v případě, že jste v "bezpečném" státě).

A tak je to ohledně fašismu se vším.

Patrik Veselík


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,