Ne, nejde o fyzické násilí. Však to známe. Snad každý v Evropě dovede identifikovat zvednutou pravici coby nacistický symbol lidově zvaný hajlování (někde také jako římský či fašistický pozdrav) či jiné s politickým podtextem. Takových symbolů je celá řada a v Turecku se řada z nich používá. Řada z nich z Turecka nepochází, případně mají v jiných zemích jiný význam. Některé pozdravy nejsou politické, ale jsou zpolitizované.
Recep Tayyip Erdoğan
Současný turecký prezident dříve mával svým příznivcům normálně, otevřenou rukou, neutrálně. Ale po událostech v Egyptě roku 2013 si osvojil jejich pozdrav, kdy je palec mávající ruky v dlani. Symbol se jmenuje rabia. Přestože (prý) pochází z Turecka, proslavil se použitím egyptským Muslimským bratrstvem. Používá se pravá ruka, ale lze použít i levou, pokud se v tu chvíli používají obě ruce pro stejný pozdrav.
![]() |
Recep Tayyip Erdoğan a rabia jednoruč (zdroj: wikimedia.org) |
MIMOCHODEM: Symbol rabia (též R4BIA) dostal jméno podle náměstí Rabaa al-Adawiya v egyptské Káhiře, kde 14. srpna 2013 egyptská policie zmasakrovala stovky členů Muslimského bratrstva poté, co jeho příznivci terorizovali především ženy včetně zahraničních novinářek, které byly napadány a včetně sexuálního násilí, odmítali své chování změnit a odmítali zmíněné náměstí vyklidit. Muslimské bratrstvo bylo půl roku poté egyptskou vládou zařazeno na seznam teroristických organizací. Slovo Rabaa (رابعة) znamená čtvrtý, což je právě vyjádřeno čtyřmi vztyčenými prsty.
![]() |
zdroj: wikipedia.org |
![]() |
Recep Tayyip Erdoğan a rabia obouruč (zdroj: twitter.com/tcbestepe/) |
Roku 2017 byl symbol použit spolu s heslem "TEK" (jeden), tedy TEK millet, TEK bayrak, TEK vatan, TEK devlet. Česky to je "jeden národ, jedna vlajka, jeden vlast, jeden stát" (nevzpomínejte, co vám to připomíná z historie první poloviny 20. století, natož abyste to překládali do němčiny...).
Vedle toho používá politicky neutrální pozdrav, poklepání pravou rukou na srdce ve smyslu "zdravím vás z celého srdce" (eyvallah neboli Kalbimin derinliklerinden sizi selamlıyorum). Jedná se o pozdrav náboženský.
![]() |
pozdrav "eyvallah" (zdroj: agentura AA; 2018) |
Levice až komunisté
Symbol zaťaté pěsti je obecně brán jako symbol boje (typicky pěst zaťatá silně, odhodlaně, vztekle). Používal se všemi možnými skupinami a hnutími, například Černá síla v USA nebo za Španělské občanské války, ale lze tento symbol vystopovat až po francouzskou revoluci roku 1848. V Turecku se chápe jako komunistický symbol, ovšem ona pěst musí být na konci levé paže. Na tištěných materiálech je typicky kombinována s červenou barvou, která je spojena s revolucí, s krví.
MIMOCHODEM: Někdejší východní blok má komunismus spojený se srpem a kladivem. Turecká komunistická strana má jako symbol ozubené kolo a kladivo. Červená pěticípá hvězda je všude, u Heinekenu dokonce dříve než u komunistů, na což narazil roku 2017 v Maďarsku, kdy Viktor Orbán a jeho Fidesz zakázal tento symbol jako jednoznačně komunistický, což zahrnulo i produkty pivovaru Heineken. Stejné to je také s minerální vodou S.Pellegrino (poprvé prodávaná od roku 1899), kde červená pěticípá hvězda je symbolem vysoké kvality pro exportní zboží. Turecko má sice také pěticípou hvězdu (a někdy i červenou), ovšem bez jakékoli vazby na levici, nýbrž na revoluci (přeměnu Osmanské říše na Tureckou republiku).
![]() |
İbrahim Bulut, Komunistická strana Turecka (zdroj: tkp.org.tr) |
Politická symbolika extrémní levice je velmi podobná extrémní pravici (ovšem mimo Turecko), kdy krajně některé pravicové strany (například v Německu, jako Autonome Nationalisten Dresden) také používají symbol vztyčené pěsti, ovšem (logicky) pravé ruky. Při rasistické variantě se pěst pravé ruky kombinuje s bílou barvou (opět v Německu).
Šedí vlci
Turecká krajní pravice je známa především organizací zvanou Šedí vlci (Bozkurtçular), která je odnoží politické strany MHP, která je od roku 2018 společně s AKP ve vládnoucí koalici zvané Lidová aliance (Cumhur İttifakı). Symbolem Šedých vlků je nacionalistický vlčí pozdrav, založený na třech spojených prstech (vlčí morda) a dvou zvednutých (symbol vlčích uší).
![]() |
vlčí pozdrav (zdroj: wikipedia.org) |
MIMOCHODEM: Šedým vlkům se připisují také násilné činy včetně těch končící smrtí, dokonce i masakry koncem 70. let namířené proti levici či proti jiným než sunnitským muslimům (masakr v Balgatu v provincii Ankara 10. 8. 1978 s pěti oběťmi, v Bahčelievleru v provincii Ankara 9. 10. 1978 se 7 oběťmi, masakr 109 Alevitů koncem prosince 1978 v Maraši, nebo masakr 57 Alevitů v provincii Čorum od května do července 1980). Také proto byl 12. září 1980 proveden vojenský převrat, aby se ukončilo politicky a nábožensky orientované vraždění.
Tento symbol používají ale jak sami Šedí vlci, tak i samotná strana MHP včetně jejího předsedy (Devlet Bahčeli).
POZOR! Německo zatím vlčí pozdrav a logo MHP (třech půlměsíců v modrém poli) nepostihuje, ale v Rakousku je od 1. března 2019 jejich používání na veřejném prostranství postihováno podle § 2 zákona o symbolech (PDF). Zákon se týká také všech symbolů Ak-Kaidy, Islámského státu, PKK (Kurdská strana pracujících), Hamás, Hizballáh, turecká krajně levicová Revoluční lidová osvobozenecká strana/fronta (DHKP-C), ale také Muslimského bratrstva. Nakolik se týká také pozdravu Muslimského bratrstva (rabia), to není známo.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat