Přeskočit na hlavní obsah

Ač listopad, Istanbul opět rozkvetl

Květy (tím není myšlen ten časopis) jsou nedílnou součástí jara. Ovšem jsou druhy stromů, které si drze vykvetou v listopadu, aby byly poté obaleny pyluchtivým hmyzem. A které stromy mají poněkud přetočené biologické hodiny? Není snad to vliv globálního oteplování?

Loňský podzim byl pro Istanbul spíš podprůměrný, takže to není reakce na příval teplého vzduchu, nebo výrazně slunečné počasí (ani jedno se nekonalo). Jedná se totiž o druhy, které se tak chovají odjakživa (co lidstvo existuje). Letošní byl teplejší i slunečnější, ale přesto k velkému veselí místních stromů to zrovna nebylo. Tak proč kvetou, stejně jako loni?


Lokvát

Toto jméno je ve střední Evropě poměrně povědomé, ale na druhou stranu je si málokdo spojí s něčím konkrétním. Zřejmě pochází z řečtiny, viz μέσπιλον (mespilon). Turecky se jmenuje muşmula [mušmula], nebo jen zkráceně muş [muš], hlavně na tržnicích. Ale pod názvem mušmula je znají i v jiných zemích resp. jazycích, jako je ruština, běloruština, ukrajinština, chorvatština / srbština (kdysi jeden jazyk, srbochorvatština), bulharština apod.


kvetoucí lokvát japonský (Istanbul, 11. listopadu 2022; archiv autora)


Latinský název je Eriobotrya japonica, lokvát japonský též zvaný mišpulník japonský. Jak název napovídá, pochází z Japonska, ale vyskytuje se v subtropickém pásmu od Japonska po Evropu. Ovoce tohoto stromu se používá jak pro přímé požití, ale také na marmelády, ale také v lidovém léčitelství. Největším producentem na světě je Čína, pak Španělsko, Pákistán a Turecko.

Turecký název je ještě divočejší. Na tržnicích je možné najít ovoce pod názvem Yenidünya (nový svět, ačkoli z "nového světa" neboli Ameriky nepochází), případně Malta eriği (ačkoli nepochází ani z ostrova Malta). Geograficky neutrální je další pojmenování, sarıkız (žlutá dívka). Plody jsou žluté jen chvíli, poté zhnědnou. Paradoxem tohoto ovoce je, že ačkoli strom kvete teď (tedy v listopadu), dozrává přes zimu a na jaře.


Mišpule

Lokvát lze zaměnit s nepříliš příbuznou rostlinou zvanou Mespilus germanica (ačkoli s Německem nemá nic společného), česky mišpule obecná (kdysi též nišpule / nyšpule / myšpule). Dalším paradoxem je, že přestože pochází z oblasti Malé Asie (tedy dnešní Turecko), oblasti Kavkazu a severního Íránu (s důrazem na pobřeží Černého moře - tedy kromě východního Kavkazu a Íránu). Pro Istanbul se tedy jedná o plně domácí rostlinu, protože také leží na pobřeží Černého moře (kromě jiného).

Jak je rozpoznat? Nejsnadnější je to od podzimu do jara. Lokvát japonský je stálezelený, kvete na podzim a plody zrají přes zimu, zatímco mišpule je "evropsky spořádaná" rostlina, která kvete na jaře, přes léto zrají plody a na podzim opadá; plody se sbírají po prvních mrazících.

MIMOCHODEM: Proč se nám zdá jméno mišpule známé? Je to třeba tím, že motivovalo ke vzniku jména kresleného hrdiny Čtyřlístku, a to Myšpulína.


zdroj: novinky.cz



Arálie = prodara japonská

Latinsky se jmenuje Fatsia japonica = Aralia japonica. Jak už název této rostliny napovídá, z lokální flóry nepochází. Turecky se řekne Japon Çınarı [žapon činary].


kvetoucí prodara japonská (Istanbul, 15. listopadu 2021; archiv autora)


Proč obě dřeviny kvetou na podzim? Jedná se o zajímavý trik japonské přírody. Zima ještě nezačala a blízké moře otepluje natolik, že se na to příroda spolehla. Včely a jiní opylující hmyz má o potravu nouzi, a tak zmíněné dřeviny našly místo na trhu k oboustranné spokojenosti jak dřevin, tak včel.

...a tu jsou obě japonské dřeviny pěkně pohromadě:


kvetoucí prodara japonská a lokvát japonský (Istanbul, 11. listopadu 2022; archiv autora)


A tak je to v Istanbulu se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,