Přeskočit na hlavní obsah

QS hodnocení univerzit pro rok 2023 Turecka, Slovenska a Česka

Existuje celá řada žebříčků univerzit. Aktuální hodnocení QS World University Rankings ukazuje na obrovské rozdíly mezi státy i kontinenty a jejich finančním zázemím, prestiží, podporou ze strany firem i států a dalšími faktory, které mají velký vliv na úspěch a hodnocení univerzit. Je na tom hůř Česko, Slovensko, Turecko?

Pojďme od těch nejlepších. Jsou tři zmiňované země v první desítce?


Světová Top10

Jen málokdo by se netrefil alespoň do jedné univerzity, kdyby měl jmenovat nějakou z top (i kdyby nevěděl o školství vůbec nic):

  1. Massachusetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, Massachusetts / USA
  2. University of Cambridge, Cambridge, Velká Británie
  3. Stanford University, Stanford, California / USA
  4. University of Oxford, Oxford, Velká Británie
  5. Harvard University, Cambridge, Massachusetts / USA
  6. California Institute of Technology, Pasadena, California / USA
  7. Imperial College London, Londýn, Velká Británie
  8. University College London (UCL), Londýn, Velká Británie
  9. ETH Zurich (Švýcarský federální technologický institut v Curychu), Curych, Švýcarsko
  10. University of Chicago, Chicago, Illinois / USA

Do světové Top10 se tedy dostaly univerzity pouze ze tří států: USA, Velká Británie, Švýcarsko.



MIMOCHODEM: Hned tři univerzity v Top10 jsou z Cambridge, přestože dvě jsou v USA a jedna ve Velké Británii. Ta americká na severovýchodě země dostala tento název roku 1638 přejmenováním z dosavadního jména Newe Towne právě na počest britského města, resp. tamní univerzity.


Top100 podle zemí, kontinentů, jazyků...

Celkově je ve světové stovce 35 evropských univerzit (zhruba třetina), tedy nejvíc ze všech kontinentů. Ovšem nebýt Velké Británie, tak je Evropa slušný propadák. A co další kontinenty?

  • 30 severní Amerika (USA 27, Kanada 3)
  • 26 Asie (Jižní Korea 6, ČLR 6, Hong Kong 5, Japonsko 5, Singapur 2, Malajsie 1, Tchaj-wan 1)
  • 8 Oceánie (Austrálie 7, Nový Zéland 1)
  • 1 latinská Amerika (Argentina 1)
  • 0 Afrika (nejlepší má na 237. místě University of Cape Town z Jihoafrické republiky; ta je na tom lépe, než nejlépe umístěná česká Univerzita Karlova na 288. místě).

MIMOCHODEM: QS World University Rankings je každoroční publikace hodnocení univerzit od britské společnosti Quacquarelli Symonds.

Jak to vypadá stát po státu v rámci Top100? Na celém světě je to záležitost pouhých 22 států:

  • (27) USA
  • (17) Velká Británie
  • (7) Austrálie
  • (6) Jižní Korea
  • (6) Čínská lidová republika
  • (5) Hong Kong
  • (5) Japonsko
  • (4) Francie
  • (3) Švýcarsko
  • (3) Německo
  • (3) Kanada
  • (2) Švédsko
  • (2) Nizozemsko
  • (2) Singapur
  • (1) Belgie
  • (1) Rusko
  • (1) Dánsko
  • (1) Irsko
  • (1) Malajsie
  • (1) Tchaj-wan
  • (1) Argentina
  • (1) Nový Zéland

Nadpoloviční množství univerzit v Top100 je v anglicky mluvících zemích (USA, Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland, Irsko), nemluvě o zemích částečně anglofonních (jako je Kanada).



Evropská Top10

Na "starém kontinentu" je podle nejnovějšího žebříčku těchto deset nejlepších (v závorce pozice na světovém žebříčku):

  1. (2) University of Cambridge, Cambridge, Velká Británie
  2. (4) University of Oxford, Oxford, Velká Británie
  3. (7) Imperial College London, Londýn, Velká Británie
  4. (8) University College London (UCL), Londýn, Velká Británie
  5. (9) ETH Zurich (Švýcarský federální technologický institut v Curychu), Curych, Švýcarsko
  6. (15) The University of Edinburgh, Edinburgh, Velká Británie
  7. (16) EPFL, Lausanne, Švýcarsko
  8. (26) Université PSL, Paříž, Francie
  9. (28) The University of Manchester, Manchester, Velká Británie
  10. (37) King's College London, Londýn, Velká Británie


Desítka nejlepších je podobně strohá co do výčtu zemí. První čtyři jsou ve Velké Británii (a další následují), Švýcarsko a jednou Francie. Ovšem na místech od 10. do 20. místa již začíná být seznam barvitější, protože přibývají univerzity z Německa, Nizozemska. Až v další desítce (od 21. do 30. místa v Evropě) se teprve objevují další státy jako Belgie, Rusko, Švédsko či Dánsko. Až další desítky (od 31. do 40. místa) přináší první univerzity z Irska, Norska a Finska.


Počet evopských univerzit ve světové Top100

Protože evropské univerzity se na prvních stech místech vlastně stále opakují, není těžké mít seznam států s Top100 (v závorce je počet univerzit ve světové stovce):

  1. (17) Velká Británie
  2. (4) Francie
  3. (3) Švýcarsko
  4. (3) Německo
  5. (2) Švédsko
  6. (2) Nizozemsko
  7. (1) Belgie
  8. (1) Rusko
  9. (1) Dánsko
  10. (1) Irsko


Top500: Počet univerzit na stát v Evropě

Co se týče Evropy, tak jednoznačně vede Velká Británie, s velkým odstupem Německo, s dalším odstupem zbytek Evropy. Západní Evropa je na tom ale viditelně lépe. Dalším blokem jsou pobaltské státy (včetně Česka), které několik želízek v Top500 mají. A pak je jihovýchod Evropy od Balkánu po Ukrajinu včetně Slovenska, které nemají ani jednu. Samostatným ostrovem je Řecko, které by se mohlo přiřadit k pobaltským státům.




Top500 vs. Down500: Procento úspěšných univerzit v Evropě

Další úhel pohledu je spíš na školství jako celek. Kolik z hodnocených univerzit v rámci žebříčku je v horních 500? Zde je špičkou Skandinávie s Nizozemskem, které mají všechny či skoro všechny v Top500. Ostatní státy mají více, mnoho až všechny univerzity pod 500. místem (tedy od 500. do 1500. pozice). Velká Británie se ztrácí v záplavě. Má sice velké množství skvělých univerzit, ale také velké množství s horším hodnocením.



Státy v černé barvě nemají v QS hodnocení ani jednu univerzitu bez ohledu na pořadí.


Česko, Slovensko a Turecko v Top1000

Protože univerzity těchto zemí se neumístnily ani ve světové desítce, ani světové stovce, je nutné se podívat na zoubek želízkům v ohni v první tisícovce.



Tři nejlepší univerzity jsou ty české. Pak je chvilku nic, potom postupně čtyři turecké a jedna brněnská. Až od 600. místa začíná mix jak českých a tureckých, ale také slovenských univerzit.

Na jásání to není, vždy se najde někdo ještě horší. Zlepšovat je rozhodně co. Prostě "Hoštice ale nezastavujeme, máme zpoždění, vystoupíte si až ve Volyni."

Jak bychom při myšlence na univerzity mohli parafrázovat výkon československých sprinterů (předposlední, poslední) na atletickém meetingu v Berlíně, které vyhrál Manfred Kocot "Bodaj by sme aj my mali takých Kokotov!"



A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,