Letní dovolenkáři se dívají na (obvykle) legrační mini vlnky na turecké riviéře, odvážnější to přirovnávají k maďarskému Balatonu. To se opravdu z toho dá získat tolik energie, že se tomu dá říkat elektrárna? Nebo je trik někde jinde?
Ano, jinde. Doslova. Vlny Středozemního moře omývajcí jih Turecka opravdu potřebnou sílu nemají. Ovšem pro Turecko zrádné Černé moře má sílu dostatečnou. Využít se je hodná švédsko-izraelská společnost s výstižným názvem Eco Wave Power Global AB. Jejich technologie vyžaduje minimální výšku vln půl metru, což místní pobřeží splňuje. V prosinci 2022 podepsala smlouvu s tureckou firmou OREN Ordu Enerji, která je plně vlastněna radnicí města Ordu. Pilotní bude elektrárna s výkonem 4 MW s tím, že později se má docílit až 77 MW.
![]() |
instalace Eco Wave Power v Gibraltaru |
Společnost již nainstalovala své elektrárny v Gibraltaru a v Izraeli, Jaffa Port (oba ve Středozemním moři). Vedle Turecka plánuje další v Los Angeles (USA), na Baleárských ostrovech (Španělsko), později například ve východní Austrálii (Queensland). Podle Eco Wave Power má právě Austrálie největší potenciál (celkem až 280 GW).
![]() |
zázemí elektrárny |
Jak to funguje?
Výrobce to popisuje následujícím způsobem: Plováky čerpají energii z příchozích vln tím, že převádějí vzestupný a klesající pohyb vln na proces výroby čisté energie. Přesněji řečeno, pohyb plováků stlačuje a uvolňuje hydraulické písty, které přenášejí biologicky odbouratelnou hydraulickou kapalinu do akumulátorů umístěných na zemi. V akumulátorech se vytváří tlak. Tento tlak roztáčí hydromotor, který roztáčí generátor, a poté je elektřina přenášena do sítě přes invertor.
![]() |
zdroj: ecowavepower.com |
A tak je to u moře se vším.
Patrik Veselík
ZDROJE: ecowavepower.com
Komentáře
Okomentovat