Ministerstvo zemědělství a lesnictví Turecké republiky včera večer vydalo zprávu o zákazu lovu drobné rybky zvané sardel obecná (Engraulis encrasicolus), kuchyňštinou někdy zvanou "ančovičky", turecky "hamsi", který začíná platit právě teď:
Za účelem ochrany ekosystému Marmarského moře a poskytnutí většího ekonomického přínosu našim rybářům v příští sezóně bude v úterý 21. února 2023 v 15:00 zastaven veškerý komerční rybolov sardel v Marmarském moři a v Istanbulu a Çanakkale.
Zmínka o Istanbulu a Čanakkale znamená, že do zákazu jsou zahrnuté také oba průlivy, tedy Bospor a Dardanely.
pět sardelí (zdroj: rybarskyrozcestnik.cz) |
MIMOCHODEM: Ví někdo skutečně proč se říkalo dříve, že žák či student dostal sardel, pětku? (nejde o dojmy, ale o fakta)
Zákaz se netýká Černého moře, ze kterého pocházejí kvalitnější kusy, ani moře Egejského či Středozemního. Ryby lovené v Marmarském moři mají obvykle pověst nejméně kvalitních, takže se také prodávají za nejnižší ceny. Zákaz může mít vliv na ceny zbylých sardelí, které mohou stoupat.
MIMOCHODEM: Sardele jsou nejkvalitnější ve chvíli, kdy je opravdu chladno. Týká se to zimního období, tedy zhruba od prosince do března. Ovšem jakmile je v dané oblasti teplo (jako nyní), tak kvalita ryb je nižší.
Tento selektivní zákaz platí do 15. dubna 2023, od kdy platí zákaz lovu v Marmarském moři pro všechny typy ryb, protože začíná doba hájení. Ta obvykle trvá do 1. září.
Sardel obecná má při lovu své limity. Podle tureckých nařízení je minimální délka 9 cm, což je nejméně ze všech lovných mořských ryb.
MIMOCHODEM: Není radno si plést sardel obecnou (Engraulis encrasicolus) neboli hamsi a sice podobnou, ale přece jen větší sardinku obecnou (Sardina pilchardus), turecky sardalya (Wikipedia má dvoje stránky, další říkají, že udajně "sardina"). V Turecku je centrum sardelí v Černém moři (typicky Trabzon), zatímco sardinek v Dardanelském průlivu. A věděli jste, že sardinky nežijí v Baltském moři, takže v krabičce s "baltickými sardinkami" nedostanete kvalitnější sardinky, ale podřadný druh, šproty (šprot obecný, latinsky Sprattus sprattus, turecky čača)?
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat