Letos se může pro mnoho lidí jevit jako supervolební rok. Proběhly ostře sledované prezidentské volby v Česku, blíží se parlamentní a zároveň prezidentské volby v Turecku. Dnes se v Černé Hoře konají volby prezidenta a zároveň se ve Finsku i Bulharsku konají volby do parlamentu. Istanbulský starosta vyzývá k účasti právě na těchto volbách. A jak mohou Turci volit představitele jiného státu?
Vysvětlení přichází přímo ve vyjádření istanbulského starosty Ekrema İmamoğlua:
"Zvu všechny své občany žijící v Turecku s dvojím občanstvím a naše krajany v Bulharsku, aby přispěli k demokratickému procesu v Bulharsku hlasováním ve volbách, které se budou konat v neděli 2. dubna."
![]() |
zdroj: twitter.com/ekrem_imamoglu/ |
Starosta Istanbulu tedy vyzývá ty s bulharským občanstvím, aby využili svého občanského práva. Na druhou stranu přímo poukazuje na šéfa strany DPS (Движение за права и свободи = Hnutí za práva a svobody) z tamní turecké menšiny v Bulharsku, který bude hájit tamní tureckou menšinu. V 240členném parlamentu má tato strana v současné chvíli 36 křesel a je třetí nejsilnější stranou.
(nejen) Turecká menšina si od bulharských orgánů v nedávné minulosti zažila své (od násilné změny jmen a příjmení z přelomu let 1984/85 přes potírání menšin včetně jazyků až po koncentrační tábor z let 1944 až 1989 na dunajském ostrově Belene u rumunských hranic). To vše vedlo k masové emigraci menšin z Bulharska po pádu železné opony (v čele s tureckou menšinou). Počet občanů Bulharska tak od roku 1989 do dneška klesl z 9 milionů na současných 6,5 milionu.
A tak je to ohledně soužití etnik se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat