Přeskočit na hlavní obsah

Ortodoxní Velikonoce po zemětřesení

Včera pravoslavný svět oslavil své Velikonoce (tedy o týden později, než svět západního křesťanství). To se týká také části Turecka, například jihovýchodu, kde se dodnes potýkají s následy velkého zemětřesení z února letošního roku. Také řada kostelů byla zbořena buď přímo zemětřesením, nebo byla poškozena natolik, že musela být zbourána dodatečně.

Tento kostel v turecké Antakyi spadá pod Pravoslavný patriarchát antiochijský (tedy spadal, než spadl), což je součást řecké pravoslavné církve.


příprava na mši, na pozadí zbořeniště původního kostela (zdroj: twitter.com/MHurigil/)



Tato událost samozřejmě vyvolala velký zájem ze strany médií. Jak záběry ukazují, je otázkou, zda bylo více věřících a zástupců církve než zástupců sedmé velmoci, tedy tisku.

MIMOCHODEM: Proč se říká sedmá velmoc? Jedná se o označení z 19. století, kdy po skončení Napoleonských válek se z evropského úhlu pohledu vyrýsovalo šest velmocí (v abecedním pořadí): Francie, Prusko (později Německo), Rakousko, Rusko, Velká Británie a nově USA. Následně sedmou velmocí se od poloviny 19. století začal stávat tisk, který ruku v ruce s demokratizačními procesy a sílícím veřejným míněním seod průmyslové revoluce a následně díky rotačnímu tisku stal rentabilnější a mohl se šířit mezi více lidí (tedy pokud se sedmou velmocí nemyslí stejnojmenný hudebník, značka vína nebo řada stejnojmenných filmů).



Podle jiné teorie stojí za termínem sedmá velmoc (původně šestá velmoc) sám Napoleon Bonaparte. Původně nemělo jít o všechen tisk, ale pouze Rheinischer Merkur. Za velmoci tedy počítal (samozřejmě) vlastní stát (Francii), dále Velkou Británii, Rusko, Rakousko a Prusko, takže po pěti velmocích následovaly ony noviny. Po rozmachu Itálie (resp. po jejím sjednocení) se tisk posunul o jednu příčku níž, takže z Napoleonovy šesté velmoci a z něj stala evropská sedmá velmoc. A protože se tak říkalo ve Francii, díky kulturnímu spojení našich zemí se tato fráze dostala i do českých zemí.


původní vzhled kostela před neštěstím

Aby se to nepletlo, v řadě zemí se mu ale říká čtvrtá síla, protože je to další síla za mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní, takže se mu někdy říká "hlídací pes demokracie". Následně sociálním médiíím a mimo-mainsreamovým médiím pátá velmoc či pátá síla.

A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,