Přeskočit na hlavní obsah

Ortodoxní Velikonoce po zemětřesení

Včera pravoslavný svět oslavil své Velikonoce (tedy o týden později, než svět západního křesťanství). To se týká také části Turecka, například jihovýchodu, kde se dodnes potýkají s následy velkého zemětřesení z února letošního roku. Také řada kostelů byla zbořena buď přímo zemětřesením, nebo byla poškozena natolik, že musela být zbourána dodatečně.

Tento kostel v turecké Antakyi spadá pod Pravoslavný patriarchát antiochijský (tedy spadal, než spadl), což je součást řecké pravoslavné církve.


příprava na mši, na pozadí zbořeniště původního kostela (zdroj: twitter.com/MHurigil/)



Tato událost samozřejmě vyvolala velký zájem ze strany médií. Jak záběry ukazují, je otázkou, zda bylo více věřících a zástupců církve než zástupců sedmé velmoci, tedy tisku.

MIMOCHODEM: Proč se říká sedmá velmoc? Jedná se o označení z 19. století, kdy po skončení Napoleonských válek se z evropského úhlu pohledu vyrýsovalo šest velmocí (v abecedním pořadí): Francie, Prusko (později Německo), Rakousko, Rusko, Velká Británie a nově USA. Následně sedmou velmocí se od poloviny 19. století začal stávat tisk, který ruku v ruce s demokratizačními procesy a sílícím veřejným míněním seod průmyslové revoluce a následně díky rotačnímu tisku stal rentabilnější a mohl se šířit mezi více lidí (tedy pokud se sedmou velmocí nemyslí stejnojmenný hudebník, značka vína nebo řada stejnojmenných filmů).



Podle jiné teorie stojí za termínem sedmá velmoc (původně šestá velmoc) sám Napoleon Bonaparte. Původně nemělo jít o všechen tisk, ale pouze Rheinischer Merkur. Za velmoci tedy počítal (samozřejmě) vlastní stát (Francii), dále Velkou Británii, Rusko, Rakousko a Prusko, takže po pěti velmocích následovaly ony noviny. Po rozmachu Itálie (resp. po jejím sjednocení) se tisk posunul o jednu příčku níž, takže z Napoleonovy šesté velmoci a z něj stala evropská sedmá velmoc. A protože se tak říkalo ve Francii, díky kulturnímu spojení našich zemí se tato fráze dostala i do českých zemí.


původní vzhled kostela před neštěstím

Aby se to nepletlo, v řadě zemí se mu ale říká čtvrtá síla, protože je to další síla za mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní, takže se mu někdy říká "hlídací pes demokracie". Následně sociálním médiíím a mimo-mainsreamovým médiím pátá velmoc či pátá síla.

A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nehoda zájezdového autobusu v Turecku si vyžádala řadu obětí

[ aktualizováno v 11:51 ] Ministr vnitra Ali Yerlikaya před chvílí oznámil, že zájezdový autobus jedoucí z Balıkesiru do regionu Kappadokie po dálnici E90 ( tedy Ankara - Adana neboli D750 ) v okrese Aksaray Merkez ( střed provincie Aksaray neboli samotné město Aksaray, pozn. red. ) sjel ze silnice a převrátil se. V autobuse se nacházeli 2 řidiči, 1 průvodce a 41 cestujících. K nehodě došlo přibližně v 7 hodin ráno. Stalo se tak těsně za křížením se silnicí Ulukışla Köyü Yolu ( silnice k vesnici  Ulukışla )  v katastru obce Acıpınar na sever od města Aksaray. Při nehodě přišlo bohužel o život 7 našich občanů ( původní informace uváděla čtyři oběti ), zraněno bylo 33 našich občanů, z toho 2 těžce. Jak ministr vnitra následně dodal , jedna osoba již prohlášená za mrtvou byla lékaři přivedena zpět k životu, takže zemřelo 6 lidí a 34 bylo zraněno. Protože se jednalo o soukromý zájezd a nikoli linkový autobus, lze předpokládat, že se ho účastnili jen turečtí občané. ...

Turecká lira po čtyřech měsících mění kurs

Turecká lira letošní rok předvádí něco, co svět nezažil dlouhé roky. Po dlouhé čtyři měsíce měla turecká měna vůči euru stabilní kurs 35 lir s velmi malou odchylkou. Od 1. července se lira uvolnila, aby se z hodnoty 35,06 liry za euro dostala na dnešní ranní hodnotu 35,85 liry, aby se odpoledne dostala ještě výš. Od počátku tohoto týdne (tedy od 8. července) začala lira oproti euru klesat. Meziroční změna vůči euru byla v pátek ráno necelých 25 procent, měsíční odchylka 3,1 %, nárůst od počátku července neboli od zahájení změny kursu byla necelých 2,5 procenta. To bylo dopoledne, kdy euro dosáhlo 35,85 liry. Celý den lira klesala výrazněji než celý týden, až odpoledne snížila svou hodnotu na 36 lir za euro. Souhrn předchozího roku 11. června 2024 to byl rok, co turecká státní měna prudce poklesla, takže během 11 dnů se z kursu 21,47 liry za euro dostala na 25,35 liry. Ale od 8. března letošního roku drží kurs pod hranicí 35 lir za euro až do konce června. Minulý rok byl kurs poznamenán...

Další střední zemětřesení v Turecku dnes ráno

[ aktualizováno ve 12:27 ] Ano, Kréta nebo střední Řecko se sice otřásají častěji, ale zemětřesení zaznamenaná tento měsíc v Turecku jsou silnější. A přestože od silných zemětřesení z února 2023 uplynul jeden a půl roku, stále se tam země třese. Příkladem je dnešní ranní několikanásobné zemětřesení. Srpnová zemětřesení nad 4 Turecko za prvních sedm dnů zažilo několik zemětřesení silnější než čtyři, všechna se vešla do škály 4 až 5, takže slabší až střední. První se objevilo hned 1. srpna v 5:52:14 ráno místního času o síle 4,3 v hloubce 5 km, a to ve východním Turecku s epicentrem 22 km jižně od asi půlmilionového města Malatya. Ano, také tam byla ona katastrofální zemětřesení před rokem a půl. Tentokrát se nic vážného nestalo, pokud se nepočítá vliv na psychický stav tamních obyvatel. Ministr vnitra Ali Yerlikaya oznámil , že situaci sleduje, ale že nebylo zaznamenána žádná negativní událost. mapa zemětřesení v Turecku od počátku srpna 2024 s magnitudem nad 4 (zdroj: emsc-csem.org ) ...