Opoziční kandidát na prezidentský post Kemal Kılıçdaroğlu po nějakou dobu vede v nabídkách pro řadu skupin obyvatel, kdy vedou mladí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v úterý 11. dubna kontroval prohlášením o půjčkách novomanželům.
Novomanželům bude poskytnuta půjčka 150 tisíc tureckých lir s dvouletou dobou odkladu a 48měsíční lhůtou splatnosti a nulovým úrokem.
To je poměrně divoká volba. Je otázkou jaké budou konkrétní podmínky, zda nebude žádná skrytá past. Tato to totiž vypadá, že při silně inflační měně vlastně novomanželé posléze vrátí svým způsobem jen část sumy (při porovnání s minimální mzdou v dané době). To by pro ně mohlo být velmi výhodné (pro stát méně).
![]() |
COVIDová svatba v Turecku podle pravidel pro uzavřené prostory (zdroj: armut.com) |
MIMOCHODEM: Výše uvedený snímek pochází z doby neuvěřitelných opatření v průběhu pandemie COVID-19. Pak se tanečníci na svatební zábavě nedrželi za malíčky, ale drželi takovéto hole. Také masky napovídají, že se nejedná o obvyklou svatební proprietu. Také byl drasticky omezen počet svatebčanů. Všechna tato opatření byla již zrušena.
Co mohou výhodné novomanželské půjčky způsobit?
Snad není v Česku člověk, který by neslyšel termín "Husákovy děti". Vláda generálního tajemníka UV KSČ Gustáva Husáka využívala novomanželské půjčky jako nástroj k ovlivňování populace. Půjčky byly poskytovány od dubna 1973 párům mladším než třicet let s hrubou měsíční mzdou nižší než 5000 Kčs, a to ve výši 30 tisíc Kčs s odpisem 2000 Kčs při narození prvního dítěte a 4000. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců v civilním sektoru národního hospodářství přitom v daném roce byla 2164 Kčs (viz mesec.cz).
Půjčky se ale poskytovaly všem plošně, neutrálně. Mířily pouze manželským párům, kteří prokázali svůj loajální postoj k režimu. V praxi to znamenalo, že novomanželské půjčky byly většinou poskytovány jen členům Komunistické strany a jejich rodinným příslušníkům.
![]() |
průměrný věk nevěst a ženichů v Turecku od 2001 do 2022 (zdroj: tuik.gov.tr) |
Turecko může změnit pohled na svatby jako takové. Je zde totiž stále platná tradice, že ženich musí nejdřív vydělat peníze a až poté má nárok se ženit. Věk podobně jako v Evropě stoupá (jak pro nevěstu, tak pro ženicha), ale nedosahuje až takových čísel, jako vídáme především v západní Evropě. V Česku jsou prvo-nevěsty již v průměru starší než 30 let. Průměrný věk nevěsty činil 32,7 let a průměrný věk ženicha 35,5 let (tedy o více než 10 let víc, než to bylo v 60. letech). To také snižuje počet dětí, což má neblahý vliv na demografickou křivku. V Turecku je to pro rok 2022 pro ženicha 28,2 a pro nevěstu 25,6 let s tím, že věk nevěst stoupá razantněji.
MIMOCHODEM: V Česku bylo svého času zvykem, že jednak dar je překvapení, jednak že se novomanželům dávaly například domácí elektrospotřebiče. To bylo hlavně v dobách "socializmusu", kdy se sháněly (tedy nebyly běžně k dostání) a zároveň paleta nabídky byla neuvěřitelně malá. To je dnes jinak. V Turecku dává každý svatebčan nikoli zboží, ale peníze (turecké liry, americké dolary, eura) nebo zlato.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat