Malinký ostrůvek v Bosporu uprostřed Istanbulu je zastavěn Dívčí věží (též Panenská věž), kterou obestírají nejrůznější pověsti. Po mnoha útrapách bylo nutné stavbu od základu předělat, aby byla schopna odolat očekávanému zemětřesení. Po sejmutí ochranné plachty je veřejnost v šoku, a to hned z několika důvodů.
Disneyland!
Podvečerní snímky zachycují stavbu, nasvícenou neuvěřitelně barevnými světly. To vyvolalo velkou bouři a přirovnávalo se to k podniku mírně pochybné pověsti, kde lehce oděná děvčata svou přítomností vybízejí přítomné pány k vyšší útratě. Turečtina pro tento podnik používá slovo "pavyon", které zaplavilo sociální média. Česky by se řeklo, že se ze stavby udělal Disneyland.
![]() |
zkouška osvětlení 8. května 2023 (zdroj: twitter.com/ahu_oztrk/) |
MIMOCHODEM: Bohužel není to první případ, kdy nevkusné osvětlení kazí dojem. Příkladem trvalého provozu je největší a turisticky nejznámější kostel v Istanbulu, římsko-katolický Kostel svatého Antonína Paduánského (turecky Aziz Antuan Katolik Kilisesi nebo Sent Antuan Bazilikası) přímo na Třídě nezávislosti č. 171 (Istiklal Cd.) nedaleko náměstí Taksim na evropské straně města ve čtvrti Beyoğlu. Jeho modré osvětlení kazí celkový dojem z jinak pohledné architektonické stavby a vůbec nepřipomíná duchovní místo.
![]() |
zkouška osvětlení 8. května 2023 (zdroj: twitter.com/ahu_oztrk/) |
Zmíněné snímky byly pořízeny ve chvíli, kdy na budově probíhal test osvětlení, kde se logicky musely vystřídat všechny možné barvy tak, aby bylo možné poznat, že vše je v pořádku. Technický test není trvalý provoz, jak poznali ti, kteří stavbu fotili o nějakou chvíli později.
![]() |
10. května 2023 večer (zdroj: twitter.com/MehmetNuriErsoy/) |
Bouře ve sklenici vody.
Není si ani podobná!
Připomeňme si nejdříve divokou historii, abychom pochopili situaci.
Na místě se poprvé začalo stavět roku 408 před naším letopočtem (tedy před 2,5 tisíce lety). Roku 1110 byla na ostrůvku postavena dřevěná věž se zděnou ochranou. Věž přečkala dobytí Konstantinopole Osmany, ale nepřečkala zemětřesení roku 1509.
Poté byla přestavěna, ale roku 1721 vyhořela. elkovezír Damat İbrahim Pasha vydal příkaz k přestavbě a nová budova sloužila jako maják; obvodní zdi byly opraveny v letech 1731 a 1734. Nakonec byla v roce 1763 věž přestavěna z odolnějšího kamene. Od roku 1829 slouží jako karanténní stanice a v roce 1832 sultán Mahmud II. ji nechal restaurovat. V roce 1945 aktuální vlastník (Správa přístavu) začala věž opět rekonstruovat. Později byl znovu obnoven v roce 1998.
![]() |
podoba z roku 2020, před rekonstrukcí (zdroj: wikimedia.org) |
Po zemětřesení a tsunami v Marmarském moři 17. srpna 1999 byly k věži přidány ocelové podpěry, aby ji zpevnily. Právě ocelová výztuha se stala symbolem a poznávacím znakem Dívčí věže. Interiér byl přeměněn na kavárnu a restauraci s výhledem na bývalé římské, byzantské a osmanské hlavní město Sarayburnu. V roce 2021 byly opět zahájeny práce na obnově věže.
![]() |
detail včetně ocelové výztuhy |
Veřejnost již v průběhu stavby začala nést s nelibostí, že výsledná podoba nemá odpovídat stavu před rekonstrukcí. Ministerstvo kultury a turismu odpovědné za rekonstrukci tvrdí, že předchozí podoba včetně dodatečných ocelových nosníků již neodpovídala ani původní stavbě, celek hrozil zřícením. Komplexní rekonstrukce byla podle nich nevyhnutelná.
Jak vypadala stavba ještě v 19. století?
Zde je podoba, jak ji roku 1890 zachytil německý malíř Carl Saltzmann.
![]() |
Carl Saltzmann: Dívčí věž (1890) |
Dnes 11. května 2023 se ve 21 hodin slavnostně otevírá světelnou a laserovou show.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat