Přeskočit na hlavní obsah

Jak může mít turecká koalice s méně než 50 % hlasů pohodlnou většinu v parlamentu?

Po volbách všechny zajímá kolik hlasů ta která strana získala, což se v zápětí transformuje do otázky kolik mandátů neboli kolik křesel v parlamentu to přineslo. Po přepočtu je vždy nějaké to mrzení. Jak je to možné, že to není férové?

Vládní Lidová aliance řízená stranou AKP získala i nadále většinu v tureckém parlamentu, alespoň podle předběžných výsledků (finální zveřejní Nejvyšší volební komise až tuto neděli či příští týden). To je hořkou pilulkou pro opoziční politiky i pro jejich příznivce. Kde nastala chyba?

Možná nikde. Turecko totiž stejně jako Česko, Polsko, Rakousko nebo Nizozemsko používá pro přepočet D'Hondtovu metodu, kdy se silnějším stranám přidává, slabším stranám zase ubírá, malým stranám bere vše.


D'Hondtova metoda v provincii Sakarya

Na příkladu jedné menší turecké provincie si ukažme přepočet podle D'Hondtovy metody. Právě Sakarya byla vybrána, protože má pro tento rok 8 křesel (tedy pro přepočet tak akorát).



Každý krok se porovná počet hlasů pro danou stranu. Největší číslo dostává jedno křeslo a počet hlasů pro danou stranu se příslušně podělí. Je-li to první křeslo, tak dvěma, po přiděleném druhém křesle se celkový počet hlasů podělí třemi, při třetím křesle čtyřmi atd. Provádí se tolik kroků, kolik je k dispozici křesel. Zde se po přidělení pátého křesla pro AKP již nedělí šesti, protože už další křeslo k dispozici není.



Provincie Sakarya má k dispozici pro letošní volby 8 poslaneckých mandátů. Musí tedy podělit 8 křesel mezi politické strany. D'Hondtova metoda stanovila, že vítězná strana s 48,77 % hlasů získala 62,50 % křesel (tedy pět z osmi).


Přepočtem se zužitkovalo 89,29 % hlasů, což je součet hlasů pro všechny strany, které křeslo získaly. Zbylých 10,71 % hlasů propadlo, takže jako kdyby jejich voliči k volbám vůbec nešli. A jedná se přitom součtem o 75 697 hlasů.


Jak získat nejvíc křesel pro koalici?

Ideální je mířit na nejsilnějšího člena koalice v daném obvodu / okrese / kraji / provincii / župě / blabla. Ta ale přebere svým koaličním partnerům naprosto vše, což není koaličně ideální. Proto příznivci opozice vybízeli k volení tak, aby na koalici dopadaly nevýhody D'Hondtovy metody co nejméně (i když zcela nevýhody vynulovat nemohou, vzhledem k velikosti voličstva vládní AKP).






Protože tyto návody se k mnoha voličům nedostala, klička na D'Hondtovu metodu se nedostala do širšího povědomí a nebyla uplatňována.


Největší extrémy Turecka

Mezi provincie s nejmenším počtem hlasů patří Tunceli [tundželi], kde je jen lehce nad 80 tisíc obyvatel. Vedle toho je Istanbul s 16 miliony lidí, který se proto ještě dělí na tři skupiny. Zatímco v případě Istanbulu se rozděluje 98 poslaneckých křesel, Tunceli má pro tento rok jediné.

A čím méně křesel je k dispozici, tím méně se dostane na menší strany. V případě provincií s jediným mandátem tedy vítěz bere vše.

Tomuto tématu se budeme věnovat v samostatném článku.


Jak získat nejvíc křesel pro sebe?

Na to existuje několik možných receptů:

  • největší počet hlasů v daném volebním obvodě. To přihrává díky přepočtu D'Hondtovou metodou víc, než prostým podílem hlasů
  • nejmenší počet voličů na obvod. To eliminuje menší strany, které tak nezískají ani jednoho poslance.
  • největší počet obvodů. To říká jinými slovy totéž, co v předchozím případě, jen z jiného úhlu pohledu.

Proto se velké strany vždy snaží o změnu volebního systému tak, aby nahrával jim, například dělením na mnoho volebních obvodů. Naopak snahou malých stran je mít co nejméně volebních obvodů, aby v těch nejlidnatějších získali alespoň nějaké poslanecké křeslo.

Koalice mají byť dočasně možnost se sloučit do jediného celku tak, aby byl pravidly daného státu brána jako jediná politická síla. Potom nejde o prostý součet hlasů jednotlivých stran, protože zde již notně pomáhá D'Hondtova metoda.


Výsledek

Kdyby strany potlačily soustředění na sebe sama a naopak viděli stejný cíl vyhrát coby koalice volby (tedy doporučit i volit jinou stranu, ale z koalice), mohly by výsledky vypadat jinak. Sice by po volbách vznikly třenice stran jak mezi sebou, tak i mezi nimi a voliči, ale vítězství by bylo na jejich straně. Takhle musejí spolknout hořký výsledek všichni.

A tak je to ohledně nejen tureckých voleb se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,