Přeskočit na hlavní obsah

Nizozemská státní banka varuje před jednolirovými mincemi. Podvod míří i na Čechy a Slováky

Turecká měna se dostala do hledáčku De Nederlandsche Bank NV, což je nizozemská centrální banka. Význam ale platí nejen tam, ale pro celou eurozónu, tedy včetně Slovenska. Zaregistrovali totiž podvody, kdy se namísto eurové mincí použily turecké jednolirové mince. Obě si jsou totiž nápadně podobné. Proto 4. května banka vydala varování pro všechny uživatele používající hotovost:

Pokud platíte v hotovosti, věnujte pozornost tomu, co dostanete zpět v drobných. Protože v Nizozemsku jsou v oběhu zahraniční mince, které jsou velmi podobné euromincím.


původní turecká lira (přechodová i stálá verze) a podobnost s imncemi 1 a 2 euro (zdroj: dnb.nl)

Vezměte si tureckou minci 1 liry. Vypadá to hodně jako 2 euro mince. Jsou přibližně stejně velké a mají dvě kontrastní barvy: zlaté jádro se stříbrným lemem. Hodnota se však výrazně liší: 1 turecká lira má hodnotu 0,047 eur (1. května 2023).


oficiální podoby mince 2 euro

Naše rada: Při platbě v hotovosti vždy dávejte pozor na to, co dostanete za drobné. Samozřejmě nechcete získat cizí mince zpět jako drobné. Protože když dostanete takovou tureckou minci 1 liru, nemáte v ruce 2 eura, ale jen 5 centů.


Dvě odlišné mince 1 TL? Nebo dokonce tři?

Po měnové reformě platila od roku 2005 na čtyři roky přechodná měna YTL (Yeni Turk Lirasi), jejíž součástí byly také mince se zjednodušeným designem. Stálá měna, která je od 1. ledna 2009 začala nahrazovat, vypadala mírně odlišně. Vedle plného designu se u jednolirové mince prohodily barvy, takže již přestala být tak moc podobná dvoueurové minci (zato se začala podobat minci jednoeurové). Přechodová měna je dávno neplatná, ale někdo se rozhodl její mince použít pro výrobu falešných dvoueurových mincí.

Letos Turecko skrytě začalo razit mince 50 kuruš a 1 lira, které jsou tenčí a lehčí než předchozí varianty (psali jsme). Nová podoba turecké liry je citelně lehčí, což ale poznají spíš ti, kteří znají hmotnost euromincí i tureckou liru před rokem 2023.


Velikost, hmotnost

Mohlo by se zdát, že přechodová měna snažit napodobit dvoueurovou minci do té míry, aby vybízela k falšování. To si ale musíme porovnat mince mezi sebou podle velikosti a nikoli pouhým vzhledem. Také velikost je podobná, ale nikoli shodná. Nepozorné či nezkušené oko si ale rozdílu nemusí všimnout.



Některé mince jsou té dvoueurové podobné až příliš. Jde například o thajskou minci 10 bahtů nebo mince 50 qəpiků z Ázerbájdžánu. Větší mince bývají dnes často složené ze dvou různých slitin, aby se snížila pravděpobnost jejich padělání. Kvůli tomu si některé mince začaly být podobné.

Záměna mincí není pro české občany nic nového. Československé mince byly oblíbené u turistů, mířících do tehdejší Německé spolkové republiky, kde je bylo možné použít (či zneužít) v automatech na mince namísto západoněmecké marky (samozřejmě při nepoměru jejich hodnot).

A tak je to ohledně turecké liry se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

  1. Funguje ta zamenitelnost i v automatu? Kdysi jsem u nas kupoval colu se slovenskou 2sk, ktera mela hodnotu 1.5czk, ale automat to zral jako 5czk

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nedovedu říci. Rozhodně se ale jedná o podvod, nedoporučuji... Kde to nevadí, je do vozíku v obchodu :-)

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,