Etnické napětí v Turecku v posledních letech sice pomalu, ale přece jen roste. Oproti jiným zemím jako Francie to je stále na velmi nízké úrovni, přesto je tomu nutno věnovat pozornost. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca komentoval domněnku, že zdravotní péče je věnována především Syřanům na úkor občanů Turecka, kterou je občas možné vnímat na sociálních médiích.
Ministr Koca oznámil, že zaměstnávání 4000 syrských zdravotnických pracovníků je nyní opět na pořadu dne: "Před dvěma lety byla má slova na mezinárodním setkání na téma 'Migrace a zdraví' zkreslená a posloužila. Jak víte, výdaje v Zdravotní střediska pro migranty jsou hrazena z fondů Evropské unie (EU) a zdravotní střediska pro migranty slouží pouze cizincům, tedy především Syřanům, zaměstnance školíme, vybíráme ze syrských občanů, zaměstnáváme je na dočasnou smlouvu a že peníze pocházejí z fondů EU. Jinými slovy, ze zdrojů Turecké republiky, nepřipadá v úvahu platit žádné lékaře nebo zdravotní sestry pracující v Sýrii. Navíc odlehčujeme břemeno poskytováním zdravotních služeb imigrantům se syrskými zdravotníky Náklady na to hradíme i z fondů EU. Zvláště se to snažilo vysvětlit cizincům a misím EU. Vysvětlujeme, že tím, že takto děláme zdravotnictví, zlepšujeme systém. Je také smysluplné, že prohlášení učiněné před 2 lety bylo zařazeno na pořad jednání, jako by dnes bylo zaměstnáno 4 000 syrských zdravotnických pracovníků. To nechám na vaší interpretaci."
Jaký je problém se syrskými a jinými uprchlíky z východu v Turecku? Že jich je moc. Oficiální čísla hovoří o necelých 4 milionech, neoficiální jsou ještě vyšší. Místní obyvatelé je zpočátku vítali, pomoc podporovali, ale po více než deseti letech již dochází trpělivost. Vyvstávají skutečné problémy, ale také problémy fiktivní. S oběma se musí vyrovnat jak občané, tak turecká vláda, jak naznačuje projev ministra zdravotnictví.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: cumhuriyet.com.tr
Komentáře
Okomentovat