Co si přivézt z dovolené? Po spoustě turistických suvenýrů, oblečení a celé řady často nepotřebných věcí si turisté vozí zpět například kávu, čaj (tedy suroviny na jejich přípravu), ale také mléčné či masné produkty. Bohužel tím se dostávají do křížku s nařízeními Státní veterinární správy, potažmo s celníky, kteří ona nařízení musejí vyžadovat.
Pro dovoz produktů živočišného původu včetně směsných produktů uplatňuje EU harmonizovaný přístup (neboli že stejné nařízení se týká všech států Evropské unie, tedy i Bulharska nebo Řecka, členské státy, přes které se z Turecka jezdí). Do EU tak není možné dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy a rovněž mléko, mléčné výrobky, máslo, sýry či jogurty. Tyto produkty živočišného původu totiž mohou obsahovat choroboplodné zárodky způsobující infekční choroby.
![]() |
ilustrační snímek |
Z důvodu nebezpečí zavlečení nebezpečných nákaz do EU (včetně území ČR) podléhá dovoz některých produktů živočišného původu do EU přísnému režimu. Tento režim (zákaz) se nevztahuje na dovozy výše uvedených produktů ze států Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska, tedy ze států, které sice nejsou členy EU, ale mají s ní nadstandardní vztahy či zvláštní status. Pro státy jako Grónsko nebo Faerské ostrovy platí, že z nich lze dovézt maximálně do 10 kg výše zmíněných produktů.
„Uvedená omezení mají svá opodstatnění. Při dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení rizikových patogenů, které se jinak v EU nevyskytují. Mohlo by tak dojít k zavlečení nebezpečných nákaz zvířat nebo nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Proto je dovoz zboží z masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků z třetích zemí vyjma některých států zakázán,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Dodržování uvedených pravidel v ČR zabezpečují celní úřady, které na mezinárodních letištích provádí kontroly zavazadel cestujících ze třetích zemí. V případě že se objeví v zavazadlech cestujících produkty živočišného původu, které nemohou být do EU vpuštěny, potraviny se zabaví a likvidují. Stejná pravidla platí i pro balíky zaslané poštou či kurýrní službou anebo pro produkty živočišného původu nakoupené přes internetové obchody ve třetích zemích.
MIMOCHODEM: Nařízení se týká nejen potravin jednoznačně živočišného původu (jak zmíněné sýry, šunky apod.), ale také potraviny, kde pravidla porušuje jen část celku (nejde o kritiku šizených salámů některých výrobců), ale třeba o těstoviny nadívané (masem nebo jinými nádivkami) nebo jinak připravené, jako špagety, makarony, nudle, lasagne, noky, ravioli, cannelloni atd. Do kategorie zakázaných se tedy dostávají také bagety, chléb se salámem a podobné typy potravin.
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
ZDROJE: svscr.cz, eur-lex.europa.eu
Komentáře
Okomentovat