Poslední roky se v Istanbulu hovoří o celé řadě katastrof. Pro někoho to jsou volby a jejich výsledky, dále hrozící zemětřesení a případná vlna tsunami, pro někoho to jsou migranti nebo naopak příliš evropsky oblékané ženy, pro všechny to je voda, respektive její nedostatek. Letošní podzim bude kritický.
Istanbul jako celek má vodní nádrže naplněné k dnešku jen na 28,16 % neboli 244,62 milionů m³. Vzhledem k tomu, že se jejich hladiny začínají typicky zvedat až příchodem období dešťů (tedy od ledna), je to velmi kritické. Touto dobou je totiž obvyklá naplněnost od 55 do 65 %.
![]() |
naplněnost vodních nádrží pro Istanbul k 4. září 2023; oranžové = evropská strana (zdroj: iski) |
Kde jsou istanbulské nádrže? Následující mapka znázorňuje nejen ty, ale v pravé části také nádrže pro provincii Kocaeli.
![]() |
mapa vodních nádrží v Istanbulu a okolí (zdroj: YesilGazete.org) |
Dnešní den přinese srážky na polovině území Turecka. Pršet bude i ve východní části Istanbulu, evropská část má ale zůstat bez jediné kapky vody. A není to poprvé.
![]() |
předpověď srážek na pondělí 4. září 2023 (zdroj: MGM) |
Proč je situace rok od roku kritičtější?
Vysvětlení nemá nic společného s globálním oteplováním, El Niño, skleníkovým efektem či dalšími termíny. Vysvětlení totiž je ze zcela jiného oboru. Na vině je migrace lidí.
Ano, někteří při zmínce o migraci hned přepnou na "migranty", což je dnes zjednodušené pojmenování pro nechtěné migranty ze zemí třetího světa, kteří často mění zemi jen proto, že doma nechtějí být zabiti pro své přesvědčení, náboženství, sexuální orientaci atd. Ano, v Istanbulu je sice velké množství takovýchto migrantů, ti také přispívají k problému, ale hlavní váhu mají samotní občané Turecka, kteří se stěhují do Istanbulu za prací, za školou, za rodinou (která tam je za prací nebo školou).
Co tohle má společného s tím, že nenaprší? Vlastně mnoho. Větší a větší množství lidí potřebuje větší a větší množství vody. Ale deště nad Istanbulem a okolí se také nepřistěhovaly z místa jejich původu (nejčastěji z provincie Sivas), naopak jejich množství jednak kolísá, jednak se snižuje.
A co dělají istanbulské vodovody a kanalizace?
Společnosti ISKI vybudovala zcela novou páteřní síť vodovodů a opravila a stále opravuje také boční větve vodovodního řadu. To má snížit nežádoucí úniky vody, které nebyly malé. Dalším kamínkem do mozaiky je napojení i poměrně vzdálených vodních nádrží na evropské straně Turecka směrem k bulharským hranicím.
Co se týče občanů, tam je ISKI zdrženlivější. Sice i v celostátních televizních kanálech nabádá k úspoře vody a k používání perlátorů a jiných nástrojů a technik jak uspořit vodu. Spolupracuje na kampani s Calgonem proti plýtvání vody při ručním mytí nádobí. Občas je slyšet také výzva, aby lidé nemyli z vodovodního řadu své balkony, dvorky nebo auta. Výzvy k obyvatelstvu Istanbulu se ale neuvěřitelně míjí účinkem, protože lidé zde nechtějí měnit své zvyky, neposlouchají tyto informace a slyšet je nechtějí. Jsou totiž zvyklí, že politici jim slibují hory doly černý les za to, když se občan nemusí sám měnit s tím, že politik to zařídí. Takoví voliči pak jdou za oněmi populistickými politiky třeba do pekla. A právě tam se kvůli takové pasivní rezistenci řítí i celý Istanbul.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Jo je to hruza s tou vodou ale nekde jsem cetla ze letos maji deste začít driveji nez obvykle prave kvůli El- Nino takze to by mohlo zachranit situaci
OdpovědětVymazatNo doufejme, doufejme... Kdyby se měla rozvážet voda v cisternách, to by byla hygiena panečku, nemluvě o vyřazení praček a myček nádobí z provozu :-(
Vymazat