Je to neuvěřitelné, ale čtete dobře. Ano, Turecko se hodlá zařadit vedle států jako USA, Sovětský svaz či Rusko, Francie, Japonsko, Indie nebo Čína.
Prezident obranného průmyslu İsmail Demir letos 19. května v debatě na turecké televizní stanici NTV oznámil: "Naším cílem pro příští rok je realizace našeho systému pro vypouštění minisatelitů. Jinými slovy, příští rok vypustíme na oběžnou dráhu o výšce 300 km družici o hmotnosti 100 kg. Oznamujeme to poprvé; stavíme odpalovací zařízení v İğneadě v Kırklareli. Na ostrově Kefken bude také určité výrobní zařízení a monitorovací stanice, stejně jako zařízení pro vypouštění. Díky startu z İğneady vypustíme do vesmíru naši mini družici. Naším dalším cílem je vynést na oběžnou dráhu o výšce 700 km satelit o hmotnosti 1,5 tuny. Byly zahájeny instalační činnosti zařízení v İğneadě."
![]() |
start testovací rakety 12. 8. 2023 (zdroj: twitter.com/SavunmaSanayii/) |
Co a kde je İğneada?
Jehlový ostrov, jak zní název v češtině, je městečko s více než 2000 obyvateli, které leží na pobřeží Černého moře v těsné blízkosti bulharských hranic. Na statut městečka byl povýšen 29. února 1972. Leží v okrese Demirköy, v provincii Kırklareli.
İğneada a její okolí jsou známy celou řadou přírodních zajímavostí. V okolí městečka jsou 3. největší lužní lesy na světě (tedy údajně), proto zde 13. listopadu 2007 vznikl Národní park Lužní lesy İğneada. Poblíž se nachází navazující Přírodní rezervace jezera Saka.
Na níže uvedené mapě (Mapy.cz) je červeně znázorněn Národní park Lužní lesy İğneada, uprostřed mezi jeho částmi je samotné městečko İğneada, na sever šedě znázorněno "İğneada Fırlatma Rampası Inşaati" (Výstavba odpalovací základny İğneada).
![]() |
mapa oblasti včetně jižní části Bulharska (mapy.cz) |
Zajímavostí je, že na mapě na Google.com je zmíněná oblast evidentně na fotomapě editovaná a na základní mapě není vůbec.
![]() |
údajný plán základny (zdroj: twitter.com/miguyan2000/) |
MIMOCHODEM: Zatímco výše jmenované kosmodromy jsou většího formátu pro vynášení větších objemů, do vyšších výšek a případně i lidskou posádku, turecké ambice jsou nižší (doslova), protože jde hlavně zpočátku o vynášení jednak malých objemů i hmotností, jednak na nižší oběžnou dráhu.
Rakety jsou vystřeleny mírně směrem nad Černé moře, kam při případné poruše mohou spadnout. A protože je İğneada prakticky nejzápadnější část Černého moře, je to obrovská plocha nikoho. K nejbližšímu břehu tímto směrem je přibližně 1000 kilometrů (zhruba mezi gruzínská města Batumi a Suchumi). Kdyby směr odpalování byl čistě na východ a nikoli lehce nad, potom by bylo zhruba v polovině vzdálenosti severní pobřeží Turecka s městem Sinop.
![]() |
odhadnutý směr letu; viditelná část Rumunska, Bulharska, Ruska a Gruzie (mapy.cz) |
MIMOCHODEM: Proč právě tam Turecko umístilo svůj první kosmodrom? Protože jim by to moc nešlo. Sýrie (či kdokoli na jejím území, včetně ruských vojsk) nebo Írán by to mohly identifikovat jako vojenskou střelu mířící na jejich území (s případnými katastrofálními důsledky). Za další Turecko je poměrně hustě osídleno a případný pád na zemský povrch by mohl mít katastrofální důsledky.
Turecko tedy právě zde hodlá mít svůj Bajkonur (kosmodrom v Kazachstánu), Mys Canaveral (Kennedyho vesmírné středisko a odpalovací základna na Floridě v USA) nebo Guyanské kosmické centrum (ve Francouzské Guyaně v jižní Americe). Turecko se s vervou pustilo do vývoje a výroby vlastních satelitů, aby si je vypouštěla z vlastního kosmodromu vlastními nosnými raketami.
Nejde o planá slova. Již před měsícem (přesně 12. srpna 2023) byl úspěšně proveden testovací start rakety firmy Roketsan.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat