Přeskočit na hlavní obsah

V Praze je tepleji než v Istanbulu, jinde v Turecku mrzne

Slovo počasí se v poslední době stává poměrně vyhledávánou položkou i vzhledem k přírodním katastrofám, které tento měsíc postihly východní Středomoří a jižní Balkán. Rozdíl teplot a srážek je ale pro tuto část září obvyklý. V jedné části Turecka dokonce spadly teploty pod bod mrazu.

Typicky mezi 5. a 10. zářím nastává ve střední Evropě tzv. Mariánské léto (svátek narození Panny Marie je 8. září), typické přílivem teplého a slunečného počasí. To se nesmí zaměňovat s tzv. babím létem neboli létem svatého Václava, které přichází přibližně od 25. září do 5. října. Svátek svatého Václava je 28. září a týkají se ho tyto pranostiky:

  • Kolem svatého Václava, nové léto nastává.
  • Na svatého Václava, každá pláňka dozrává.
  • Svatý Václav v slunci září, sklizeň řípy se vydaří.
  • Svatý Václav hady sklízí.

Praha dnes má mít až 30 stupňů.



Istanbul se pro dnešek musí spokojit jen s 27 stupni, navíc při silném severovýchodním chladném větru.



Istanbul již asi týden nemá tropické dny (teplota nepřekračuje +30) a ode dneška nemá ani tropické noci (tedy teplota nepřekračuje +20 stupňů). Ranní teploty jsou již viditelně pod teplotou okolního moře. To se sice ochladilo, ale stále dosahuje asi 24 stupňů. Istanbul by s Prahou vyměnil nadcházející deštivé dny, jen aby v Istanbulu zapršelo. Vody je stále méně a méně.


Kdeže v Turecku mrzne?

Jedná se o severovýchod země, poblíž hranic s Arménií. To je oblast vysokých hor, kde jsou dokonce i ledovce (ty by znalci pouze dovolenkových regionů Turecka v této zemi asi nečekali).


zdroj: Metcap Plus

Dovolenkáři u Egejského moře sice nemají mrazy, ale zrovna velká vedra se tam nekonají. Zato Turecká riviéra (tedy pobřeží Středozemního moře) stále má velmi vysoké teploty i brzo ráno. Tak vysoké teploty nemají ani v Sýrii, jak je vidět na teplotní mapě.

A tak je to v Istanbulu se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,