Slovo počasí se v poslední době stává poměrně vyhledávánou položkou i vzhledem k přírodním katastrofám, které tento měsíc postihly východní Středomoří a jižní Balkán. Rozdíl teplot a srážek je ale pro tuto část září obvyklý. V jedné části Turecka dokonce spadly teploty pod bod mrazu.
Typicky mezi 5. a 10. zářím nastává ve střední Evropě tzv. Mariánské léto (svátek narození Panny Marie je 8. září), typické přílivem teplého a slunečného počasí. To se nesmí zaměňovat s tzv. babím létem neboli létem svatého Václava, které přichází přibližně od 25. září do 5. října. Svátek svatého Václava je 28. září a týkají se ho tyto pranostiky:
- Kolem svatého Václava, nové léto nastává.
- Na svatého Václava, každá pláňka dozrává.
- Svatý Václav v slunci září, sklizeň řípy se vydaří.
- Svatý Václav hady sklízí.
Praha dnes má mít až 30 stupňů.
Istanbul se pro dnešek musí spokojit jen s 27 stupni, navíc při silném severovýchodním chladném větru.
Istanbul již asi týden nemá tropické dny (teplota nepřekračuje +30) a ode dneška nemá ani tropické noci (tedy teplota nepřekračuje +20 stupňů). Ranní teploty jsou již viditelně pod teplotou okolního moře. To se sice ochladilo, ale stále dosahuje asi 24 stupňů. Istanbul by s Prahou vyměnil nadcházející deštivé dny, jen aby v Istanbulu zapršelo. Vody je stále méně a méně.
Kdeže v Turecku mrzne?
Jedná se o severovýchod země, poblíž hranic s Arménií. To je oblast vysokých hor, kde jsou dokonce i ledovce (ty by znalci pouze dovolenkových regionů Turecka v této zemi asi nečekali).
![]() |
zdroj: Metcap Plus |
Dovolenkáři u Egejského moře sice nemají mrazy, ale zrovna velká vedra se tam nekonají. Zato Turecká riviéra (tedy pobřeží Středozemního moře) stále má velmi vysoké teploty i brzo ráno. Tak vysoké teploty nemají ani v Sýrii, jak je vidět na teplotní mapě.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat