[AKTUALIZOVÁNO V 11:21] Elektronizace všeho ad absurdum vyžaduje mít také všudypřítomné zdroje elektrické energie. Český výrobce se zapojil také na tureckém trhu. A když se řekne Tesla, není na mysli ta nová americká firma na bateriová auta jistého jihoafrického emigranta, ale česká tradiční značka elektrotechnických a elektronických výrobků.
Národní podnik Tesla
Pouhé tři roky po smrti srbského vědce Nikoly Tesly se 10. srpna 1946 slavnostně založil v Praze národní podnik Tesla, a to za účasti jugoslávského ministra Zlatariče Branka, ministra průmyslu Makedonie Vasiljeva Georgije, ministra průmyslu Československa Bohumila Laušmana (zemřel 9. května 1963 po deseti letech věznění na Ruzyni) a dalších zástupců československé vlády, institucí a vysokých škol. Jak podotýkal časopis Radioamatér ve svém říjnovém čísle, pojmenování podniku po geniálním slovanském technikovi dokumentuje snahu po sblížení a spolupráci mezi všemi slovanskými národy. Ovšem ideový rozkol tehdejší Jugoslávie a východního bloku roku 1948 způsobil, že se označení Tesla již nepojilo s příjmením geniálního vědce, ale se slovním spojením TEchnika SLAboproudá (později se mezi lidem začalo používat TEchnicky SLAbé).
Národní podnik Tesla využíval něco, co známe z dnešní Číny, tedy silnou průmyslovou špionáž coby způsob získávání nových znalostí a technologií (tedy v rámci socialistického Československa za mohutného přispění státního aparátu, především vědecko-technické rozvědky I. správy Ministerstva vnitra). Získaly se tak technologie pro výrobu černobílých i barevných obrazovek, výrobu hliníku, léků, vitamínů, pneumatik, technologii pro zpracování tzv. bifido složky pro jogurty, pšenici odolnou proti poléhavosti, protikorozní nátěry, kinofilm, dokumentace o částech špičkových dopravních letadel, o osobních počítačích typu PC to platilo v drtivé většině (okopírováním MS DOSu vznikl TE DOS neboli Tesla Eltos DOS, okopírováním mikroprocesoru Intel 8080A vznikl mikroprocesor Tesla MHB8080A také pro mikropočítače IQ 151 apod.). Velké množství využíval například "zázračný" projekt JZD Slušovice, který navíc měl povoleno "shora" neporovnatelně více v porovnání s kterýmkoli JZD v ČSSR. Technický pokrok Československa po roce 1955 začínal být stále více závislý na krádežích než na vlastním vývoji (řada vědců emigrovala jak kolem roku 1948, tak kolem roku 1968). Spolu s ukončením činnosti StB ustal příliv kradených technologií a tudíž ustal i "zázrak" československého socialistického průmyslu.
Tesla Batteries a.s.
Toto je neporovnatelně novější záležitost. Tato společnost byla založena 31. prosince 2015. Není nikde zmínka o vazbách na společnosti Tesla z bývalého Československa. Zajímavé je, že firma Tesla Batteries má záznam v Czech Trade Offices, ovšem jen pro Ázerbájdžán a jen v ruštině (a víc nic).
Baterie vyrábějí stovky společností na celém světě. Pražská společnost Tesla Batteries má ve svém portfoliu vedle klasických standardních baterií také baterie pro naslouchátka, ale také baterie pro děti (růžové pro holčičky, modré pro chlapečky). Tedy ne že by děti potřebovaly baterie, ale hračky, které děti používají (proto se také řada jmenuje Tesla Toys).
![]() |
Tesla Toys+, batteries for kids (obě verze) |
MIMOCHODEM: Továrna na výrobu baterií bývala přímo v Istanbulu, a to ve čtvrti Muratpaša na evropské části Istanbulu. Časy britského výrobce ale byly sečteny, nyní Turecko žije výrobou akumulátorů pro tuzemské elektromobily TOGG.
Společnost má v Turecku společnost s názvem TESLA BATTERIES TÜRKİYE. Ta se zaměřuje na Turecko, Kypr (není zmíněno jestli na oba či jen některý z nich), Ázerbájdžán a Gruzii.
Produkty mířící do Turecka jsou vyráběny vyvíjeny v České republice, ovšem výroba samotná probíhá v Čínské lidové republice. Například na mongolský trh přišly produkty této společnosti v červnu 2020 (jak informovalo české velvyslanectví).
A101
Turečtí zákazníci se poprvé seznámili s těmito bateriemi masově ve chvíli, kdy je do své nabídky zařadil řetězec A101. Neudělal to s celou nabídkou, ale pouze se základním modelem BLACK+ velikosti AA.
Celé portfolio nabízí například N11 nebo Amazon.com.tr.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat