Také Istanbul byl okupován a rozdělen mocnostmi na sféry vlivu jako Berlín nebo Vídeň, jen o světovou válku dřív. Radnice Istanbulu dnes slaví sté výročí odchodu posledního cizího vojáka také dopravou zdarma. Ovšem zdarma není pro každého a ne v každém typu dopravy.
Istanbul dnes slaví přesně 100 let od osvobození, resp. od ukončení okupace vojsky několika států. Istanbul byl na chvíli od 13. listopadu 1918 a potom od 16. března 1920 do 6. října 1923 okupován a město bylo rozděleno na zóny podobně, jako po 2. světové válce Berlín nebo Vídeň. Okupačními vojsky byla britská, italská, francouzská a řecká armáda.
Šlo o součást války o Turecko, která následovala po skončení 1. světové války. Turecký lid nesouhlasil s dohodou mezi státy Dohody a Osmanskou říší podepsanou 10. srpna 1920 v Sèvres (podpis za Osmanskou říši údajně nebyl platný). Vítězná válka Turecka donutila mocnosti k revizi této smlouvy, takže se 24. července 1923 podepsala smlouva v Lausanne. Ta nařídila kromě změny státní hranice také stažení okupačních vojsk z Turecka.
MIMOCHODEM: Přesně o týden později (tedy 13. října 1923) se statut hlavního města oficiálně přesunul z Istanbulu do Ankary. Důvodem je právě kritická poloha Istanbulu; Ankara je před obsazením cizími vojsky lépe chráněna.
Městská hromadná doprava spadající pod radnici velkoměsta Istanbulu je dnes zdarma, tedy metro, tramvaje, lanovky či autobusy IETT a dokonce i přívozů (lodního spojení napříč Bosporem). To se netýká páteřního vlakového spojení Marmaray, které spadá pod turecké Ministerstvo dopravy. Netýká se to ani minibusů a dolmušů.
.
MIMOCHODEM: Na den i rok přesně (tedy 6. října 1923) slaví také České aerolinie, gratulujeme! Jsou to páté nejstarší aerolinky na světě (a doposud fungující).
Jak již bylo řečeno, doprava zdarma se netýká všech cestujících, ale pouze těch, kteří použijí průkazku neboli IstanbulKart na jméno. Anonymních karet se jízdy zdarma netýkají. Turisté tuzemští i zahraniční si za dopravu zaplatí.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat