Jak je možné, že se těchto pět satelitů má tak rádo, že poputují do kosmu spolu? Důvod se jmenuje Transporter-9. To je již devátá mise, kdy se společně vynesou desítky malých a ještě menších až nejmenších satelitů, což snižuje cenu natolik, že má svůj satelit kdekdo. Slovenský satelit je právě takovým případem, kdy unikátností má být údajně první na světě.
Původně měl Transporter-9 odstartovat v říjnu, nejnovější informace zkraje tohoto týdne hovořily o 10. listopadu 2023, poté posunuto na dnešek (tedy 11. listopadu 2023) na 21:47 tureckého času. Nuže které satelity se mají vypustit? Začněme těmi nudnějšími.
Plan-S
Tato společnost z turecké Ankary již v první dny letošního roku vypustila svou první družici s názvem Connecta T1.1 (psali jsme v článku Turecko a Česko společně vypustily své satelity). Proto nepřekvapí, když se nyní vypouštěné satelity jmenují Connecta T3.1 a Connecta T3.2. Podle původního plánu společnosti měly být podle plánu prezentovaného v září 2022 vypuštěny spolu s předchůdcem Connecta T2.1 v únoru letošního roku (ten byl vypuštěn až v polovině dubna, T3.1 a T3.2 až v listopadu).
Společnost Plan-S používá termín SaaS (Space as a Service). Softwarově definované a na oběžné dráze přepínatelné satelity. Nezávislá a bezpečná analýza potřeb více zákazníků v rámci jednoho satelitu.
Connecta T3.2 bude vypuštěn přesně 59 minut po startu, Connecta T3.1 bude vypuštěn o 10 sekund později.
Hello Space
Ano, také o této společnosti jsme již slyšeli nebo četli (například v článku Turecko vypustilo satelit s názvem Istanbul). Cílem firmy Hello Space je vypuštění flotily levných satelitů „PocketQube“, které budou dodávat globální datové služby z oběžné dráhy. K tomu má sloužit komunikační protokol LoRaWAN, což je zkratka z Long Range WAN (což je Wireless Area Network), počítačová bezdrátová síť s dlouhým dosahem. Má sloužit ke komunikaci i s věcmi (IoT, Internet of Things, internet věcí) velmi vzdálenými od nejbližší "civilizace".
![]() |
dvojice Hello Test satelitů (zdroj: twitter.com/hellospaceist/) |
Zatímco první satelit nesl hrdý název Istanbul, nyní vypouštěné družice mají prozaická jména Hello Test 1 a Hello Test 2. Tím stoupne celkový počet jejich satelitů na tři. Obě nové družice (tedy Hello Test 1 & 2) budou vypuštěny 59 minut a 2 sekundy po startu rakety.
![]() |
"rodinné foto" čtyř tureckých satelitů (zdroj: twitter.com/miguyan2000/) |
Boris Procik
Toto není název společnosti, ale podnikatele ze Slovenska. A protože to asi má vědět celý svět, jeho dcera se jmenuje Veronika. A proč tu rozebíráme rodinné zázemí? Protože vypouštěná družice je pojmenována "Veronika" (hádejte po kom) a má se stát prvním rodinným satelitem na světě.
Sám podnikatel družici samozřejmě nepostavil, ale postavit ji nechal, a to společností Spacemanic. Jedná se o nanosatelit o velikosti 1U. Boris Procik se rozhodl, že tento nanosatelit bude prvním "rodinným satelitem" pojmenovaným po jeho dceři Veronice. Nanosatelit o velikosti 1U bude mít dvě kamery a bude pracovat v amatérském rádiovém pásmu, což našemu klientovi umožní osobní spojení s výzkumem vesmíru. Další zajímavostí této mise bude její barva - půjde o vůbec první růžovou družici.
Kromě toho projekt podporuje Deutsche Schule Bratislava. Prvotní kontakt s klientem zajišťovala Slovenská kosmická kancelář.
Satelit jakoby z oka vypadl družici Planetum-1, kterou společnost Spacemanic vyvinula společně s firmami Štefánikova hvězdárna, Hvězdárna Ďáblice a Planetárium Praha (psali jsme v článku Turecko a Česko společně vypustily své satelity).
Veronika bude vypuštěna 00:54:33 minut od startu rakety (tedy družice; dcera zůstává prozaicky nohama na zemi).
A tak je to ohledně vesmíru se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: spacex.com
Komentáře
Okomentovat