Přeskočit na hlavní obsah

Turecké radnice i veřejnost bojkotují izraelské zboží

Dnes jako povel se jedna radnice za druhou vyhlašují bojkot izraelskému zboží. Volba dnešního dne a času navíc zřejmě není náhodná. Reagují tak na výzvy k bojkotu zboží, které je údajně spojeno s Izraelem ať přímo, nebo podporou Izraele, které kolují po tureckých sociálních médiích již nějakou dobu.


Veřejné výzvy

Nejdřív se podívejme na grafiky, které se tureckým prostorem šíří zhruba týden.






Následující výzva kombinuje bojkot s doporučením nákupu tureckých značek.



Čorum

Zřejmě první radnicí, která zahála bojkot, byla radnice města Čorum, která zakázala izraelcům vstup do své čajovny.


zdroj: twitter.com/HibrahimASGIN/; corum.bel.tr


Stalo se tak již ve středu 1. listopadu 2023.


Sakarya

Dnes dopoledne radnice města Sakarya zveřejnila následující prohlášení:

Pozornost věnovaná našim spoluobčanům,

Od prvního dne útoků se v našich pobočkách a zařízeních Sakarya Metropolitan Municipality neprodávají výrobky izraelských značek.

My, jako Radnice velkoměsta Sakarya, také poskytujeme potřebnou podporu bojkotu prováděnému naším národem s velkou péčí.


zdroj: twitter.com/Sakaryabld/



Gaziantep

Radnice tohoto města se vzápětí přidala, poté i další...


zdroj: twitter.com/GaziantepBeld/


Ağrı


zdroj: twitter.com/agribelediye/



Esenler


zdroj: twitter.com/esenlerbelediye/


Palandöken


Tokat


zdroj: twitter.com/TokatBelediye/


Ordu



Tím seznam nekončí, jen není třeba vkládat další a další grafiky.

Také se na sociálních médiích objevují tagy #BoykotaDevam #Boykotisrail #Boykot #Filistin #Dayanışma


Proč zrovna dnes a zrovna před polednem?

Dnes je pátek, v Česku tento den chápeme jako skoro víkendový den, případně přidáváme přívlastek "pátek, blázni mají svátek" narážející na ty, kteří se radují, že bude víkend. Muslimský svět ale chápe pátek jako den největšího svátku v rámci týdne (tedy podobně, jako křesťané chápou neděli). Největší modlitba týdne je ta polední, která se odehrává přibližně ve 13 hodin.

A co to má společného s těmito prohlášeními? Se zapojením imámů v mešitách a debatami věřících mezi sebou se oněm bojkotům přidá silný náboženský podtext. Pro největší dopad nemůže být zvolená lepší doba.


Pálení mostů?

Jedna věc je souhlasit či nesouhlasit s chováním té či oné strany v tragickém konfliktu v Pásmu Gazy, další věc je chtít podpořit vlastního prezidenta v postojích v onom konfliktu. Je otázkou nakolik tím rozhodnutím poškodí Izrael, pomůžou Palestině, Pásmu Gazy, případně poškodí turistický ruch ve vlastním městě, v Turecku, poškodí turecké zboží v zahraničí, partnerská města (též zvaná sesterská) mohou přerušit spolupráci atd.


Turecká móda bojkotů

Není to poprvé, co radnice bojkotují zboží skutečně či údajně údajně nějak spojené s Izraelem. Stalo se tak například v červnu 2012, v červenci 2014, srpnu 2018 atd.

Naopak odpůrci vlády prezidenta Erdogana na základě zkušeností z tzv. událostí v Gezi parku z června 2013 (kvůli letošnímu desetiletému výročí se také posouval termín voleb) bojkotují například řetězec Mado či naopak podporují produkty a služby rodiny Koč.

Turci dovedou obratně obchodovat, prodej a nákup je pro řadu z nich základ života. Proto je pro ně zásah právě do tohoto řetězce známý a klíčový. Navíc výběr toho či onoho zboží není trestné, je na vůli zákazníka co si koupí. Naopak i v Turecku je trestné ničit cizí majetek, dokonce i když se jedná o pobočku McDonalds, Starbucks a dalších.

Paradoxem je, že právě ti, kteří nejhlasitěji křičí a demonstrují, jsou častými konzumenty zahraničního rychlého občerstvení, kolových nápojů a dalšího nepříliš zdravého způsobu stravování.

A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,